Археологи виявили найдавніше свідчення дерев’яної конструкції, створеної руками предка людини. На дні річки Каламбо в Замбії збереглися два стовбури дерев, вирізані як колоди Лінкольна. Якщо оцінений вік колод у 476 000 років правильний, це означає, що деревообробка могла передувати появі нашого власного виду, Homo sapiens, і підкреслює інтелект наших предків-гомінідів.
Археологи розкопали колоди на водоспаді Каламбо на озері Танганьїка на півночі Замбії, місці, яке досліджували вчені з 1950-х років. Попередні розкопки навколо невеликого озера вище за течією від водоспаду дали кам’яні знаряддя, збережений пилок і дерев’яні артефакти, які допомогли дослідникам краще зрозуміти еволюцію та культуру людини протягом сотень тисяч років.
У новому дослідженні, опублікованому в журналі Nature, дослідники під керівництвом Ларрі Бархема, професора кафедри археології, класики та єгиптології Ліверпульського університету у Великій Британії, детально описують дерев’яні предмети, які вони розкопали. Серед них два, які були знайдені з кам’яними знаряддями нижче річки, і три, які були вкриті глиняними відкладеннями над рівнем річки. Ці дерев’яні артефакти збереглися протягом сотень тисяч років завдяки постійному підвищенню рівня грунтових вод.
За допомогою люмінесцентного датування зразків піску з цього місця, яке передбачає вимірювання того, як давно піщинки були піддані впливу світла, Бархем і його колеги знайшли три кластери: розрізану колоду та звужений шматок дерева, датований 324 000 років тому; копальна палиця, датована 390 000 років тому; і дерев’яний клин і дві колоди, що перекриваються, датовані 476 000 років тому.
Верхня колода, витягнута з шару, який також містив кам’яні знаряддя, мала довжину 141,3 сантиметра і була знайдена на великому стовбурі дерева під кутом 75 градусів.
І нижня частина верхньої колоди, і верхня частина нижнього стовбура мали докази рубання та скобування, щоб зробити виїмку, що дозволяло їм щільно прилягати один до одного.
Нові об’єкти можуть відсунути дати найдавніших прикладів обробки деревини та допомогти вченим краще зрозуміти технологію, якою володіли наші предки-гомініни.
Археологічні докази поведінки гомінінів зазвичай походять від артефактів, які майже не піддаються руйнуванню, як-от кам’яні знаряддя, тому відкриття добре збережених швидкопсувних дерев’яних предметів на водоспаді Каламбо є важливим.
Раніше вчені вважали, що гомініни, які жили в Каламбо в середньому плейстоцені, були кочовими шукачами їжі з незначними технологічними навичками, але нові знахідки показують, що вони були набагато розумнішими, ніж вважалося спочатку, припустили дослідники.
«Ці докази дозволяють нам розглядати різні матеріали, які використовували гомініни, включаючи ті, що залишили сліди, і ті, що швидко псуються», — сказав Чірікуре.
В Україні минулого року розпочалася програма "Національний кешбек". В межах програми громадяни можуть одержати фінансову компенсацію у розмірі 10% від вартості придбаних товарів українського виробництва. Але бувають випадки, коли кешбек не нараховують....
Стало відомо, кому належить єдиний в Україні електричний пікап Tesla Cybertruck. Днями машину вартістю понад мільйон гривень помітили у Києві, передають Патріоти України з посиланням на "Телеграф" З відкритих джерел відомо, що вона є приватним нотаріус...