"Українці і розум": Це Росію "умом не понять". А в нас є і серце, і мозок

Письменник і філософ запевняє, що спільнота не може бути тільки раціональною чи тільки емоційно-душевною.

Володимир Єрмоленко / Фото: Facebook

Є таке кліше про український "кордоцентризм". Що українці - це не мозок, боронь Боже, а серце, емоції, почуття, пісня, пасіонарність і т.д, пише філософ, письменник Володимир Єрмоленко на своїй сторінці у мережі Facebook, повідомляють Патріоти України і продовжує:

Це в нашій історії є, звісно.

Але є інше. Український романтизм першої половини ХІХ ст. - це не тільки Шевченко, це також історики-вчені: Костомаров, Максимович, Куліш.

Друга половина ХІХ ст. - це позитивіст-прогресист Драгоманов, який своїм прогресизмом "заражає" Франка. Наслідок: в Австро-Угорській імперії тодішній москвофіли - це акцент на релігії, "духовності", консерватизмі; а "українофіли" на чолі з Франком - це віра в прогрес.

І це важливий симптом, бо у росіян, наприклад, позитивізм ХІХ ст. так і не став частиною ідентичності. "Слов'янофільство" йшло в ірраціональність "умом Россию не понять", а "західництво" - в революційний нігілізм, тобто теж ірраціональність.

Драгоманова і компанію, звісно, ненавидітимуть у нас після поразки української революції 1917-1920 - мовляв, занадто ліберальний, космополітичний і т.д. Але він - виразник важливого елементу української ідентичності - раціональності. Яка не менш важлива, ніж пасіонарність і т.д.

Бо спільнота не може бути тільки раціональною чи тільки емоційно-душевною. Має бути і те, і інше. І "кордоцентризм", і "цереброцентризм".

Р.s. до речі, український футбол - найбільш раціональний у східних слов'ян, а може і в слов'ян взагалі. Лобановський, все-таки. А футбол, як відомо, це дім буття, як сказав відомий німецький футболіст Мартін Гайдеггер.

Хіти тижня. Відкопали в шахтах? У мережу потрапило відео військової техніки, яку РФ відправляє на окупований Донбас

неділя, 15 вересень 2019, 17:30

У мережі було опубліковано відео доставки на окуповану територію України військової техніки з Росії в 2014 році. Запис опублікував у себе в Twitter користувач "Конопляний Джмелик", передають Патріоти України. . "Гуманітарка Пу "шахтарям" Донбасу 2 ве...

Хіти тижня. Мережа в шоці: Відома співачка грузинського походження закликала підтримати на виборах путінського кандидата (відео)

неділя, 15 вересень 2019, 17:00

в минулому році співачка якимось загадковим чином стала володаркою 200-метрової квартири в належному мерії будинку в центрі Москви. Російська співачка грузинського походження Діана Гурцкая викликала бурхливу реакцію соцмереж, підтримавши перед виборами...