Живуть у темряві, але мають великі очі: У Китаї знайшли новий вид "золотої" риби, яка ще не завершила еволюцію

Під час дослідження печери в китайській провінції Гуйчжоу вчені виявили новий вид риби, яка не лише має унікальний позолочений окрас, а й, схоже, досі проходить еволюційні зміни. Про це пише IFL Science, передають Патріоти України.

Відкритий вид отримав назву Xingren golden-lined fish (Sinocyclocheilus xingrenensis) на честь сусіднього міста. Ймовірно, ця риба є ендеміком і мешкає виключно в цій місцевості, проте екологи зазначають, що її екосистема залишається недостатньо вивченою.

Щоб підтвердити унікальність риби, вчені провели аналіз її ДНК і порівняли з іншими представниками роду Sinocyclocheilus. Xingren виявилася дрібнішою за своїх найближчих родичів і мала іншу кількість променів у плавцях.

Проте науковців здивувала не лише її незвичайна позолочена шкіра. У Xingren golden-lined fish відсутня луска, що є типовою ознакою печерних риб, але водночас вона має великий розмір очей, хоча в умовах постійної темряви вони не мають практичного застосування. "Це доволі заплутана ситуація, — пояснюють дослідники. — Більшість печерних риб або повністю втратили зір, або мають рудиментарні органи зору. Але цей вид, схоже, ще не пройшов цей етап еволюції".

Науковці припускають, що Xingren golden-lined fish відносно недавно адаптувалася до життя в печерах і все ще перебуває в процесі еволюційних змін. Генетичний аналіз показав, що втрата луски у риб роду Sinocyclocheilus відбулася відносно недавно — у плейстоцені, тобто приблизно від 2,6 мільйонів до 11 000 років тому. "Це свідчить про те, що більшість печерних риб живуть у таких умовах не більше кількох мільйонів років", — зазначають автори дослідження.

Вони припускають, що Xingren golden-lined fish може продовжувати процес адаптації до життя у темряві, поступово втрачаючи очі й змінюючи інші фізіологічні характеристики.

Однак майбутнє цього виду під питанням. Хоча його популяція поки не є критично малою, середовище проживання знаходиться у центрі села, що робить рибу вразливою до антропогенного впливу. "З огляду на можливу урбанізацію цього регіону, існує значний ризик деградації або навіть повного знищення середовища проживання в найближчому майбутньому", — застерігають вчені.

Дослідники сподіваються, що вдасться розробити програми збереження цього унікального виду, щоб він не зник, перш ніж завершить свою еволюцію.

Водіям на замітку! Японські авто, які не втрачають ціни

субота, 19 квітень 2025, 17:30

Сучасні водії хочуть змінювати авто кожні 3–5 років. Але тут є нюанс: більшість автомобілів стрімко втрачають вартість, і продати їх вигідно неможливо. Виходом стають моделі з високою ліквідністю, і, як виявилося, найкраще з цим справляються японські б...

"Береженого Бог береже": Влада однієї з областей заборонила вмикати світло вночі на Великдень

субота, 19 квітень 2025, 16:40

У Херсонській області запровадили особливий режим світломаскування вночі на Великдень – світло заборонили вмикати на вулиці і в будинках. Про це повідомив очільник обласної військової адміністрації Олександр Прокудін, передають Патріоти України. За сло...