Україна відзначає День гідності та свободи, здобутий на Майданах 2004 та 2013-14 років

21 листопада 2004-го в Україні відбувся другий тур президентських виборів. Обирали наступника Леоніда Кучми. Боротьба йшла між прем'єр-міністром України Віктором Януковичем та лідером опозиції Віктором Ющенком, нагадують Патріоти України.

Національний екзитпол зафіксував перемогу Віктора Ющенка з результатом близько 54%. Янукович набирав близько 43%. Та голосування проходило з численними порушеннями - "каруселі", масового вкидання бюлетенів, недопуску і побиття спостерігачів на дільницях. ЦВК на чолі з Сергієм Ківаловим визнав переможцем Віктора Януковича.

Щоб захистити результати голосування, тисячі українців зібралися на майдані Незалежності в Києві. Протести отримали назву помаранчева революція. Верховний суд України 3 грудня оголосив результати другого туру виборів недійсними та призначив повторне голосування на 26 грудня. Тоді переміг Віктор Ющенко, набравши близько 52% голосів.

З 2005 року в пам'ять про ті події в Україні 22 листопада відзначали День свободи.

Ставши президентом 2010-го, Віктор Янукович скасував свято.

21 листопада 2013 року на головній площі Києва почався Майдан — перша акція протесту на підтримку європейського курсу України. Раніше того ж дня Кабмін на чолі з Миколою Азаровим фактично заблокував цей вектор. Він видав розпорядження призупинити процес підготовки до Угоди про асоціацію між Україною та Європейським Союзом. Це сталося за кілька днів до Вільнюського саміту Східного партнерства, де планували підписати таку асоціацію.

Протестуючи проти цього рішення, тисячі українців понад тиждень виходили на акції в центрі Києва. В ніч на 30 листопада їх розігнали спецпризначенці. Це стало поштовхом до більш масштабних подій Революції гідності, у фінальні дні якої в центрі Києва загинули десятки українців. Віктор Янукович втік з країни.

13 листопада 2014 року президент України Петро Порошенко своїм указом оголосив 21 листопада Днем гідності та свободи.

"Свято встановлене з метою утвердження в Україні ідеалів свободи і демократії, збереження та донесення до сучасного і майбутніх поколінь об'єктивної інформації про доленосні події в Україні початку XXI століття. Для віддання належної шани патріотизму й мужності громадян, які восени 2004 року та у листопаді 2013 року — лютому 2014 року постали на захист демократичних цінностей, прав і свобод людини і громадянина, національних інтересів нашої держави та її європейського вибору", - йдеться в указі.

Хто б сумнівався: Міжнародні експерти знайшли порушення в справі Коломойського

п’ятниця, 26 квітень 2024, 12:27

У справі бізнесмена Ігоря Коломойського, який знаходиться під вартою за підозрою у заволодінні коштами «Приватбанку», є порушення одразу трьох статей Європейської конвенції з прав людини (ЄКПЛ). Такого висновку дійшли експерти моніторингової місії IAC ...

У фінському місті на кордоні з Росією зрізали прапор України

п’ятниця, 26 квітень 2024, 11:59

Український прапор, що майорів перед мерією фінсько міста Лаппеєнранта, за останній тиждень двічі зазнав вандалізму. Про це повідомляє Yle, передають Патріоти України. Невідомі обрізали мотузки, на яких тримався прапор, після чого він опинився на земл...