Прадавні українці теж розмальовували яйця. А ще робили з них іграшки – яєчні брязкальця. Щоправда, яйця були зліплені з глини. Про це розповідає відомий науковець, заступник ВГО "Спілка археологів України" Антон Корвін-Піотровський у Фейсбуці. Він, також показав, як виглядала писанка початку XII ст.
"Знайдена поблизу с. Хрінники на Рівненщині у 2013 році. Виготовлена із глини, пустотіла, з кулькою або камінцем усередині, що надає їй функцію брязкальця. Прикрашена орнаментом, який нагадує хвилі – символ води й колоски – символ родючості", – так описав він археологічну знахідку.
Раніше представник Інституту археології НАН України Денис Козак в інтерв’ю "Радіо Свобода" розповідав, що цю глиняну писанку вдалося знайти археологам на березі водосховища у Демидівському районі Рівненщині. Експедицію здійснив Інститут археології Національної академії наук.
"Це початок 12-го століття, Київська Русь. На Волині це перша ціла настільки старовинна писанка. Раніше в курганах знаходили шматочки. А це таке цілесеньке… Ціна йому неймовірна. І ще калатає – так, ніби вчора зробили… Глибоко етнографічна річ. По ній хвилі – як символ води, і символ родючості – колоски. Закладали в це сакральний смисл, безперечно. Вони туди камінець клали, потім заліплювали глиною, і виходила така колотушка. Вважалося, що мало магічну дію", – заявив науковець.
А так виглядала писанка Межибізької фортеці, яку знайшли у 2012 році.
Міжнародна платформа Numbeo оприлюднила свіжий рейтинг якості життя у містах. Львів очолив список за кількістю балів, випередивши Харків, Київ, Одесу та Дніпро. Усього враховувалися дані за перше півріччя 2025 року, передають Патріоти України. Топ-5 ук...
Власники BMW частіше за інших сідають за кермо у нетверезому стані. Про це свідчать дані нового дослідження платформи LendingTree, яка проаналізувала звіти з 50 найбільших міст США, передають Патріоти України. Згідно зі статистикою, на кожну тисячу вод...