Це було не зовсім північне сяйво: Що за червоні вогні в небі насправді бачили українці

Днями сильна геомагнітна буря спричинила ефектне світлове шоу в небі, в тому числі в регіонах, для яких поява полярного сяйва не характерна, і в Україні також. Але експерти стверджують, що спалахи були насправді не "Авророю", а спорідненим явищем, передають Патріоти України.

Як пише видання IFL Science, йдеться про SAR та STEVE. Що це за явища і до чого тут полярні небесні вогні, пояснили вчені.

SAR розшифровується як Stable Auroral Red arcs, тобто стабільні червоні полярні дуги. Але ця назва є точною лише частково. Світлові дуги у небі справді є червоними, але вони не завжди стабільні і походять не від полярного сяйва.

Людство спостерігає SAR з того часу, як зуміло обжити більш високі широти. Вперше науково описані вони були у 1956 році, тоді ж з’явилась і ця назва. Відтоді дослідникам вдалось уточнити, що справжні полярні сяйва пов'язані з попаданням заряджених частинок з космосу в земну атмосферу, а SAR передбачає нагрівання верхніх шарів атмосфери знизу.

Сплутати обидва явища можна також і через певну зовнішню схожість. Але свій внесок робить і те, що їх обидва можна спостерігати під час геомагнітних бур. Вони трапляються, коли сплески сонячної активності призводять до бомбардування земної атмосфери зарядженими частинками.

Однак "Аврору" викликають частинки, що безпосередньо впливають на атмосферу, а її колір залежить від того, з якими газами вони стикаються. А в основі SAR лежить більш складний механізм. Через геомагнітну бурю в систему кільцевих струмів Землі потрапляє дуже багато енергії. А ці струми переносять електричний заряд навколо планети. Через таке "перевантаження", частина струму витікає у верхні шари атмосфери і створює червоне світлове явище, яке зовні схоже на полярне сяйво. На фото, зроблені сучасними камерами, і "Аврора", і SAR виглядають яскравішими, ніж у житті.

"5 листопада кільцевий струм на кілька годин посилився через геомагнітну бурю, при цьому енергія розсіювалася в цих дугах SAR. Це була подія глобального масштабу. Наші камери зафіксували активність SAR від Італії до Нової Зеландії", – розповів Space Weather.com Джефф Баумгарднер з університету Бостона.

Але не тільки ці дуги були помітні у небі на нашій планеті. Разом з ними можна було спостерігати вузькі фіолетові завіси, відомі як STEVE. Спочатку ім'я STEVE було дано, щоб уникнути тієї ж помилки, що й SAR. Але зрештою учені придумали йому наукову розшифровку – Strong Thermal Emission Velocity Enhancement, тобто "сильне підвищення швидкості теплового випромінювання". Це досить точний термін, хоча і не дуже описовий.

Встановити зв'язок між SAR та STEVE вдалось лише у 2022 році. Для цього був проведений аналіз серії фотографій, зроблених ще у 2015 році. На них видно, як SAR над Південним островом Нової Зеландії перетворюється на STEVE. Аналогічну трансформацію згодом спостерігали в Північній півкулі.

Відрізнити SAR та STEVE від справжнього полярного сяйва можна, наприклад, за положенням. Чим далі ви знаходитесь від геомагнітного полюса, то більша ймовірність того, що небесне шоу не є істинним полярним сяйвом. На відміну від "Аврори", SAR також має майже виключно червоний колір. Наразі вчені стверджують, що справжнє полярне сяйво бачили мешканці Фінляндії, а решта спостерігали SAR і STEVE.

Останнє явище, до речі, поєднує в собі фіолетовий, зелений, білий, а також червоний кольори, хоча білий домінує. Виглядає STEVE радше як вузька звивиста смуга через все небо, ніж як велике полотно. Побачити його не завжди, але зазвичай можна, коли нижче в небі видно зелене сяйво у вигляді "частки" від електронів, що прибувають з космосу.

Диву даєшся, звідки древні знали такі технології більше 4,5 тисяч років тому: Науковці з'ясували, як зводили найдавнішу зі славетних пірамід Єгипту

субота, 27 липень 2024, 14:45

Досліджуючи околиці піраміди Джосера, вчені знайшли ймовірний спосіб, яким стародавні єгиптяни доставляли кам’яні блоки для будівництва небаченої доти за розмірами споруди, що стала передвісницею знаменитих трьох великих пірамід поблизу Гізи, зазначают...

Настільки підготовленому ухилянту треба у школу морських диверсантів: На Дунаї українські прикордонники затримали чоловіка, який намагався на підводному скутері дістатися Румунії (фото)

субота, 27 липень 2024, 14:30

Під час патрулювання державного кордону на річці Дунай прикордонники виявили 38-річного чоловіка, який вплав намагався незаконно потрапити до Румунії, передають Патріоти України з посиланням на Держприкордонслужбу. . "Кмітливого "плавця" охоронці корд...