Варто знати! Чи каратимуть 17-річних українців, які не стануть на військовий облік - пояснення

Громадяни України чоловічої статті, яким виповнюється 17 років, до 31 липня 2025-го повинні стати на військовий облік. Це можна зробити через електронний кабінет призовника або особисто прийшовши в ТЦК. Якщо юнаки не стануть на облік вчасно, їм доведеться заплатити штраф. OBOZ.UA пояснює детальніше, за що можуть покарати українців такого віку, передають Патріоти України.

Як 17-річним стати на військовий облік

У січня президент Володимир Зеленський підписав закон, згідно із яким, із 1 січня до 31 липня громадяни України чоловічої статті, яким виповнюється 17 років, повинні стати на військовий облік. Це звична процедура, але законом збільшили її термін – раніше це можна було зробити лише до березня.

Щоб стати на військовий облік, у юнаків є два шляхи:

– через електронний кабінет призовника з використанням електронної ідентифікації (актуально для тих, хто нині перебуває за кордоном);

– особисто прийшовши в ТЦК, заповнивши певний перелік документів (наприклад, медичні характеристики, щоб розуміти, чи є в людини проблеми зі здоров’ям) і надавши копії документів, що посвідчують особу, фотокартки.

Якщо юнак не пройшов ідентифікацію у "Резерв+" вчасно і застосунок не згенерував військово-обліковий документ, йому все одно доведеться прийти до ТЦК особисто.

"І хоча для запізнення існують поважні причини – хвороба, стихійні лиха чи перебування на тимчасово окупованих територіях, інші обставини, що унеможливлюють обов’язок пройти електронну ідентифікацію та уточнення даних засобами Електронного кабінету призовника або шляхом особистого візиту до ТЦК – перелік цих причин досить обмежений. Та й механізм підтвердження обставин поки залишається неврегульованим", – пояснив військовий адвокат Євген Филипець.

Як можуть покарати 17-річних за те, що не стали на облік

У випадку, якщо юнаки, яким виповнилося 17-ть, не стали на військовий облік вчасно, то їм не тільки доведеться особисто йти до ТЦК, щоб зробити це, але й сплатити штраф – 17 тисяч гривень.

"Якщо встановлено факт адміністративного правопорушення і немає обставин, які виключають притягнення до адміністративної відповідальності, таку особу може бути притягнуто до адмінвідповідальності", – раніше пояснив член парламентського комітету з питань нацбезпеки, оборони і розвідки Федір Веніславський.

Щодо українських юнаків за кордоном, то на думку адвокатів, можливості постановки на облік справді стали зручнішими. Але контроль з боку держави виконання цього обов'язку викликає сумніви. "Не потрібно повертатися додому, стояти в чергах чи виконувати інші бюрократичні процедури. Це рішення зручне, але виникає логічне запитання: як держава може проконтролювати виконання цього обов’язку тими, хто не планує повертатися?", – поцікавився Євген Филипець.

Українці мають сплатити податки за своє житло: Яка сума та терміни

неділя, 18 травень 2025, 18:42

Українцям до 1 липня 2025 року надішлють квитанції з повідомленням про необхідність сплатити податок на нерухомість. Платню треба здійснити власниками великих квартир і будинків. Про це йдеться в матеріалі видання OBOZ.UA, передають Патріоти України. Р...

Чоловіки чи жінки: Стало відомо, хто найчастіше страждає від безробіття в Україні і яка ситуація з вищою освітою

неділя, 18 травень 2025, 18:10

Серед безробітних в Україні фіксується значна гендерна дипропорція: 82% складають жінки, що значною мірою поснюється мобілізацією та воєнним станом, свідчать результати дослідження "Зареєстроване безробіття в Україні", проведеного за спільною ініціатив...