Більшого внеску в безпеку США, ніж Україна, ніхто за всю історію Штатів не зробив. Тому ми маємо право ставити питання щодо Будапештського меморандуму, - Марчук

Політик підкреслив, що питання про повернення Криму може виникнути, коли "на якомусь етапі, умовно", відбудуться переговори президента РФ, президента США, прем'єр-міністра Великобританії, президента України, президента Франції.

Євген Марчук. Фото:Главком

Україна зробила більший внесок у безпеку США, ніж будь-яка інша країна світу. Про це заявив екс-прем'єр-міністр України, представник України в підгрупі з безпеки тристоронньої контактної групи в Мінську Євген Марчук під час спілкування з учасниками Літньої школи журналістики газети День, зазначають Патріоти України.

Він підкреслив, що питання про повернення Криму може виникнути, коли "на якомусь етапі, умовно", відбудуться переговори президента Росії, президента США, прем'єр-міністра Великобританії, президента України, президента Франції.

"Вони сядуть і візьмуть в руки Будапештський меморандум. Процитую на пам'ять два пункти: підписанти беруть на себе обов'язок забезпечувати територіальну цілісність, непорушність кордонів, а далі – найсуттєвіше: жодна їхня зброя (тобто не тільки ядерна) ніколи не буде використовуватися проти України.

Документ зареєстрований в Раді Безпеки ООН. І ось Трамп запитує: "Владімір (президент РФ Володимир Путін. – ред), ти чого? Твій попередник, президент РФ Борис Єльцин підписав? У Радбезі ООН зареєстрований? Треба виконувати". І всі присутні підтвердили б цю позицію", – зазначив Марчук.

За його словами, нині серед українських та іноземних експертів є ідея створити неурядову міжнародну громадську організацію, яка порушувала би питання про відповідальність за невиконання Будапештського договору.

"Адже більшого внеску в безпеку США, ніж Україна, ніхто ніколи за всю історію США не зробив. Є у нас моральне право ставити таке питання? Звісно. Крим – це територія України! Це питання треба ставити скрізь, де тільки можна", – додав Марчук.

Як відомо, Будапештський меморандум було підписано 5 грудня 1994 року. Згідно з документом, країни-підписанти – Великобританія, Росія та США зобов'язалися бути гарантами незалежності, суверенітету й кордонів України, а також утримуватися від застосування будь-якої зброї проти України, не тільки ядерної. Окрім цього, підписанти обіцяли не чинити на Київ економічного тиску. В обмін Україна відмовилася від свого ядерного статусу.

Під меморандумом поставили свої підписи президент України Леонід Кучма, президент РФ Борис Єльцин, президент США Білл Клінтон і прем'єр Великобританії Джон Мейджор.

Росія 2014 року порушила умови меморандуму, анексувавши Крим і почавши збройну агресію на Донбасі.

Інформація, котра опублікована на цій сторінці не має стосунку до редакції порталу patrioty.org.ua, всі права та відповідальність стосуються фізичних та юридичних осіб, котрі її оприлюднили.

​Хто буде нести відповідальність, якщо впаде фронт на Осколі, Куп'янськ та Борова? - Бутусов

неділя, 11 травень 2025, 18:49

Ворог продовжує наступ на лиманському напрямку, намагаючись повістю захопити панівні висоти в районі сел Нове. Захоплення цього району дозволить ворогу відрізати логістику на нашому плацдармі за Осколом, і тоді там не втриматись, не втримати ні Борову,...

Тактика розрахована на Трампа: Портников розповів, чому Путін відмовився від припинення вогню та запропонував перемовини

неділя, 11 травень 2025, 16:36

Президент РФ Володимир Путін запропонував відновити переговори з Україною. Його мета — не завершити війну, а продовжувати її шляхом затягування самого перемовного процесу. Про це сказав журналіст Віталій Портников, передають Патріоти України. Відомо, щ...