
Внаслідок демографічних наслідків війни – зростання смертності, скорочення народжуваності і виїзд мільйонів громадян за кордон – населення України почало стрімко старішати. На цьому тлі багато хто покладає надії на повернення українських біженців, але це може лише сповільнити тенденцію, але не розверне її повністю, передають Патріоти України.
Про це, як пише Forbes Ukraine, заявив керівник напряму скринінгу інвестицій Ради економічної безпеки України (ESCU) і співавтор Демографічної стратегії України Володимир Ланда. Він виділив основні тенденції, що яких слід бути готовими владі і населенню країни.
За звичайних, мирних умов демографічні показники середнього віку змінюються вкрай повільно – приблизно на 0,1–0,2 року за дванадцять місяців. Проте перші три роки повномасштабного вторгнення влаштували Україні шоковий стрибок: середній вік українців миттєво зріс із 42 до 45 років.
"Це безпрецедентне зростання", – констатує Володимир Ланда.
З цим показником Україна увійшла до середньої статистики Європейського Союзу (ЄС), обігнавши десятки країн. Проблема полягає в тому, що всі інші держави, де середній вік населення є вищим, мають набагато вищий рівень життя та економічну спроможність утримувати старіюче суспільство. Для порівняння, лідерами за цим показником у світі є:
Станом на 2026 рік в Україні проживає, за різними оцінками, від 28 до 31 млн людей. Доки тривають бойові дії, населення країни гарантовано зменшуватиметься на 500-600 тис. осіб щороку, підрахував Ланда. Це еквівалентно щорічній втраті умовного великого міста (близько 2% від загальної кількості мешканців).
Головні чинники катастрофічної депопуляції:
Війна змусила мільйони людей шукати нові домівки всередині країни. Загальний вектор руху спрямований на захід України, куди переселенці їдуть, якщо планують довготривалий переїзд, аде водночас Харківська та Дніпропетровська області також демонструють зростання кількості мешканців.
Це пояснюється тим, що люди з окупованих чи прифронтових територій намагаються зупинитися якомога ближче до дому, аби мати змогу швидко повернутися після деокупації. Станом на 2026 рік географія розселення виглядає так:
Абсолютним лідером за динамікою стала Київська область – це єдиний регіон країни, де кількість мешканців після 2022 року помітно і суттєво зросла – одразу на 0,9 млн людей. Для порівняння: у решті українських областей максимальний приріст за останні три роки не перевищував символічні 100 000 осіб.
"Завершення війни не означатиме для України якесь чітко визначене та стабільне майбутнє на десятиліття вперед. Такі передбачувані часи лишилися в минулому. І якщо ми це визнаємо вже зараз, це буде найкраще рішення для нашого майбутнього планування", – резюмує Володимир Ланда.
Печери з мощами святих після атаки росіян на Києво-Печерську лавру не постраждали, хоча не виключаються і віддалені наслідки цієї атаки РФ. Про це намісник Свято-Успенської Києво-Печерської лаври Православної церкви України (ПЦУ) єпископ Авраамій повід...
Мешканець Калущини під час прогулянки до лісу натрапив на кілька білих трюфелів. Цей гриб вважається одним з найдорожчих та найрідкісніших у світі, зазначають Патріоти України. Чоловік розповів кореспондентам видання "Інформатор Калуш", що знайшов одра...