В Україні оновлять систему фінансування вищої освіти. Зміни почнуть діяти вже з наступного навчального року. Про це сказав заступник голови міністра освіти і науки Михайло Вінницький, передають Патріоти України.
За його словами, деяким абітурієнтам держава замість стипендій, надаватиме гранти на навчання. Він пояснив, що сучасна стипендія, розмір якої у 2024 році становитиме дві тисячі гривень — це популізм, оскільки студент не може забезпечити свої потреби на ці гроші. Ці кошти є радше приємним для нього бонусом.
"Ми змінимо цю систему. Стипендіями користуватимуться ті, кому держава замовляє і кому покриває 100% їхнього навчання, хто погодиться на перше гарантоване місце роботи і потребує цієї стипендії. До того ж розмір збільшиться до якихось нормальних сум, на які можна вижити", — розповів він. Водночас точні суми, до яких збільшаться виплати студентам, у Міністерстві освіти поки що не озвучують.
Відомо, що грошову допомогу на освіту хочуть прив'язати до бала, який абітурієнт отримає за підсумками зовнішнього незалежного оцінювання (ЗНО). Іншу частину студент співфінансуватиме або ж йому запропонують пільговий кредит/соціальний грант (для вразливих категорій населення).
"Система державного замовлення збережеться для тих спеціальностей, які потрібні для державного сектору економіки: лікарі, вчителі, атомні енергетики тощо. Для інших держава має забезпечити можливості здобуття освіти за вільним вибором, більшій кількості молодих громадян", — пояснив Михайло Вінницький 14 грудня 2023 року.
Чиновник вважає, що зміни допоможуть посилити конкуренцію університетів за вступника з державним грантом, що сприятиме якості пропонованої освіти.
Нагадаємо, раніше заступник глави МОН попередив, що стипендії заберуть у студентів, які навчаються за кордоном. За словами Михайла Вінницького, завдяки цьому відомство зможе заощадити кошти та збільшити забезпечення тим, хто навчається в Україні.
В Україні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки можуть накладати штрафи на військовозобов'язаних громадян, які порушують правила мобілізації. Розповсюджені ситуації, коли ТЦК та СП вимагає оплатити штраф, але видає для цього лише ...
В Україні щорічно змінюються вимоги до страхового стажу для виходу на заслужений відпочинок за віком. Так, для того, аби вийти на пенсію в 60 років, людина має набути щонайменше 32 роки страхового стажу (роком раніше — 31 рік), у 63 роки — за наявності...