У мережі опублікували оцифрований унікальний архів документів УПА

Унікальна колекція записів описує життя повстанців у шести областях України.

Роман Шухевич грає у шахи з провідником ОУН Львівського краю Зиновієм Тершаковцем

Архівні документи Української Повстанської Арії (УПА), виявлені дослідниками під Львовом, виклали у відкритий доступ. 320 документів підпільників опубліковані на сайті "Електронний архів Українського визвольного руху", передають Патріоти України.

Такий архів знайшли в 2009 році - документи були закопані в лісі біля села Лапаївка Львівської області, і сьогодні, через 70 років, вони стали доступними для українців.

Серед іншого в архіві можна знайти пропагандистський матеріал, побудований у формі діалогу підпільника з інженером-придніпрянцем. Він містить ключові ідеї та положення ідеологічної та партійної програми ОУН, пояснення поточного політичного становища, історії України, визвольної боротьби, докази несправедливості політичної й економічної системи СРСР. Цей матеріал призначений для агітації українців зі східних земель, їх знайомство з ідеями та боротьбою ОУН і УПА.

Є документ про революційної діяльності першого організатора відділів УПА на ПЗУЗ 1941 - 43 рр.. Матеріал містить свідчення про діяльність члена ОУН, організатора похідних груп та відділу УПА в Клевенському районі Рівненської області Сергія Качинського - "Остапа" (також "Самсон", "Іван").

Також можна прочитати матеріал про вибухових речовин та їх властивості. У документі розповідається про зміну вибухових речовин в гази та детонацію, про роди вибухових речовин, їх властивостях та формах в різних арміях, про висадку і знищення різних предметів (конкретні приклади).

Як розповів історик Руслан Забілий, документи були заховані в металевому молочному бідоні.

За даними дослідників, його закопали там восени 1950 року. Зазначається, що так повстанці сподівалися врятувати свідоцтво про їхню боротьбу.

"Лапаївський архів є унікальною знахідкою для вчених і громадськості", - пояснив історик і член Центру досліджень визвольного руху Руслан Забілий.

Він зауважив, що документи розкривають особливості діяльності українського визвольного руху.

"У цьому комплексі документів є некрологи повстанців, це дає родичам з'ясувати обставини загибелі своїх рідних, їхньої діяльності. Плюс до того, серед документів є звіти. Це дає можливість на локальному рівні розкрити особливості діяльності визвольного руху", - розповів Забілий.

"Твою екскурсію Хортицею не забудемо ніколи": У боях за Україну загинув історик та "кіборг" (фото)

четвер, 6 жовтень 2022, 0:36

Виконувач обов'язків міського голови Запоріжжя Анатолій Куртєв 5 жовтня у соцмережі "Фейсбук" повідомив, що загинув В'ячеслав Зайцев. Чоловік був істориком, військовим та депутатом Запорізької міської ради останніх двох скликань, передають Патріоти Укр...

Знаменитий український тенісист відмовився сидіти в тилу і пішов бити окупантів (фото)

середа, 5 жовтень 2022, 23:42

Знаменитий український тенісист Олександр Долгополов зізнався, що їде на фронт до гарячої точки. За словами уславленого спортсмена, він більше не може відсиджуватися у тилу, передають Патріоти України. Олександр нагадав, що ще до початку "могилізації" ...