Варто знати! Чи можна викидати крихти від пасок - пояснення

Святкування Великодня в Україні завжди було наповнене глибоким змістом, сакральними символами та повагою до кожної деталі. Паски, писанки, крашанки – не просто частування, а важливі елементи обрядовості, які проходять через освячення та молитву, передають Патріоти України.

Саме тому після свят у багатьох виникає питання: що робити з залишками святкової їжі – зокрема, з крихтами від пасок чи шкаралупою від яєць. OBOZ.UA розбирався, чи можна їх викидати та чи є певні правила поводження з ними.

Крихти – не сміття

У традиційній українській культурі хліб завжди був символом життя, добробуту та божого благословення, а освячена великодня паска – ще й уособленням Воскресіння та перемоги життя над смертю. З цієї причини викидати крихти від паски у смітник вважалося гріхом або щонайменше неповагою.

У багатьох селах і досі збереглася традиція збирати всі крихти з великоднього столу в окрему посудину. Ці рештки не викидають – їх або віддають птахам, або закопують у землю, вважаючи, що так земля приймає благословення й повертатиме врожай.

Шкаралупа як оберіг і добриво

Так само шанобливо українці ставилися й до шкаралупи від крашанок. Згідно з повір’ями, вона має захисну силу, особливо якщо походить від освяченого яйця. У деяких регіонах шкаралупу подрібнювали пальцями, а потім насипали у маленькі червоні мішечки з тканини – такі обереги вішали біля дверей або клали під подушку хворим.

Символічне застосування мала також традиція закопування шкаралупи на городі або в полі, як заклик до щедрого врожаю. Якщо не було можливості вирушити в поле, шкарлупу можна було закопати в горщик із домашньою рослиною – це вважалося добрим знаком і водночас служило природним добривом.

Його купують всі! В Україні ціни на популярний овоч різко зросли - в чому причина

вівторок, 13 травень 2025, 0:25

В Україна зафіксували суттєве підвищення цін на цибулю. Це пов'язано із сезонним скороченням обсягів цього овочу в місцевих господарствах. Фермери реалізують цибулю за ціною від 18 до 27 грн за кілограм (еквівалентно $0,43–0,65 за кілограм), що в серед...

Українцям стане важче вступити до польських вишів: Що відомо про нові правила

понеділок, 12 травень 2025, 22:41

Відтепер іноземцям, які бажають отримувати освіту в Польщі, доведеться довести, що вони на належному рівні володіють мовою викладання - в більшості випадків це буде саме польська. Про це повідомляє інформаційний портал InPoland, передають Патріоти Укра...