Живуть у темряві, але мають великі очі: У Китаї знайшли новий вид "золотої" риби, яка ще не завершила еволюцію

Під час дослідження печери в китайській провінції Гуйчжоу вчені виявили новий вид риби, яка не лише має унікальний позолочений окрас, а й, схоже, досі проходить еволюційні зміни. Про це пише IFL Science, передають Патріоти України.

Відкритий вид отримав назву Xingren golden-lined fish (Sinocyclocheilus xingrenensis) на честь сусіднього міста. Ймовірно, ця риба є ендеміком і мешкає виключно в цій місцевості, проте екологи зазначають, що її екосистема залишається недостатньо вивченою.

Щоб підтвердити унікальність риби, вчені провели аналіз її ДНК і порівняли з іншими представниками роду Sinocyclocheilus. Xingren виявилася дрібнішою за своїх найближчих родичів і мала іншу кількість променів у плавцях.

Проте науковців здивувала не лише її незвичайна позолочена шкіра. У Xingren golden-lined fish відсутня луска, що є типовою ознакою печерних риб, але водночас вона має великий розмір очей, хоча в умовах постійної темряви вони не мають практичного застосування. "Це доволі заплутана ситуація, — пояснюють дослідники. — Більшість печерних риб або повністю втратили зір, або мають рудиментарні органи зору. Але цей вид, схоже, ще не пройшов цей етап еволюції".

Науковці припускають, що Xingren golden-lined fish відносно недавно адаптувалася до життя в печерах і все ще перебуває в процесі еволюційних змін. Генетичний аналіз показав, що втрата луски у риб роду Sinocyclocheilus відбулася відносно недавно — у плейстоцені, тобто приблизно від 2,6 мільйонів до 11 000 років тому. "Це свідчить про те, що більшість печерних риб живуть у таких умовах не більше кількох мільйонів років", — зазначають автори дослідження.

Вони припускають, що Xingren golden-lined fish може продовжувати процес адаптації до життя у темряві, поступово втрачаючи очі й змінюючи інші фізіологічні характеристики.

Однак майбутнє цього виду під питанням. Хоча його популяція поки не є критично малою, середовище проживання знаходиться у центрі села, що робить рибу вразливою до антропогенного впливу. "З огляду на можливу урбанізацію цього регіону, існує значний ризик деградації або навіть повного знищення середовища проживання в найближчому майбутньому", — застерігають вчені.

Дослідники сподіваються, що вдасться розробити програми збереження цього унікального виду, щоб він не зник, перш ніж завершить свою еволюцію.

Дехто з українців має право на 25% знижку на комуналку: Кого стосується

середа, 14 травень 2025, 8:58

Громадяни України, які мають статус "дитини війни" і чий дохід не перевищує 4 240 грн на одну особу, можуть отримати 25% знижку на оплату комунальних послуг. Для цього потрібно звернутись до Пенсійного фонду з пакетом документів, що підтверджують право...

Українцям можуть скасувати виплату пенсії: Як діяти та що потрібно знати

середа, 14 травень 2025, 8:44

В Україні пенсійні виплати можуть бути призупинені, якщо людина не пройшла фізичну ідентифікацію або на її рахунку немає руху коштів понад 6 місяців. Щоб поновити виплати, достатньо подати заяву та пройти верифікацію – особисто або онлайн. Про це повід...