Звірство переляканих чекістів не знало меж: 18 жовтня 1941 року сталінські кати живцем спалили "неблагонадійного" українського поета

Поет Володимир Свідзінський підготував збірки

Український поет Володимир Свідзінський згорів у покинутій будівлі селища Непокрите - тепер Шестакове Вовчанського району на Харківщині 18 жовтня 1941-го. Чоловіка спалили живцем агенти НКВС.

Володимир працював у Харкові в газеті політуправління "Червона армія", згодом - у виданні "Літературного журналу". Перекладав твори давньогрецьких і римських драматургів, твори Лопе де Веги, Гюґо, Міцкевича. Переклав "Слово о полку Ігоревім" зі староукраїнської. Писав власні поетичні збірки, але критика звинувачувала їх у фаталізмі. Саме тому деякі видання заборонили до друку. Чоловік продовжував творити для доньки та дружини. Згодом став членом Спілки письменників СРСР.

У вересні 1941-го німецька армія наближалася до Харкова. НКВД мали завдання арештувати місцевих, які не евакуювалися. Особливу увагу звертали на інтелігенцію. Про це знали всі представники культури. Сам Свідзінський перебував у друзів. Наприкінці місяця його знайшли та арештували. Звинуватили в антирадянській агітації та пропаганді, у "петлюрівщині".

Поета та інших арештантів мали переправити на схід, але біля міста розпочались жорстокі бої. Чекісти-конвоїри намагалися врятуватися, але заарештованих "зрадників" не відпустили. Кати не придумали нічого кращого, як зігнати понад 300 людей до занедбаного сараю, облити будівлю бензином і підпалити.

"Прибули в село Непокрите і побачили там страшну картину: згорілий величезний корівник і гори понівечених вогнем трупів, які догорали. Селяни розповідали, що корівник підпалили з чотирьох боків, він був закритий, і нікому не дали вийти, а тих, кому вдавалося вибратися, пристрілювали. Німці наступали, і нас повели далі. Обгорілих кинули, селянки розібрали їх по сусідніх оселях. Напевно, всі повмирали. Навіщо спалили людей? Щоб позбутися, щоб менше було тягнути, годувати", - наводив спогади вцілілого дослідник Борис Вікторов.

Разом із Свідзінським згоріли і його рукописи. Перше повне видання його спадщини з'явилося лише 2004-го.

У Міноборони готують нові посади для добровольців контракту 18-24: Чого чекати

четвер, 3 квітень 2025, 16:22

До програми річних контрактів 18-24, за якими люди, що не підлягають мобілізації за віком, можуть долучитися до ЗСУ, планують додати нові посади. Вони стосуватимуться піхоти та будуть ризикованими. Про це повідомив речник Міністерства оборони Дмитро Ла...

"За компанію" із загиблими українцями: УЄФА вшанував пам’ять ексфутболіста збірної Росії, ліквідованого під час "СВО"

четвер, 3 квітень 2025, 15:59

На конгресі УЄФА у Белграді вшанували пам’ять російських футболістів, тренерів та суддів, які померли у 2024 році. Зокрема, серед них опинився і колишній футболіст збірної Росії Олексій Бугаєв, якого ЗСУ ліквідували на війні в Україні. Про це повідомля...