З архіву ПУ. Психічні захворювання, аж до шизофренії: Які ризики несуть рослинні дієти

Перш ніж вдаватися до радикальних харчових експериментів, слід порадитися зі спеціалістом, який роз’яснить можливі наслідки та перспективи.

Дефіцит поживних речовин може негативно впливати на ментальне здоров’яю Про це розповіла нутриціолог, медичний психолог Леся Сак, передають Патріоти України.

Напевно, кожен з численних різновидів вегетаріанства – аж до веганства та веганського сироїдіння – з’явився у пошуках відповіді на питання: "Як харчуватись правильно?" Та не всі ці рішення є вірними, свідчить сучасна наука. Так, зокрема, твердження про те, що наші предки харчувалися самою лише рослинною їжею й почувалися прекрасно, не знаходить підтверджень:

• по-перше, якість та протяжність життя давніх збирачів суттєво відрізнялася від сучасних людей;

• по-друге, спроможність перетравлювати рослинну їжу у Homo Sapiens та їхніх пращурів відрізняється так само, скажімо, як сучасні селекціоновані солодкі сорти яблук від кислої яблуні-дички.

Еволюція пристосувала людський організм таким чином, що цілу низку нутриєнтів він ефективно сприймає лише з продуктів тваринного походження. Тотальна відмова від них негативно впливає на здоров’я, і серед іншого – згубно діє на роботу мозку.

Чого не вистачає?

Найчастіше дефіцитні стани спричинені нестачею таких нутриєнтів:

• Білок. Насамперед, його обмаль у меню адептів сироїдіння. Бо правди нікуди дівати – людина адаптована до споживання підготованих, денатурованих протеїнів. До речі, Річард Ренгем, автор книги "Запалити вогонь. Як кулінарія зробила нас людьми" висунув гіпотезу, згідно з якою "хомо" стали "сапієнсами" саме за рахунок приготування їжі. Антрополог припускає: на перетравлювання більше не потрібно було втрачати таких колосальних енергетичних ресурсів, як це було раніше, що й дозволило розвинути мозок.

• Залізо. Двовалентне залізо, що міститися у м’ясі, печінці тощо за рахунок генетично обумовлених механізмів засвоюється краще, ніж одновалентне, яке міститися в рослинних продуктах.

• Цинк. Цей елемент, потрібний для захисту клітин нервової системи та низки інших надважливих процесів, можна знайти як у морепродуктах, м’ясі, яйцях, молочних продуктах, так і в зернових та бобових культурах. Серед лідерів за вмістом цинку – гарбузове насіння. Та ось яка прикрість – для того, щоб отримати необхідну мозку кількість мінералу, насіння доведеться гризти, як білочка, чи не півдня; крім того, у різноманітних зернах містяться фітинові кислоти, які зв'язують цинк та інші корисні нутриєнти, й перешкоджають їхньому засвоєнню.

• Вітамін В12. Його можна відшукати у водоростях. Та знову ж: на відміну від вітаміну, що міститься у продуктах тваринного походження, рослинний з трудом перетворюється на ту форму речовини, яка здатна досягнути клітин мозку. На тлі дефіциту вітаміну В12 розвивається фолієводефіцитна анемія, яка провокує дегенеративні розлади нервової системи.

• Жири. Наразі згадаємо хоча б про славетні "омега-3" жирні кислоти. В рослинних оліях їх всього нічого, на відміну від жирної риби. Риба, припускають, також відіграла значну роль в еволюції людства. Відтоді, як наші предки навчилися рибалити, вони отримали достатньо "будівельного матеріалу" для розвитку мозку, спроможного виконувати складні когнітивні завдання.

Що відбувається?

Нестача згаданих речовин призводить до системного дисбалансу в організмі, через що виникають депресивні та тривожні стани. Понад те, такі дефіцити можуть стати поштовхом до того, щоб "розбудити" генетичні психічні захворювання, аж до шизофренії.

Та й сама по собі надмірна зосередженість на дотриманні нетрадиційного стилю харчування може провокувати занепокоєння, яке, на жаль, із легкістю переростає у харчові розлади, які потім вдається подолати тільки за допомогою психолога.

Отже, висновок із усього зазначеного може бути тільки один – перш ніж вдаватися до радикальних харчових експериментів, слід порадитися зі спеціалістом, який роз’яснить можливі наслідки та перспективи. Або ж тоді, коли принципи будь-що переважатимуть, – регулярно навідуватися до лікаря, аби мати можливість вчасної медикаментозної корекції дефіцитних станів.

Джерело: Обозреватель

Тепер невдаха-самогубця заплатить сотні тисяч: Чоловік стрибнув під поїзд, але машиністка встигла загальмувати (відео)

понеділок, 18 жовтень 2021, 0:22

Москві чоловік стрибнув у метро під поїзд, намагаючись звести рахунки з життям, але машиністка встигла вчасно загальмувати. Відео інциденту з'явилося 17 жовтня в Телеграм-каналах, передають Патріоти України. За їхніми даними, 28-річний чоловік відбувс...

Чеченці намагалися отримати крапові берети, порушуючи правила: В армії РФ спалахнула масова бійка зі стріляниною (відео)

неділя, 17 жовтень 2021, 23:46

Військові російської армії вчинили масову бійку із стріляниною. Інцидент трапився на базі навчального центру "Тамбукан" в Ставропольському краї, де проходила здача іспиту на краповий берет. Відповідні кадри активно публікуються в соцмережах, повідомляю...