Глобальне потепління - одна з основних загроз, що стоїть перед людством. Танення льодовиків не лише руйнує екосистеми, а й може спричинити поширення потенційних патогенів, передають Патріоти України.
У вічній мерзлоті десятки тисяч років "сплять" небезпечні віруси, однак глобальне потепління з високою вірогідністю призведе до їх пробудження. Що таке "фактор Х" та у чому небезпека танення льодовиків, розповіло видання Science Alert
Віруси, що спали тисячоліттями
Біргітта Евенгорд, спеціалістка з інфекційних захворювань Університету Умео, розповіла про існування "фактора Х", про який вчені знають не дуже багато інформації. Вона наголосила на необхідності вдосконалення спостереження та виявлення потенційних побічних ефектів в Арктиці.
Якщо ситуація стане критичною, більшість епідемій, ймовірно, виникне з нового джерела, наприклад, від популяції диких тварин. Дослідження показали, що спалахи зоонозних інфекцій зростають як за кількістю, так і за різноманітністю, причому очікується, що кількість смертей підвищуватиметься в середньому майже на 10% щороку.
Подібні статистичні дані навіть не враховують глобальні сплески хвороб, як, наприклад, пандемія COVID-19, які, як очікується, також відбуватимуться все частіше.
Стрибок у часі
Зі зміною клімату певні збудники небезпечних хвороб здійснять гігантський стрибок у часі, і, за словами вчених, є вагомі підстави вважати, що такий розвиток подій є дуже ймовірним.
Вже відомі факти "пробудження" вірусів. Так, в 2016 році бактерія Bacillus anthracis спричинила загибель понад 2000 північних оленів, а причиною вимирання став труп давньої зараженої тварини, що під впливом потепління розморозився в льодах.
Дослідники повідомляли, про відродження вірусу амеби, що спав понад 50 тисяч років – його знайшли у відкладеннях під озером.
Насправді ситуація не така критична, якою могла би здатися на перший погляд. Вірусам потрібен правильний "механізм", щоб закріпитися на клітинах-господарях і реплікуватися всередині. Вчені кажуть, що їм поки невідомі чіткі правила щодо еволюційного зв’язку між двома потенційними хазяїнами. Доволі важко передбачити, наскільки окремий організм і людство і цілому будуть сприятливими до патогенів.
Швидкість та інтенсивність контакту – основні умови. Експерименти показали: якщо лишити достатню кількість мікробів у спільній екосистемі навіть на короткий проміжок часу, є висока ймовірність, що принаймні один знайде нового хазяїна для зараження.
Вчені з Університету Оттави використовували секвенування ДНК і РНК, щоб проаналізувати віруси, що існують у ґрунті та воді озера Хазен. У дослідженні, опублікованому в 2022 році, зазначено, що регіони вічної мерзлоти можуть стати "родючим ґрунтом для нових пандемій".
Кабінет міністрів пропонує встановити на рівні закону виплату 15 млн гривень родинам цивільним, які загинули при захисті України від агресії Росії. Про це заявив прем’єр-міністр Денис Шмигаль, передають Патріоти України. Як зазначив Шмигаль, уряд подає...
Військовий, командир відділення 24-ї ОШБр "Айдар" ЗСУ Станіслав Бунятов окремо подякував тим росіянам, котрі вирішують придбати гру "S.T.A.L.K.E.R. 2" та, таким чином, доклались до допомоги Збройним силам України. Про це він написав на своєму Telegram-...