Засіла в голові: Учені пояснили, чому навіть через десятки років ми можемо згадати текст пісні

Пам'ять людини вельми дивовижний інструмент. Ми можемо не пам'ятати, що їли на сніданок або куди поклали ключі від машини, проте з легкістю згадаємо слова пісні, яку роками не чули, але вона раптово зазвучала з динаміків радіо. Дослідники нарешті пояснили, як це працює, передають Патріоти України.

Музика має довгу історію використання як засіб для запам'ятовування інформації та слів. Ще до появи писемності її використовували для усної передачі інформації та історій. Однак безліч подібних прикладів можна зустріти та сьогодні — наприклад, у школах вчителі використовують пісні, щоб діти могли краще запам'ятати той чи інший масив інформації.

За словами ад'юнкт-професорка музичної психології Даремського університету Келлі Якубовскі, на те є одразу кілька причин. По-перше, музика часто служить інструментом, що допомагає запам'ятовувати зв'язні тексти. Наприклад, ритм музики дає уявлення про те, якої довжини буде наступне слово в послідовності, а це допомагає обмежити варіанти. По-друге, мелодія може дозволити розбити текст на осмислені фрагменти, що дасть змогу запам'ятати довші сегменти інформації. По-третє, у піснях часто використовуються літературні прийоми, такі як рими та алітерації, що полегшує запам'ятовування.

За словами Якубовскі, коли ми багато разів чули й наспівували пісню, вона стає доступною через нашу несвідому пам'ять. Дослідники зазначають, що однією з причин, через яку пісні так глибоко вкорінюються в нашій пам'яті, є те, що ми часто чуємо одні й ті самі пісні безліч разів. Крім того, в основі своїй музика вельми емоційна — більш раннє дослідження показало, що нам подобається слухати музику, тому що вона передає і викликає величезний спектр емоцій. Водночас інше дослідження показало, що саме емоції допомагають нам краще запам'ятовувати слова і події.

Цікаво, що деякі дослідження також показали, що під час першого знайомства з новою піснею запам'ятати мелодію і зв'язний текст набагато важче, ніж запам'ятати тільки текст. Однак після подолання цього початкового бар'єра і повторного прослуховування пісні, починають проявлятися корисні ефекти.

Зазначимо, що музика також використовується в лікуванні різних нейродегенеративних розладів. Наприклад, людям із хворобою Альцгеймера і розсіяним склерозом простіше запам'ятати словесну інформацію за допомогою пісень.

Верховна Рада збирається запровадити відповідальність представників ТЦК та ВЛК за мобілізацію тих, хто не підлягає

середа, 22 січень 2025, 9:32

У Верховній Раді розроблять законопроєкт про відповідальність співробітників територіальних центрів комплектування за мобілізацію тих, хто їй не підлягає. Про це повідомив у своєму Telegram-каналі депутат парламенту від фракції "Слуга народу" Максим Бу...

У стаж зарахувала навіть навчання в Росії: Суддя підвищила собі пенсію до 365 тис. грн на місяць

середа, 22 січень 2025, 9:08

Одеський окружний адміністративний суд задовольнив позов судді Верховного суду у відставці Галини Канигіної та підвищив їй пенсію до 365 177 грн (з перерахунком у бік збільшення). Раніше Пенсійний фонд, проти якого і подавала позов Канигіна, зменшив її...