Як захворіти у центрі пустелі Сахара коронавірусом й вижити, вилікуватися у госпіталі столиці Чаду Нджамені, а потім вирушити у подорож всіма островами Карибського моря й півднем Сполучених штатів - про це "Вечірньому Києву" розповів український мандрівник, який побував у 180 країнах світу із списку ООН, киянин Костянтин Ліорек. Його ім’я занесено до Національного реєстру рекордів України, передають Патріоти України.
Костянтин Ліорек розповів, що в вдень, коли його експедиція була в ущелині і на озері Guelta d’Archei, що є однією з візитних карток Чаду, він відчув дуже сильну слабкість — навіть не зміг піти на гору, щоб зробити фото неймовірної краси ущелини. Увечері вдалося зміряти температуру — 39,5! Мандрівник випив величезну дозу парацетомолу і вітамінів. На ранок була сильна слабкість й знову висока температура. Проте подорож тривала, тому що надія покладалася на дві дози вакцини Moderna, зроблені у Бостоні США.
- Тобто, я навіть не міг подумати, що це може бути коронавірус, були припущення, що то просто застуда, яка скоро минеться. Так само зле почував себе мій товариш по мандрах Віктор Ганущин, з яким ми проїхали Афганістан, Малі, Буркіна Фасо, Нігер та багато інших країн. У одного з членів експедиції був з собою польовий антиген тест на ковід. Я зробив тест. Віра в те, що все таки вакцина дасть мені пережити коронавірус ще була, але маса думок роїлося у голові. До найближчої нормальної лікарні у столиці Нджамені –біля 2000 км по бездоріжжю, 3 — 4 дні у дорозі… І треба ж було заїхати у найбільш віддалені місця від цивілізації на планеті Земля, щоб хворіти тут на коронавірус! Ми з другом ухвалили рішення будь що, повертатися до столиці і йти до лікарні!
За словами Костянтина, хлопець, який явно дорвався до авто свого батька, був ще тим джигітом! Погнав по пустелі ривками до 120 км за годину і через приблизно годину такої їзди потрапив у піщаний бархан, де тупо забуксував…
- Ми десь посередині — у пустелі — між Фадою й Калаїтом. До Фади 150 км, до Калаїту 160 км… Між ними — ЖОДНОГО населеного пункту… Приїхали… Води 4 пляшки, температура на сонці під 50 С, а температура у двох хворих — до 39 градусів! Якось розумієш, що ти — взагалі between Nowhere (між ніде — прим. ред). Якимсь дивом машина виповзла з бархану, але кудись поділась джигітська прить водія… Авто не набирало обертів, їхало від сили 20 км /год і постійно глохло на невеликих підйомах…
Нам назустріч трапилася інша машина — вони зупинилися і щось там ніби допомогли підремонтувати. Наче поїхали далі, та все ж так само повільно… Знову зустріли номадів — знову щось там підкрутили. Доїхали ми з Віктором на тому крутому джипі до Калаїту за безмежну кількість годин, але доїхали… Нам організували просто під відкритим небом місце для ночівлі, дали дуже теплі верблюжі ковдри і ми заснули, накачавшись ліками, під високим чадським нічним зоряним небом… Спали, до речі, дуже добре. Місце нашої ночівлі було між курятником, парою глинобитних халуп і барханом… Ну, у такому місці я точно ніколи ще у житті не спав!
- Ще зробили нам ПЛР-тест, взяли кров на аналіз та повезли у спеціальну клініку — центр для хворих на коронавірус, що за межами міста… Розмістили у палаті, яка дуже непогано обладнана. Нас почали лікувати згідно регламенту ВООЗ, крапельницями з антибіотиками (Цефтріаксон), парацетомолом, вітамінами… Була проблема спілкування, бо англійською лікарі не говорять, а наша французька — далека від ідеалу… Але, поки був мобільний інтернет, Гугл перекладав і це дуже допомагало…
А у Віктора Ганущина, окрім ковіду, знайшли ще малярію, яку швидко локалізували і правильно вилікували! За словами Костянтина, у їхньому відділені для хворих на коронавірус було не більше шести пацієнтів.
Лікування тривало два тижні й Ліорек не знає, як би переніс цю хворобу серед пустелі й при температурі під 50 градусів спеки, якби не був вакцинований, можливо, набагато гірше…
- Тому я всіх закликаю пройти вакцинацію і ставитися до свого здоров’я дуже уважно! А ще я розумів, що треба взяти себе в руки, не розслаблятися, швидше добиратися до цивілізації, де можуть допомогти. Я почав інтенсивно приймати парацетамол, як це вказано у рекомендаціях. І головне — пити багато води (до 5 літрів в день), особливо в умовах спеки. А ще нас лікували в хорошій лікарні й робили все чітко за міжнародним протоколом, за 3-4 дні збили температуру, тричі на день знімали всі показники організму.
- Плато Еннеді унікальне місце. Тут природа схожа на середній захід США — на Арізону, Юту, але вдесятеро гарніша. Тому, що тут дуже цікаві геологічні формації, практично не відвідувані людьми місця, особливо туристами. Навіть документалісти туди не доїжджали. Щастя, що є місця на землі, які можуть дивувати. Там можна тижнями їздити та дивитися на всю цю красу.
- Я цей регіон об’їхав добре — залишилося кілька точок, де не був. Зараз подорожі ускладнені — кожна країна має свої обмеження, правила в’їзду, сходження на берег (на деякі острови можна сходити лише з екскурсіями), а дехто пускають на свою територію тільки повністю вакцинованих. Відпочинок у безстресовому регіоні — те, що потрібно: тепла погода, тепле море, смачна їжа. У моєму круїзі — близько 20 островів. А потім я полечу на кілька місяців туди, де вже був.
Костянтин вперше відвідав Гренаду (180 країна за списком), Сент Вінсент-Гренадін, території Теркс та Кайкос (Британська вест-індська територія).
- Зі мною пливуть британці, французи, німці, іспанці, трохи португальців, дві людини з України. Далі у мене маршрут пролягає через США, Флориду, може з’їжджу до національних парків Сполучених штатів. Додому планую повернутися у лютому.
Український нападник Роми Артем Довбик, який відзначився голом у матчі чемпіонату Італії з Дженоа (3:1), проявляє стримані емоції після результативних ударів. Форвард збірної України заявив, що не повністю задоволений грою, яку демонструє та продовжує ...
Волонтер із Японії Фумінорі Цучіко, який щодня безкоштовно годує сотні харків'ян, заявив, що ризикує втратити можливість законного перебування на території України. За його словами, все через те, що він не може потрапити на прийом до територіального ор...