Зовсім не таке, як малюють пропагандисти! Чому дитинство в СРСР було убогим: ТОП-5 причин

Є такий парадокс ностальгії: навіть найгірші, найбідніші та найубогіші часи ми можемо згадувати з теплом на серці, якщо на той період припадало наше дитинство чи рання юність. Звісно, з роками втрачається і гострота сприйняття – пам’ять влаштована так, що вона рідко акцентує увагу на негативних аспектах, передають Патріоти України

Говорячи про дитинство, варто насамперед усвідомлювати, що це пора, коли ми здебільшого не ухвалюємо самостійних рішень і не думаємо про життєві проблеми. Однак дитинство в СРСР запам’яталося не лише радістю та безтурботністю. Блогер Максим Мирович навів п’ять причин, чому дитинство в СРСР було убогим.

Тоталітарна школа

Радянська школа мало у кого асоціювалася з безтурботністю. Здебільшого навчальні заклади нагадували закриті установи казарменного типу, де дитина не мала жодних прав – одні обов'язки. Виділятися було не прийнято. Навіть тих, хто писав лівою рукою, муштрою переучували. З ранніх років дитину привчали, що вона має жити в радянській системі і бути частиною колективу: спершу жовтеням, потім піонером і комсомольцем. Жодних альтернатив не було – а тих, хто хотів бути "поза системою", цькували.

Школа була уособленням радянської пропаганди. Дітям розповідали про мертвого діда в Мавзолеї, показували подвиги піонерів-героїв і боротьбу з фашистами. Радянські вчителі – окрема категорія. Здебільшого це були так звані пристосуванці, що не мали власної думки, боялися перевірок і начальства і заганяли дітей у комплекси.

Тісні квартири

Радянські діти здебільшого жили у бідних і тісних безкоштовних квартирах. Про окрему кімнату часто можна було тільки мріяти. На площі 55-60 метрів вміщався крихітний передпокій два на два метри, невелика спаленька і ще дві суміжні кімнати площею 17 метрів. У цій квартирці могли жити не лише батьки, а й дідусі-бабусі дитини. Всі кімнати квартири були заставлені ліжками, а письмовий стіл часто доводилося ділити з братами чи сестрами.

Небезпечні ігри

Радянське дитинство проходило на вулиці в рухливих іграх – і багато хто, дивлячись на те, як сучасні діти сидять у гаджетах, згадує той час з ностальгією. Однак чомусь замовчують, що найчастіше вуличні ігри були дуже небезпечними

Чи не кожна радянська дитина знала, що можна зробити з селітри та фольги і для чого використовуються порожні гільзи та сірникова сірка. Офіцерські лінійки та тенісні кульки йшли на приготування "димовух", зі скручених ниткою дерев'яних лінійок робилися бумеранги, з оцинкованої жерсті ножицями по металу вирізалися зірочки для метання, з голок з паперовим оперенням виготовлялися дротики. Це вже не кажучи про рогатки, самостріли, різноманітні ножички для оборони від місцевих хуліганів. А шукати радянських дітей треба було десь на гаражах, дахах та закинутих будівлях.

Телевізійні розваги

Радянське телебачення – теж сумнівна розвага. Зазвичай це були моралізаторські фільми або низькосортні мультики, нашпиговані пропагандою. Було ще кілька дитячих телепередач, побудованих за тим же принципом, що й інше радянське телебачення – по суті, це були ті самі "Міжнародна панорама" і Служу Радянському Союзу", тільки адаптовані для дітей.

Примуси і заборони

Радянське дитинство було сповнене примусів і заборон. Діти мали дуже багато обмежень і часто чули "не можна!". Це починалося ще з дитячого садка і закінчувалося комсомольськими зібраннями. Дітей виховували примусом і страхом, а не емпатією та любов'ю.

"Це буде найбільша операція в історії": Стало відомо, скільки мігрантів США планують депортувати за рік

понеділок, 14 квітень 2025, 7:44

Адміністрація президента США Дональда Трампа розробляє план найбільшої депортації в історії країни. Однак на заваді цим амбітним планам голови Білого дому можуть стати юридичні та фінансові бар'єри, передають Патріоти України із посиланням на The Wash...

Почнуться проблеми? Що буде зі статусом українців у ЄС у разі перемир’я

понеділок, 14 квітень 2025, 7:34

Тимчасовий захист українців в Європейському Союзі (ЄС) діє до березня 2026 року, але його продовження після "перемир’я" залежатиме від рішення кожної країни окремо. Експерти радять українцям готуватися до нових умов перебування – через роботу, навчання...