В Україні схвалили законопроєкт щодо удосконалення перевірок обґрунтованості видачі лікарняних. Нові правила передбачають прозорість перевірок, екстериторіальність даних, можливість досудового оскарження рішень та врегулювання страхових виплат на основі паперових лікарняних, передають Патріоти України.
15 липня 2024 року Кабінет Міністрів України схвалив законопроєкт щодо удосконалення перевірок обґрунтованості видачі листків непрацездатності. Цей документ тепер чекатиме на розгляд у Верховній Раді, після ухвалення парламентом законопроєкт має бути підписаний президентом, лише тоді нові правила набудуть чинності.
Метою законопроєкту є підвищення ефективності процесу встановлення факту тимчасової непрацездатності. Зміни до Закону України "Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування" спрямовані на забезпечення прозорості та обґрунтованості видачі лікарняних.
Ключові нововведення
Перевірка обґрунтованості видачі та продовження листків непрацездатності буде проводитися із залученням уповноважених лікарів у разі необхідності перевірки медичних висновків. Відбір таких лікарів здійснюватиметься за прозорою автоматизованою процедурою за допомогою Єдиної системи охорони здоров'я (ЕСОЗ).
Норми про екстериторіальність та деперсоналізацію даних про пацієнта допоможуть мінімізувати ризики при ухваленні рішень щодо обґрунтованості медичного висновку. Це забезпечить об'єктивність та неупередженість перевірок.
Заклади охорони здоров'я матимуть можливість оскаржувати рішення про визнання листка непрацездатності необґрунтованим в досудовому порядку. Раніше доведення обґрунтованості рішень лікаря було можливе лише через суд. Тепер заклади зможуть надавати докази, що свідчать про правомірність дій лікаря, безпосередньо відповідним органам.
Законопроект також врегульовує питання страхових виплат на основі паперових лікарняних. Вони ще використовуються у виняткових випадках у зв’язку з воєнним станом в Україні.
Запропоновані зміни покликані зробити систему видачі та перевірки лікарняних більш ефективною, прозорою та справедливою. Вони допоможуть знизити ризики корупції та зловживань, забезпечивши при цьому захист прав пацієнтів та медичних закладів.
Зміни також сприятимуть адаптації системи охорони здоров'я до сучасних викликів, зокрема, в умовах воєнного стану. Використання автоматизованих систем та досудових процедур оскарження зробить процес більш зручним та оперативним для всіх учасників.
У Пенсійному фонді України прозвітували про зростання середньої пенсії в Україні і про те, що тепер кількість українців, які отримують мінімальну пенсію, ще більше знизилася. Водночас уже у листопаді деякі пенсіонери зможуть отримати підвищені виплати ...
Згадуючи СРСР, багато з тих, хто його застав, розповідають про жахливий дефіцит практично на будь-які товари. Але не так часто розповідають про наслідки цього дефіциту, які могли бути справді страхітливими. Так відсутність на полицях магазинів нормальн...