Перед тим як інвестувати у новий об'єкт нерухомості - наприклад, перед купівлею квартир у новобудовах - слід його перевірити. Адже випадки шахрайства на цьому ринку, на жаль, нерідкі. Зокрема, важливо дізнатися про реальний статус обраного об'єкта.
Для цього інвестор може зажадати у забудовника довідку з Державного реєстру прав (ДРРП) про стан реєстрації права на нерухоме майно. Про це розповіли в Мінінфраструктурі. Там зазначили, що у цьому реєстрі містяться всі відомості та дані про:
"Крім того, всі вихідні дані та відомості про об’єкт зібрані на порталі Єдиної державної електронної системи у сфері будівництва (ЄДЕССБ). Через портал ЄДЕССБ інвестор може перевірити дані про об’єкт самостійно. Це також дозволить порівняти інформацію, отриману від продавця, з даними реєстрів, що забезпечить прозорість у процесі придбання нерухомості", – йдеться у повідомленні.
При цьому наголошується: отримати докладну інформацію про обраний об'єкт нерухомості на порталі ЄДЕССБ, а також перевірити його статус та визначити параметри можна за кілька кроків. Спочатку потрібно отримати ідентифікатор об'єкта нерухомості – квартири, паркомісця чи нежитлового приміщення.
"Цей ідентифікатор дасть змогу знайти всі необхідні відомості про об'єкт на порталі ЄДЕССБ", – пояснили у міністерстві. Після цього:
"Також система дозволяє переглянути інші повʼязані документи, та визначити відповідність об'єкта будівництва заявленим в договорі характеристикам, що допоможе прийняти остаточне рішення про інвестування", – зазначили в міністерстві.
При цьому наголошується: ключовою ознакою безпечної інвестиції є відповідність обʼєкта вимогам законодавства. Однією з таких вимог є реєстрація спеціального майнового права (СМП) на майбутні обʼєкти нерухомості для залучення фінансування будівництва. Це, зазначається, "дієвий інструмент, який дозволяє інвестору перевірити доброчесність замовника будівництва".
Крім того, зауважили в міністерстві, за законодавством, квартири, паркомісця, приміщення та інші об'єкти, на які отримано дозвільний документ на будівництво після 10 жовтня 2022 року можуть бути куплені/продані "лише при державній реєстрації спеціального майнового права".
Водночас, зазначається, потенційний інвестор може звернутися до замовника будівництва або девелопера та отримати номер дозвільного документа та дату його реєстрації. Дозвільний документ можна перевірити на порталі ЄДЕСС за посиланням.
"Якщо реєстрація в ЄДЕССБ відбулася після 10 жовтня 2022 року, то такий майбутній об'єкт нерухомості повинен бути зареєстрований в ДРРП, а його продаж повинен відбуватися обов'язково з державною реєстрацією прав. Всі реєстраційні процедури щодо об'єкта повинні виконуватися виключно з участю державного реєстратора та з укладанням нотаріальних договорів. Ці вимоги є актуальними для всіх обʼєктів, на які отримано дозвільні документи після 10 жовтня 2022 року. Натомість продаж обʼєктів, будівництво на яких розпочалося до вказаної дати, можна здійснювати як за попередніми механізмами фінансування, так і за новими нормами", – констатували у міністерстві.
У суботу, 18 січня в Україні прогнозують переважно суху погоду без істотних опадів. Про це повідомила синоптик Наталка Діденко у Facebook, передають Патріоти України. За її словами, в Україні протягом суботи прогнозують сильний північно-західний вітер ...
Тариф на електроенергію, який був встановлений в Україні, діятиме протягом поточного опалювального сезону. Уряд не має планів щодо його збільшення. Про це повідомив міністр енергетики Герман Галущенко під час "Години запитань до уряду" 17 січня, переда...