Видавала себе за доньку дипломата та дружину росіянина: Китайська домогосподарка 10 років публікувала у Вікіпедії вигадану історію Росії

У російських пропагандистів є серйозна конкурентка. Жительці Китаю здалися неповними наявні матеріали про історію Росії, тому вона вирішила їх підкорегувати. Однак занадто сильно захопилась і... написала 200 статтей, інформують Патріоти України.

Авторка матеріалів була відома в мережі під ніком Zhemao. Усі 10 років ніхто не помічав, що вона пише повну нісенітницю. Хоча, враховуючи, що "офіційна" історія Росії й без того є суцільним фейком місцевих пропагандистів, воно й не дивно.

У світі фантазій

"Кар'єру" в галузі вигаданої історії вона почала у 2010 році з кількох публікацій про династію Цин. Жемао вигадувала свої сюжети довкола реальної історичної фігури – корумпованого чиновника Хешена. Проте вже у 2012 році звернула увагу на історію Росії, редагуючи наявні статті про російського царя Олександра I у китайській Вікіпедії. Звідти вона поступово поширила сфабриковані історії на інші матеріали, змішуючи реальне й вигадане.

  • Як зазначає джерело, одну з найбільших містифікацій в історії Вікіпедії розкрив письменник-фантаст Їфан (Yifan), який завітав до китайської Вікіпедії у пошуках натхнення.
  • Там він і наткнувся на історію про шахту Кашин, зацікавився й почав вивчати питання глибше, занурюючись у численні битви та персоналії, якими Жемао наповнила статтю. Однак що більше Їфан вивчав питання, то більш дивним воно йому здавалося.
  • З'ясувалося, що російськомовні версії матеріалів були коротшими китайських еквівалентів або й узагалі були відсутні, а гіперпосилання з уривка про середньовічні методи видобутку срібла вело на статтю про видобуток срібла у XXI столітті.
  • Згодом він виявив, що такої шахти взагалі ніколи не існувало, хоча саме місто, в якому вона нібито була розташована, дійсно існує в Росії. Крім того, у китайському варіанті з'являються постаті, яких немає у російськомовному варіанті, перемішуючись із реальними людьми, що жили в той час.

За справу береться Вікіпедія

Розслідування, проведене Вікіпедією, показало, що Zhemao була лише одним з чотирьох "маріонеткових облікових записів", створених китаянкою для фальсифікації історії. Авторка використовувала кожну з цих "особистостей" для надання достовірності трьом іншим, посилаючись на свої ж статті. Тепер усі заблоковані. Виявилось, що за більш ніж 10 років авторка написала кілька мільйонів слів фальшивої російської історії, створивши 206 статей, і попсувала сотні інших.

Згідно з офіційною заявою, станом на 17 червня більшість матеріалів, створених Жемао в китайській Вікіпедії, вже видалені. Кілька записів відредагували сторонні автори, тому залишаються на сайті. Правки в інших наявних статтях були відкликані.

Жемао перепрошує за свій вчинок

Авторка, справжнє ім'я якої джерело так і не назвало, опублікувала лист із вибаченнями на своїй сторінці в англійській Вікіпедії. Вона пише, що насправді є домогосподаркою, працює повний робочий день, має тільки вищу освіту, а її мотивацією було вивчення історії.

Більшість записів жінка робила для того, щоб заповнити прогалини, залишені її першою парою записів.

"Як кажуть, щоб збрехати, потрібно збрехати ще більше. Мені не хотілося видаляти сотні тисяч слів, які я написала, але в результаті я втратила мільйони слів, і коло академічних друзів розпалося. Неприємності, які я заподіяла, важко виправити, тому, можливо, постійна заборона – це єдиний варіант. Моїх нинішніх знань недостатньо, щоб заробляти на життя, тому в майбутньому я буду вчитися ремеслу, чесно працювати й більше не буду займатися подібними туманними речами", – написала Жемао.

У мережі авторку вигаданої російської історії назвали китайським Борхесом. У той час як деякі редактори Вікіпедії попередили, що інцидент "похитнув довіру до нинішньої китайської Вікіпедії", багато користувачів похвалили талант і наполегливість Жемао, заохочуючи її опублікувати в майбутньому роман.

"Це дійсно приголомшливо – винайти самодостатню історичну логіку з такими деталями, як усілякий одяг, гроші та посуд", – написав один користувач на платформі мікроблогів Weibo.

Ні Жемао, ні Фонд Вікімедіа, який керує Вікіпедією, не відповіли на запити про коментарі для Sixth Tone.

Джерело: 24 канал

Без Пушкіна, але з Гоголем: Міносвіти України вилучило з навчальних програм твори російських та білоруських авторів

вівторок, 16 серпень 2022, 18:47

Міністерство освіти та науки України оновило навчальну програму середньої школи по вивченню зарубіжної літератури. Звідти вилучили твори російських та білоруських авторів, окрім уродженців України, передають Патріоти України. Як повідомила прес-служба ...

Український призер "Ігор нескорених" із Маріуполя разом із дружиною-слідчою продалися окупантам (фото)

вівторок, 16 серпень 2022, 14:00

Золотий призер всесвітньо відомих змагань "Ігор нескорених" Олександр Бєлобоков під час евакуації з Маріуполя втік до окупантів і вже "гастролює" Росією. Його дружина – слідчий поліції – і зовсім влаштувалася прислужувати в "прокуратуру ДНР". Подружжя,...