Новий закон про мобілізацію в Україні регламентує вилучення транспортних засобів у фізичних осіб для потреб Збройних Сил при дотриманні певних правил. Автомобілі можуть вилучатися тільки у власників, які мають кілька транспортних засобів, і лише придатні для використання на фронті. Крім того, безплатно забрати машину забрати не можуть – за неї зобов'язані виплатити компенсацію, передають Патріоти України.
Про правила та важливі нюанси OBOZ.UA розповіла юристка, керівниця юридичної компанії Діна Дрижакова. Вона нагадала, що 18 травня 2024 року в Україні набув чинності новий закон про мобілізацію та військовий облік, який регламентує військово-транспортний обов'язок.
Закон містить детальні умови та процедури, за яких фізичні особи можуть втратити свої автомобілі для потреб ЗСУ. Однак юристи попереджають, що не все так просто, і можуть виникати певні зловживання.
Основні умови вилучення транспортних засобів
Вилучення автомобілів, спецтехніки та інших транспортних засобів здійснюється територіальними центрами комплектування (ТЦК), Службою безпеки України (СБУ) та розвідкою на підставі рішень місцевих державних адміністрацій. Місцева адміністрація визначає кількість автомобілів, необхідних для ЗСУ відповідно до Мобілізаційного плану. Вилучення більшої кількості транспортних засобів є незаконним. У районах бойових дій реквізиція транспортних засобів проводиться за рішенням військового командування без погодження з вищезазначеними органами.
Під час вилучення транспортних засобів складається відповідний акт приймання-передачі. Він містить дані про власника ТЗ, надзвичайну обставину, за якої проводиться вилучення ТЗ, вартість ТЗ, дату підписання акта тощо.
Перед вилученням транспортного засобу проводиться оцінка його ринкової вартості. Оригінал документа про оцінку має зберігатися у власника транспортного засобу. Якщо власник не погоджується з оціночною вартістю, він може звернутися до суду.
Реквізиція транспортних засобів для ЗСУ відбувається лише на платній основі. Компенсація за відчужені автомобілі виплачується після розгляду заяви власника, до якої потрібно додати акт про примусове відчуження майна та висновок щодо його вартості. Заява приймається та розглядається за місцем реквізиції ТЗ військовим комісаріатом протягом 10 робочих днів, або місяця, якщо потрібна перевірка фактів.
У фізичної особи на потреби ЗСУ можна вилучити автомобіль, лише якщо у володінні є декілька транспортних засобів. Якщо громадянин має лише один транспортний засіб, його не можна реквізувати.
У фізичних осіб можуть вилучити лише такі транспортні засоби, які придатні для експлуатації на фронті та у прифронтових районах, а також за допомогою яких можна зводити фортифікаційні споруди. Це означає, що реквізувати седани та хетчбеки ніхто не буде. Натомість пікапи та позашляховики можуть вилучити для потреб ЗСУ.
Діна Дрижакова зазначає, що відповідно до статті 41 Конституції України примусове відчуження об'єктів права приватної власності може бути застосоване лише як виняток з мотивів суспільної необхідності, на підставі і в порядку, встановлених законом, та за умови попереднього і повного відшкодування їх вартості. "По суті це не новина, але звісно ж громадяни не хочуть просто так віддавати свої транспортні засоби і чи можливі зловживання… а от зловживання можливі", – зазначила вона.
Виключення з вилучення транспортних засобів
Юристка зазначила, що вилученню підлягають певні категорії транспортних засобів. А саме:
Рішення про вилучення транспортного засобу приймає відповідний орган виконавчої влади або військового командування на підставі мотивованого подання військового комісаріату. Власнику транспортного засобу, що вилучається, надається не більше 7 днів для його добровільного доправлення до визначеного місця. У разі невиконання вимоги про добровільне доправлення транспортний засіб може бути примусово вилучений шляхом евакуації.
Закон про мобілізацію не передбачає вилучення єдиного транспортного засобу, який використовується власником для особистих потреб. Також не підлягають вилученню:
Захист прав власників транспортних засобів
Вас може зацікавити:Чим підживити буряк у липні: урожай буде вдвічі більшим
Вас може зацікавити:Як змінилися і де зараз актори серіалу "Спіймати Кайдаша": Бакланов розлучився, а Федина наближає перемогу України. Фото
За словами юристки, якщо ви вважаєте, що ваш транспортний засіб був незаконно вилучений, ви можете звернутися до суду з позовом про визнання незаконним і недійсним рішення про вилучення транспортного засобу та про його повернення. Щодо можливих зловживань, то оціночна вартість автомобіля може бути занижена.
"У разі незгоди власнику пропонується звернутися до суду. Це означає додаткові витрати на судовий збір, послуги адвоката та проходження трьох інстанцій суду, що, ймовірно, не на користь громадян. І як ми всі розуміємо, що справи у суді можуть розглядатися досить довго", – зазначає Діна.
Кабінет міністрів пропонує встановити на рівні закону виплату 15 млн гривень родинам цивільним, які загинули при захисті України від агресії Росії. Про це заявив прем’єр-міністр Денис Шмигаль, передають Патріоти України. Як зазначив Шмигаль, уряд подає...
Військовий, командир відділення 24-ї ОШБр "Айдар" ЗСУ Станіслав Бунятов окремо подякував тим росіянам, котрі вирішують придбати гру "S.T.A.L.K.E.R. 2" та, таким чином, доклались до допомоги Збройним силам України. Про це він написав на своєму Telegram-...