5 головних питань по темі введення режиму надзвичайного стану в енергетиці

І хто за це має відповісти?

Останніми днямиі уряд на чолі з міністром енергетики Ігорем Насаликом та прем'єр-міністром Володимиром Гройсманом активно обговорюють питання введення режиму НС в енергетиці. Це пов'язано з блокадою шляхів підвезення вугілля і, відповідно, доставкою палива на ТЕС.

"Страна" відповідає на п'ять головних питань по темі, інформують Патріоти України.

1. Українські ТЕС дійсно працюють на вугіллі з Донбасу?

Так. Антрацит видобувають на Донбасі. Як на підконтрольних, так і на непідконтрольних Києву територіях. Причому левова частка завозиться з "ДНР / ЛНР". Більшість інших марок енергетичного вугілля для наших ТЕС не підходять. Хоча вже давно ходять розмови про те, що потрібно переорієнтувати частину енергоблоків на більш поширену в світі марку вугілля "Г", це було зроблено лише частково. І поки наша теплова енергетика залежить від донецького антрациту. Відповідно, блокада шляхів підвезення вугілля є критичною проблемою.

2. Хто і чому влаштував блокаду поставок вугілля?

Ветерани АТО на чолі з народним депутатом Семеном Семенченко ("Самопоміч") і їх однодумці. Офіційна версія: між так званими "ДНР / ЛНР" і українською стороною де-факто відбувається взаємовигідна торгівля, яка характеризується як "бізнес на крові".

Ще однією претензією до нинішньої системи вугільного ринку є так званий тариф "+ Роттердам". Йдеться про те, що в тариф теплової енергогенерації, по якій та продає елеткроенергію, закладається вартість вугілля з розрахунку ціни його покупки в порту Роттердама плюс вартість його доставки. У момент введення цього тарифу говорилося, що він дозволить імпортувати вугілля з далекого зарубіжжя і не залежати від поставок антрациту із зони АТО. Однак, в реальності, велика частина вугілля, яка споживається українськими ТЕС, поставляється якраз з Донбасу і його закупівельна вартість в рази нижча, ніж "роттердамський" тариф. А це, як стверджують деякі експерти, дозволяє отримувати надприбутки власникам електростанцій (76% всієї теплової генерації належить компанії Ріната Ахметова ДТЕК). У той же час, в Міненерго таку арифметику спростовують і запевняють, що вугілля з зони АТО враховується в енерготарифі за низькою ціною, а тариф "+ Роттердам" враховується тільки для імпортного вугілля. І якби все вугілля імпортували б, то його ціни була б майже в два рази вища, ніж зараз, що, відповідно, призвело б до ще більшого зростання тарифів на електроенергію для споживачів.

Повертаючись до підгрунтя конфлікту. Політологи припускають зацікавленість в блокаді Ігоря Коломойського, а також так званої "партії війни", яка виступає за повне припинення будь-яких торговельно-економічних відносин з непідконтрольними територіями.

Також блокування перевезень вугілля вважають одним із способів тиску на підприємця Ріната Ахметова, бізнес-структури якого мають шахти на непідконтрольній території і найбільше страждають від блокади.

3. Що таке режим НС і навіщо його потрібно вводити?

Режим НС передбачений статтею 29 закону України "Про засади функціонування ринку електричної енергії".

При введенні надзвичайних заходів впроваджується ручна система управління в енергетичному секторі. Серед іншого, це дозволить економити паливо внаслідок того, що станції будуть працювати на мінімально допустимому складі обладнання. Грубо кажучи, це розв'яже владі руки в питанні віялових відключень світла для населення.

4. У яких областях і на який час відключатимуть світло?

Відключення, в першу чергу торкнуться Харківської, Дніпропетровської, Київської, Чернігівської, Запорізької, Сумської та Черкаськоїу областей.

Відключати промислові підприємства, а також житлові будинки будуть в тому випадку, якщо будуть ТЕС перебуватимуть в неробочому стані.

Графік відключень світла для громадян невідомий. Відштовхуючись від сумного досвіду 2014 року, мова може йти про дві години блекаута в так званий прайм-тайм - з 19 до 21 години. А може і про набагато триваліші "темні періоди" - до 8 годин на добу.

Про графік відключень світла українців зобов'язані будуть повідомити місцеві адміністрації.

5. Чи все так погано і як врятувати ситуацію?

Станом на сьогоднішній день - так, погано. На різних ТЕС вугілля вистачає від 14 до 40 діб. Від влади вимагається прийняти швидкі рішення.

Наприклад, можна повністю перейти на закупівлі вугілля за кордоном. Що, однак довго (близько 70 днів поставка) і дорого. У такому разі не уникнути віялових відключень (поки не підвезуть вугілля), а саме світло може значно подорожчати. Але на допомогу може прийти антрацит з Росії. На його поставки потрібно два тижні. Не виключено, що Кабмін на це може піти.

Другий варіант - прийняти жорсткі заходи до учасників блокади і звільнити залізничні колії на Донбасі.

Опублікував: Світлана Іваненко
Інформація, котра опублікована на цій сторінці не має стосунку до редакції порталу patrioty.org.ua, всі права та відповідальність стосуються фізичних та юридичних осіб, котрі її оприлюднили.

"Шашлики 2.0": Урядовий квартал утік, а як щодо попереджень для решти? - Зоя Казанжи

п’ятниця, 22 листопад 2024, 15:46

"У США розроблена система попереджень для кожного стихійного лиха, щоб запобігти жертвам серед цивільного населення. Однак в Україні, навіть під час загрози обстрілом експериментальною російською ракетою, за звичкою, евакуйовується тільки влада. Чи дов...

Аналітики The Financial Times підрахували реальний мобілізаційний резерв України

п’ятниця, 22 листопад 2024, 15:19

Мобілізаційний резерв України на сьогодні становить 3,7 млн людей. А загальна кількість громадян чоловічої статі віком від 25 до 60 років – 11,1 млн. Про це йдеться в інформації на інфографіці видання The Financial Times, передають Патріоти України. У ...