Мешканці Стародавнього Єгипту могли хворіти внаслідок потрапляння в організм різних паразитів та збудників інфекцій. Нещодавно вчені проаналізували, чим були заражені єгипетські мумії та які хвороби могли спіткати навіть фараонів, передають Патріоти України
Що "розповіли" вченим прадавні мумії
Згідно з результатами метааналізу досліджень, присвячених єгипетським муміям, мешканці Стародавнього Єгипту мали найрізноманітніші хвороби - від паразитів до інфекцій.
Деякі паразитарні інфекції могли навіть призводити до анемії та інших виснажливих станів.Якщо говорити про досліджувані вченими мумії, то:
На що хворіли мешканці Стародавнього Єгипту
Проведене у Долині царів дослідження показало наявність Plasmodium falciparum - збудника однієї з найсмертельніших форм малярії - у 4 із 16 мумій.
Серед інфікованих був і відомий на весь світ давньоєгипетський фараон XVIII династії Тутанхамон. В його організмі виявили два штами цього захворювання (хоча помер він, найімовірніше, не від нього).
В цілому, з 221 проаналізованої мумії позитивний результат на малярію дослідники виявили у 49.
92% мумій, інфікованих малярією, мали пористі кістки та інші симптоми анемії.
За словами Пірса Д. Мітчелла з Кембриджського університету, це захворювання могло:
Серед інших паразитів, знайдених у муміях, був збудник токсоплазмозу, пов'язаний із шизофренією, який передається при контакті з кішками (яких у давньому Єгипті вважали священними тваринами).
Близько 10% мумій були інфіковані вісцеральним лейшманіозом, який також може спричиняти анемію та є смертельним у 95% нелікованих випадків.
У деяких муміях знайшли шлункових черв'яків (зокрема риб'ячого ціп'яка, який міг потрапляти в організм внаслідок споживання недостатньо провареної риби з річки Ніл).
У мумії, що зберігається в Манчестерському музеї, вчені виявили також черв'яків у мозку.
У мумії чоловіка на ім’я Нахт (який працював ткачем у царській похоронній каплиці в Фівах) дослідники виявили трихінельоз - паразитарну інфекцію, що передається через недостатньо проварену свинину. Вона може проникати в м'язову тканину, а у важких випадках - призводити до смерті внаслідок ураження серця.
Крім того Нахт (як і 65% інших досліджених мумій), страждав від шистосомозу - гострого паразитарного захворювання, викликаного черв'яками роду Schistosoma (кров'яними сисунками), що вражають кровоносні судини та сечовивідні шляхи. Насамкінець у 40% з 218 проаналізованих мумій, виявили наявність головних вошей.
В Україні ціни на хліб найближчим часом зростатимуть помірно – максимум на 1,5-2% щомісяця. Різкого стрибка вартості або дефіциту продукту українцям не варто очікувати, ситуація залишається стабільною. Про це розповів член Економічного дискусійного клу...
Літня резиденція заступника диктатора нацистської Німеччини Адольфа Гітлера, Германа Герінга, на острові Зюльт продається за 18 млн. євро. Про це повідомляє BILD, передають Патріоти України. У виданні розповідають, що Герінг придбав ділянку 1936 року з...