У зв’язку з продовженням в Україні воєнного стану до 7 серпня 2025 року, мобілізація військовозобов’язаних триває. Проте існують передбачені законом винятки — певні категорії громадян можуть бути тимчасово або повністю звільнені від призову, передають Патріоти України.
Юристи пояснили, кого саме не мобілізують, і на яких підставах найчастіше надається відстрочка, пише УНІАН.
Згідно із законом «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», є кілька груп громадян, які не підлягають мобілізації:
Як зазначив військовий юрист Ярослав Звоненко з ЮК «Приходько та партнери», перелік усіх підстав звільнення чи відстрочки міститься у статті 23 відповідного закону.
Юрист Михайло Лобунько, також представник ЮК «Приходько та партнери», додає, що з практики найчастішими причинами відстрочки є саме наявність інвалідності у родичів, утримання трьох і більше дітей, або потреба в постійному догляді за членом сім’ї. Ще одна поширена підстава — загибель близького родича-військовослужбовця на фронті.
Стосовно непридатності до служби за станом здоров’я, Лобунько уточнює:
«Статус „Непридатний до військової служби“ особі надають тільки за станом здоров’я».
Серед найпоширеніших причин — відсутність парних органів чи кінцівок, а також психічні захворювання, зокрема шизофренія.
За словами Звоненка, якщо людина пройшла ВЛК, і в неї є захворювання за однією зі статей вищезгаданого наказу Міноборони, який містить підпункт А, то така людина є непридатною до військової служби.
У документі кожне захворювання має окрему статтю, а в окремих випадках підставою може стати сукупність проблем зі здоров’ям. Тоді людину направляють на додаткові обстеження.
«Загалом визначення ступеня придатності до служби — дуже індивідуальний процес, оскільки підстави для надання статусу „Непридатний“ можуть бути дуже різні. У моїй практиці часто зверталися з запитом про оформлення непридатності через епілептичні напади. Якщо таке захворювання буде підтверджено під час проходження ВЛК, особа може бути визнана непридатною».
Однак навіть якщо ВЛК встановила непридатність, остаточне рішення має затвердити Центральна військово-лікарська комісія. Без її погодження статус не набуває чинності.
«Іноді цей процес може затягнутися і тривати навіть пів року», — попереджає юрист.
У випадку, коли ЦВЛК відмовляється визнати особу непридатною, вона має право звернутися до суду, щоб оскаржити рішення.
У Закарпатській області затримали чоловіка, який нещодавно підпалив одну з місцевих церков та написав на стіні образливий надпис про угорців. Про це у п’ятницю, 18 липня, повідомила поліція Закарпаття, передають Патріоти України. За даними поліції, під...
Водій сервісу таксі "Uklon" у Дніпрі відмовився допомогти пасажиру з інвалідністю - Богдану Бабченку. Про це він розповів у Фейсбуці, передають Патріоти України. Бабченко зазначив, що весь час користується сервісом таксі "Uklon", тому його інвалідність...