Так жила еліта: В Александрії розкопали рідкісну лазню і віллу з мозаїками

У малодослідженому районі Александрії археологи виявили рідкісну громадську лазню та римську віллу з мозаїчною підлогою, передають Патріоти України.

Вони демонструють, як змінювалося та заселялося стародавнє місто, повідомляє Аrkeonews.

Залишки споруд виявили під час розкопок у південно-східній частині стародавнього міста. Йдеться про район Мухаррам-Бек, який тривалий час не вдавалося реконструювати.

Натомість артефакти, що датуються птолемеївським, римським і візантійським періодами, допомагають переосмислити історичні мапи.

Зокрема відкриття підтверджує версію, що територія залишалася в межах міста аж до візантійського періоду. А її подальший занепад, ймовірно, пов'язаний із глобальними змінами в розвитку Александрії.

Громадська лазня зведена у формі толоса – круглої будівлі. Споруда датується пізнім птолемеївським періодом, коли Александрія була не просто столицею Єгипту, а й одним із найбільших торгових і культурних центрів Середземномор'я.

Громадські лазні того періоду погано збереглися, а таке кругле планування доволі рідкісне. Археологи припускають, що лазня могла бути частиною більшого комплексу, тож досліджують суміжні кімнати.

Це відкриття свідчить про щільну та організовану міську забудову в тій частині міста, яка раніше привертала значно менше уваги дослідників, ніж відомі монументальні пам'ятки.

Неподалік лазні дослідники розкопали залишки римської житлової вілли з мозаїчною підлогою, виконаною у кількох техніках. Частина викладена з шматочків кольорового каменю, а інша – з дрібних кубічних камінців.

На віллі також знайшли невеликий басейн для купання, що був підʼєднаний до системи водопостачання. Вчені вважають, що рівень побутового комфорту александрійської еліти за часів римського панування був доволі високим.

Під час розкопок також виявили монети, масляні лампи, глиняний посуд та фрагменти клеймованих амфор. Останні свідчать про масштабні торговельні зв'язки Александрії з найвіддаленішими куточками Середземномор'я.

Крім того, археологи розкопали кілька мармурових статуй. Серед них фігури, пов'язані з Вакхом та Асклепієм, а також обезголовлена статуя, яка зображує Мінерву.

Наразі артефакти передали фахівцям для реставрації. У подальшому найцікавіші з них перенесуть у Греко-римський музей Александрії для широкого огляду.

Буде катастрофа? Вчені вирахували, коли загинуть останні рослини на Землі

середа, 8 липень 2026, 16:49

Рослини є основою життя на Землі, забезпечуючи більшість живих організмів киснем і поживними речовинами. Однак навіть вони не зможуть існувати вічно, адже наша планета та Сонце постійно змінюються, передають Патріоти України. Група науковців змоделюва...

Під уларом всі! Здоров'я українців погіршилось через війну: ВООЗ назвала найпоширеніші проблеми

середа, 8 липень 2026, 16:31

Тривала війна позначається на всіх сферах життя людини, зокрема й на здоров'ї. Вона негативно впливає як на фізичний, так і на психічний стан, які тісно пов'язані між собою. Про це в інтерв'ю РБК-Україна заявив представник ВООЗ в Україні та голова офіс...