З 1 січня в Україні почала діяти нова система визначення і встановлення інвалідності: Що варто знати

З 1 січня 2025 року статус інвалідності, замість МСЕК, визначатиметься на основі оцінювання повсякденного функціонування людини, тобто оцінювання впливу травми чи хвороби на повсякденну діяльність, передають Патріоти України.

Міністерство охорони здоровʼя оприлюднило матеріали як для пацієнтів, так і для лікарів щодо нової системи оцінювання повсякденного функціонування людини, передає Укрінформ.

Як зазначають в МОЗ, система визначення та встановлення інвалідності значно спрощується. Комплексне оцінювання визначатиме індивідуальні потреби людини з тим, щоб повернути її до активного життя з відповідними компенсаціями, виплатами, пільгами, допоміжними засобами.

Оцінювання проводитимуть експертні команди, у складі яких будуть практикуючі лікарі, на базі кластерних та надкластерних лікарень. До складу експертних комісій не зможуть входити голови колишніх МСЕКів.

На підставі витягу з рішення експертної команди люди з інвалідністю зможуть отримувати (або продовжувати отримувати) пільги, пенсії, допомоги, компенсації, надбавки. Витяг із рішення експертної команди також може бути використаний для цілей, визначених Законами «Про військовий обов’язок та військову службу» та «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».

Загалом, за даними МОЗ, вже у 290 медзакладах створені 1450 експертних команд. Перелік медзакладів та експертних команд з оцінювання повсякденного функціонування особи (ЕКОПФО) розміщений на дашборді на сайті Міністерства охорони здоровʼя.

Читайте також: Почала діяти Програма медичних гарантій на 2025 рік

Процес оцінювання фіксуватиметься в електронній системі, всі документи та дії будуть цифровізовані, система також обиратиме команди для справи відповідно до діагнозу та профілю команди. При цьому дані пацієнтів та лікарів будуть приховані одні від одного до дня засідання, що дозволить мінімізувати корупційні ризики.

Для певних обʼєктивних станів до оцінювання не треба чекати 120 днів лікарняного, направлення на дообстеження обмежені одним разом, окрім випадків із вагомими причинами.

Направлення на оцінювання повсякденного функціонування має сформувати лікуючий лікар. Він оцінює стан здоровʼя пацієнта, проводить необхідні обстеження, вносить дані пацієнта до електронної системи та допомагає обрати заклад для оцінювання експертною командою, формує електронне направлення.

Пацієнту знадобляться: паспорт, РНОКПП (за наявності), військово-обліковий документ (за наявності); медичні документи, що підтверджують діагноз та в яких відображено актуальний стан здоров'я, зокрема документи про раніше встановлену інвалідність; документи, що засвідчують причини інвалідності (за наявності); інші документи за потреби.

Форма оцінювання може бути очною, заочною, дистанційною (з використанням засобів телемедицини) або виїзною командою і обирається залежно від потреб та стану пацієнта з урахуванням певних критеріїв.

У медзакладі адміністратор перевіряє документи, після чого система автоматично визначає дату і час оцінювання, про що пацієнту надходить відповідне повідомлення.

Члени експертної команди розглядають справу пацієнта. У разі встановлення або підтвердження інвалідності особа отримує рішення та рекомендації, які є частиною індивідуальної програми реабілітації. У разі потреби експертна команда може направити особу на додаткове медичне обстеження. Така можливість дозволяється лише один раз, щоб не затягувати ухвалення рішення.

Розгляд справи експертною командою повинен тривати не більше 30 днів. Пацієнт має право самостійно здійснювати аудіо- чи відеозапис процесу оцінювання, якщо розгляд справи проводиться в іншій формі, ніж заочна. Окрім цього, пацієнт може залучити уповноваженого представника для участі в оцінюванні. Для цього необхідно подати відповідну заяву через електронну систему або в паперовій формі лікарю, який формує направлення на оцінювання.

Якщо особа не погоджується із висновками, рішення можна оскаржити через лікуючого лікаря або подати скаргу безпосередньо до Центру оцінювання функціонального стану особи.

Читайте також: На Програму медгарантій у 2025 році уряд передбачив ₴175,5 мільярда

Скарги розглядатимуться експертними командами Центру оцінювання. Розгляд скарги повинен бути завершений не пізніше 30 календарних днів із дня її отримання.

Також з 1 січня 2025 року документи для людей із безстроковим статусом інвалідності залишатимуться чинними. Для решти людей з інвалідністю, чий повторний огляд припадає на час впровадження нової системи, – термін повторного огляду подовжується на 6 місяців. Усі документи, виплати, пільги, соціальні послуги та відстрочки зберігаються.

Впровадження медичної частини реформи триватиме та удосконалюватиметься впродовж 2025 року. Для отримання консультації громадяни можуть звернутися на гарячу лінію МОЗ - 0800505201.

"Спеціальні" пенсії в Україні знизять не всім: Ось продовжить отримувати всю суму

вівторок, 7 січень 2025, 16:50

Обмеження на "спеціальні" пенсії, розмір яких перевищує 10 прожиткових мінімумів для непрацездатних осіб (нині це 23 610 грн, розмір прожиткового мінімуму – 2361 грн), не поширюватиметься на деяких українців. Зокрема, тих, хто зараз воює на фронті. Так...

У Полтаві суд виніс вирок чоловіку, який побив незнайому дівчину за те, що... не дала 10 гривень та пляшку з водою

вівторок, 7 січень 2025, 14:43

В суді звершили розгляд справи про напад на жінку, який стався півтора року тому, у серпні 2023 року. Чоловік підійшов до неповнолітньої, яка займалась спортом на майданчику, та почав вимагати символічну суму грошей та пляшку води. Після відмови він її...