В Україні узаконили покоївок, садівників та інших домашніх працівників: Що це означає

Президент Володимир Зеленський підписав закон, яким в Україні врегулювали зайнятість домашніх працівників, які працюють за наймом, - наприклад, покоївок, прибиральників, ремонтників, садівників тощо. Для них запроваджуються спеціальні трудові договори, але лише якщо робота здійснюється регулярно та на постійній основі. Таким чином хочуть створити умови для виходу цієї категорії з неформального сектора економіки та забезпечити їхній соціальний захист.

Йдеться про законопроєкт №5695. Зеленський підписав його 22 травня, свідчить картка документа на сайті Верховної Ради. Депутати парламенту ухвалили цей документ у другому читанні 28 квітня, тоді за проголосував 231 нардеп.

"На сьогоднішній день більшість таких осіб (домашніх працівників. – Ред.) перебувають у тіньовому секторі економіки, не мають належного рівня соціального забезпечення, не можуть розраховувати на передбачені законодавством про працю гарантії своїх трудових прав. Вони зазвичай не отримують гідної та справедливої оплати праці, позбавлені державного захисту від дискримінації, насильницьких та інших дій, які порушують їхню честь та гідність з боку роботодавця", – зазначають автори законопроєкту.

Згідно з документом, до Кодексу про працю буде додано новий розділ "Праця домашніх працівників". Домашнім працівником вважатиметься особа, яка "забезпечує життєдіяльність домогосподарства" не менше 40 годин на місяць. Інакше кажучи, робота запрошених за оголошеннями прибиральниць квартир раз на тиждень під визначення "домашньої праці" не підпадає.

Роботодавцем вважатиметься один із членів сім'ї. Йому потрібно буде укласти з працівником трудовий договір у двох примірниках, де будуть зазначені:

  • імена сторін;
  • дата початку дії трудового договору;
  • термін дії договору, якщо його передбачено;
  • опис виду та характеру робіт;
  • умови оплати праці та її періодичність;
  • тривалість робочого дня;
  • умови щорічної відпустки.

При цьому є інші важливі умови. Наприклад, домашньому працівнику буде заборонено розголошувати конфіденційну інформацію, яка стала йому відома через проживання у домашньому господарстві.

Робочий день домашнього працівника може бути поділений на частини. Головне – тривалість праці має сумарно не перевищувати 8 годин на день.

Вас може зацікавити:Білоруські спортсмени оголосили вотум недовіри Олександру Опейкіну

Крім обов'язкових умов трудового договору, у ньому можуть бути прописані й додаткові. Наприклад, може бути передбачена можливість платного чи безкоштовного надання житла домашньому працівникові. При цьому запроваджується гарантія про заборону роботодавцю самостійно проводити відрахування із заробітної плати у рахунок плати за користування таким житлом (якщо житло буде платним).

Зміни до договору можуть вноситися лише за згодою обох сторін та мають бути зафіксовані у письмовій формі. Домашній працівник у такий спосіб отримає права та гарантії, передбачені Трудовим кодексом. А ось загальнообов'язкове державне соціальне страхування домашніх працівників, як і ведення трудових книжок, здійснюватиметься на добровільній основі.

У Києві 12 червня випала рекордна за останні 30 років кількість опадів

четвер, 13 червень 2024, 0:11

У Києві 12 червня випало більш ніж половина місячної норми опадів. Про це повідомляє КМДА. . Зазначається, що станом на 15:00 нічний і денний рівні склали 46 мм опадів, при тому, що нормативний обсяг опадів за місяць - 74 мм. Тобто за сьогодні у столи...

Вознесіння Господнє-2024: Що категорично не можна робити 13 червня та як відзначати одне з найбільших християнських свят

середа, 12 червень 2024, 23:45

Одне з 12-ти головних християнських свят, Вознесіння Господнє, відзначається на 40-й день після Великодня. У 2024 році воно випадає на четвер, 13 червня, передають Патріоти України. Цього дня згадують, як, згідно з Євангелієм, Ісус Христос вознісся на ...