Українців штрафуватимуть за борги по комуналці: Як можуть покарати

В Україні повертаються штрафи і пеня за несплату комунальних послуг, примусове стягнення заборгованості та можливість відключення від послуг для боржників, крім тимчасово окупованих територій і зон бойових дій. Боржникам можуть нараховувати пеню до 0,01% за кожен день прострочення та примусово стягувати борги через суд.

Ці заходи були відновлені відповідно до постанови Кабміну від 29 грудня 2023 року №1405. Мораторій нарахування та стягнення неустойки, стягнення заборгованості за житлово-комунальних послуг (ЖКП) для населення в разі несплати на всій території України було впроваджено 5 березня 2022 року відповідним документом Кабміну.

Покарання за несплату комунальних послуг

У 2024 заборону на штрафування за несплату ЖКП продовжать на тимчасово окупованих територіях і там, де ведуться бойові дії. Для решти території України постанова Кабміну від 29 грудня 2023 року повертає:

  • нарахування штрафів і пені за несплату ЖКП;
  • стягнення заборгованості через суд;
  • можливість відключення від комунальних послуг боржників.

Заява про тимчасову відсутність споживача

Нововведенням є обов’язкове подання заяви про тимчасову відсутність у житловому приміщенні споживача та інших осіб понад 30 календарних днів. Заяву разом із документальним підтвердженням можна подавати в електронній або паперовій формі, і вона має оновлюватися кожні півроку. Підтвердити факт відсутності можуть такі документи:

  • довідки з місця тимчасового проживання, роботи, лікування, навчання;
  • довідки про проходження військової служби;
  • довідки про відбування покарання;
  • документи, що підтверджують перетин державного кордону України.

Також постанова передбачає відповідальність за несплату ЖКП. А саме:

  • стягнення пені: за несвоєчасну оплату ЖКП на борг нараховується пеня, яка не повинна перевищувати 0,01% суми боргу за кожен день прострочення і 100% загальної суми боргу;
  • відключення від послуги: відключення відбувається у строки, встановлені законом та договором;
  • стягнення заборгованості через суд: примусове стягнення коштів здійснюється через суд у спрощеному режимі, без запрошення боржника до участі в судовому засіданні.

Умови за яких борг не нараховується

Постановою також передбачено умови та категоріх осіб, яким борг не нараховуватиметься. А саме:

  • власники пошкодженого або зруйнованого житла: громадяни, чиє житло було зруйноване або пошкоджене, не повинні сплачувати за комунальні послуги;
  • громадяни, які виїхали за кордон: українці за кордоном можуть знизити рахунки за комунальні послуги, подавши відповідну заяву постачальникам послуг та надавши підтверджуючі документи про відсутність у житловому приміщенні понад 30 днів.

Можуть викликати рак! Вчені виявили шкідливі речовини в поширеній косметиці

понеділок, 4 листопад 2024, 23:15

Ринок косметичних товарів може похвалитися тисячами найменувань різних марок і брендів за найрізноманітнішими цінами. Однак нещодавно вчені з'ясували, що незалежно від цінового діапазону, багато хто з них містить у собі небезпечні для здоров'я речовини...

Бачила покійного дядька: Жінка, яка "померла" під час операції, розповіла про унікальний досвід

понеділок, 4 листопад 2024, 23:04

Мешканка США Пем Рейнольдс Лоуері, яка перебувала "на межі смерті" під час складної операції на головному мозку, поділилася спогадами про свій унікальний передсмертний досвід, який вона описує як "занурення в крижану воду" під час повернення у своє тіл...