Розписані стіни, одомашнені тварини, дивовижні статуетки та інші артефакти Чатал-Гьоюка проливають світло на соціальні та релігійні практики стародавньої цивілізації часів неоліту.
Розташований на території сучасної Туреччини, Чатал-Гьоюк став надзвичайним свідченням ранніх архітектурних досягнень людини, що датується приблизно 9 500 роками. Це стародавнє протоміске поселення було свідком людської діяльності протягом двох тисячоліть, починаючи приблизно з 7 500 року до нашої ери, пише IFLScience.Гебеклі-Тепе, місце, що існувало до Чатал-Гьоюка, приблизно в 11 500 роках, є єдиним відомим місцем, старшим за це поселення. Попри їхню близькість у сучасній південній Туреччині, вважається, що ці два об'єкти побудували різні культури.
Епоха, під час якої процвітав Чатал-Гьоюк, ознаменувала поворотний момент в історії людства, що характеризувався переходом від кочових мисливсько-збиральницьких суспільств до зародження сільського господарства.
Археологи сходяться на думці, що складність і багатство ресурсів, необхідних для побудови такого поселення, могло досягнути лише суспільство, добре обізнане із сільськогосподарськими практиками.
Чатал-Гьоюк — це поселення без вулиць, що складалося з будинків, розташованих впритул один до одного, з виходом на дах. Це відрізняє його від Гебеклі-Тепе, який, як вважають, слугував передусім церемоніальним храмом.
Поселення, що охоплює величезну територію приблизно в 34 акри, ймовірно, слугувало домом для населення від 3 000 до 8 000 осіб, зважаючи на його значні розміри.
Тварини мали велике значення для існування цієї громади, про що свідчить наявність кісток домашніх тварин, зокрема, овець і кіз. На стінах Чатал-Гьоюка збереглися дивовижні за красою розписи, що зображують різноманітних диких звірів.
Мистецькі зображення жінок також поширені в поселенні. Зокрема, "Божество на троні в оточенні левиць" з Чатал-Гьоюка — неймовірна фігурка з випаленої глини, що зображує оголену жінку на троні з підставками для рук у формі великих котів.
Варто також знати, що найдавніше з вцілілих міст світу, як гадають історики, Єрихон в Палестині був заснований приблизно 9000 років тому
Народні депутати ухвалили в першому читанні законопроєкт № 9363 "Про внесення змін до деяких законів України щодо цифровізації виконавчого провадження". "За" проголосував 271 нардеп. Серед норм документа – можливість автоматичного арешту коштів боржник...
Жителям прикордонних районів Білгородської області роздали понад 9 тис. вогнегасників для того, щоб вони гасили пожежі після обстрілів. Про це повідомив голова регіону В'ячеслав Гладков, передають Патріоти України. «Може, хтось подумає, що інформація н...