Дослідники з Копенгагенського університету виявили, що всі люди з блакитними очима мають спільного пращура, який жив приблизно 6-10 тисяч років тому, передають Патріоти України.
Як пише Daily Galaxy, це відкриття пояснює походження блакитного кольору очей і демонструє, як одна генетична мутація поширилася серед мільйонів людей у всьому світі. Згідно з дослідженням, спочатку всі люди мали карі очі. Блакитний колір з'явився внаслідок мутації в гені HERC2, який регулює активність гена OCA2, відповідального за вироблення меланіну - пігменту, що визначає колір очей, шкіри та волосся.
Ця мутація фактично "вимкнула" здатність виробляти карий пігмент в райдужній оболонці ока, що призвело до появи блакитного кольору очей. Цікаво, що вона зустрічається лише у 8-10% населення планети і передається спадково, що робить усіх блакитнооких людей частиною однієї великої родини.
Дослідники пов'язали походження блакитних очей з одним європейським пращуром, який мав мутацію в гені HERC2, яка передавалася його нащадкам і з часом поширилася серед населення, особливо в Північній Європі.
Мутація залишалася стабільною протягом тисячоліть. Хоча блакитні очі залишаються відносно рідкісними порівняно з карими, вона збереглася завдяки спадковій передачі від покоління до покоління.
Опубліковані данськими науковцями дослідження доповнюють дані їх німецьких колег, зроблені у минулому десятилітті.
Блакитноокі Homo sapiens стали однією з трьох основних популяцій, що утворили сучасний європейський генофонд, і які змішувалися одна з одною протягом останніх 7 000 років.
Йдеться про давніх мисливців, котрі мали темну шкіру і блакитні очі. Блакитноокі смагляві мисливці змішалися з кароокими світлошкірими фермерами, які прийшли в Європу з Близького Сходу. До них додалася третя таємнича група - із сибірськими коренями.
Геном же ранніх "фермерів" цілковито відрізняється від мисливців. Генетичний профіль знайденого у Німеччині землероба радше відповідає геному сучасних жителів Сардинії.
Науковці зробили ці сенсаційні висновки, проаналізувавши геноми дев'яти давніх європейців у 2000-х роках.
У тому, що стосується пігментації, прибульці-фермери були більше схожі на сучасних європейців - у них була світла шкіра, темне волосся і карі очі.
А от мисливці-збирачі виглядали більш екзотично на сучасний погляд - у них була смаглява шкіра і блакитні очі.
"Усе вказує на те, що ця комбінація темної шкіри і блакитних очей, притаманна корінним європейським мисливцям-збирачам, сьогодні більше не існує", - каже професор Рейх.
Треба також відзначити, що антропологи відслідковують темношкірих первинних європейців принаймні до кінця ІІ тис.до н.е. Морфологічно вони не відрізнялись від своїх єдиноплемінників. Деякі вчені припускають наявність в армії греків, що обложили Трою темношкірих еллінських воїнів.
Однак, як писали вище, цими перипетіями геном європейців не обмежився коли дослідники розглядали ДНК майже 2,5 тисяч сучасних людей, то виявили присутність і третьої народності у формуванні європейців.
Це іще одне "плем'я", як не дивно, найбільше споріднене із корінними американськими індіанцями.
Натяк на наявність у європейському геномі генів цих людей уперше з'явився у наукових дослідженнях 2012 року. Роком пізніше вчені оприлюднили аналіз тканин хлопчика із Сибіру, що жив поблизу озера Байкал 24 000 років тому.
Хлопчик мав спільні ознаки і з первісними європейцями, і з корінними американцями, однак йому не вистачало рис, притаманних сучасним жителям Сибіру та Америки.
У давніх фермерів і мисливців іще не було генів сибірського хлопчика, але у пізніших мисливців-збирачів зі Скандинавії, похованих 8 000 років тому, вони вже помітні.
Це означає, що цей "примарний предок" прийшов до Європи уже після того, як на континенті облаштувалося сільське господарство..
До Дня міста у Кременчуці, який цього року вперше відзначатиметься в останні вихідні травня, кременчуцький скульптор Олександр Павловський подарував громаді свою роботу – скульптуру «Незламна». Величну фігуру жінки в українському вінку зі зброєю в рука...
Всього за кілька тижнів металошукачі в Румунії виявили дві неймовірно багаті колекції стародавніх артефактів, які розповідають відразу про дві стародавні культури - даків та римлян, які послідовно правили цією територією між 2500 і 1700 роками тому. Пр...