Mobile ID в Україні: що це таке, навіщо потрібний і чи під загрозою особисті дані українців ? - думки експертів

Сервіс Mobile ID відкриває абоненту доступ до захищених електронних документів, ставити цифровий підпис, а в перспективі також голосувати і робити покупки.

Запустити його обіцяють вже в 2017 році. Але для того, щоб він запрацював потрібні зміни в законодавстві. Також експерти попереджають, що існує загроза захищеності особистих даних українців.

Що таке Mobile ID і як він працює?

Всі дані про громадянина - електронний цифровий підпис, ідентифікаційний код, паспортні дані та інша інформація будуть записуватися на SIM-карту, що дозволить підтверджувати особистість при отриманні послуг. В Україні сервіс обіцяють запустити в другій половині 2017 року, зараз він успішно працює в 28 країнах Європи. За словами експерта групи "Електронне урядування" реанімаційному пакету реформ Олега Левченка, Mobile ID спростить доступ до адміністративних сервісів і документам, зменшить черги в держустановах. А на думку прем'єр-міністра, він дозволить зменшити контакт громадян з чиновниками і, відповідно, знизити рівень корупції.

"Ідентифікатор повинен забезпечити дистанційність, прозорість і якісний сервіс, чого б це не стосувалося - банк, лікарня, освіта, соціальна допомога, державна послуга - земля, будівництво, або щось інше. У людини повинна бути можливість у своєму мобільному телефоні замовити і отримати послугу від держави без контакту з чиновниками. Це буде велике досягнення, в тому числі - в боротьбі з хабарництвом "- заявив прем'єр-міністр Володимир Гройсман під час зустрічі з представниками мобільних операторів.

Але поки у нас немає законодавчої бази для впровадження електронної ідентифікації, а також відсутні умови для роботи в рамках Mobile ID, нарікають мобільні оператори. В Україні як мінімум необхідно уніфікувати систему криптозахисту з міжнародними стандартами, а також підвищити рівень комп'ютерної та інформаційної грамотності населення, щоб уникнути шахрайства та зломів баз даних.

"Щоб система працювала ефективно, за основу треба брати одну модель і розвивати всі проекти Mobile ID на його основі. На наш погляд, очолити процес має держава. Воно повинно створити національну програму впровадження Mobile ID, розробити план дій і залучити до його виконання операторів і провайдерів інших послуг ", - відзначає начальник відділу зі зв'язків з громадськістю компанії Vodafone Вікторія Рубан. Щоб отримати доступ до MobileID, потрібно буде замінити SIM-карту в оператора і авторизуватися, відзначають в "Київстарі".

Особисті дані українців можуть опинитися під загрозою

Якщо держава не гарантуватиме безпеку збереження особистих даних українців - вони можуть бути використані не за призначенням, вважає Олег Левченко. Оскільки для роботи сервісу доведеться об'єднувати державні бази даних і бази даних мобільних операторів, уряд повинен подбати про те, щоб система захисту була на високому рівні і регулярно оновлювалася.

"Для мобільних операторів не потрібно багато, щоб контролювати збереження особистих даних, оскільки вони і зараз мають систему захисту даних контрактних клієнтів. Ризики звичайно є - вся електронна система послуг держави має загрози і людський фактор. Все залежить від рівня корпоративної культури, безпеки, а також регулювання державою через відповідальність за несумлінне або недоцільне використання даних. Ми бачимо, на прикладі США як бази держави, корпорацій іноді зламують. Не буває ідеальних систем, кожна іноді дає збій. Зараз у всьому світі цифрова безпеку на порядку денному ", - говорить експерт .

Сервіс Mobile ID повинен розвиватися у всій країні одночасно і включати однакові послуги по всій Україні, вважає Левченко. Якщо проект почне розвиватися локально, то це може привести до того, що особисті дані виявляться в руках приватних осіб або будуть погано зазахищені.

У приклад експерт наводить сервіс iGov, яка не є державною ресурсом, але дозволяє через банківську ідентифікацію віддалено користуватися деякими державними послугами з отримання довідок або реєстрації, але не по всій Україні, а поки в окремих містах. "Хто володіє приватними даними цього реєстру, хто ці дані захищає, чому саме приватна ініціатива має право володіти банківськими даними громадян. Люди повинні розуміти, що даними рано чи пізно ними скористаються, вони (дані, - прим.) не можуть просто так збиратися. Питання хто скористається і як ", - говорить він.

Львівська міськрада вже веде переговори з впровадження Mobile ID на сайті адміністративних послуг мерії з одним з мобільних операторів. За словами начальника управління інформаційних технологій Львівської міськради Івана Коржова, абонент буде підключений до сервісу тільки якщо сам цього захоче. За допомогою Mobile ID городянин зможе входити в особистий кабінет на сайті адмінпослуг мерії, записуватися на прийом, приймати участь у форматуванні громадського бюджету, а також створювати і голосувати за петиції, зазначає чиновник.

"Якщо людина готова на те, що в мобільного оператора будуть його дані, тоді вони там будуть, якщо ні - значить ні. Система захисту мобільних операторів на досить високому рівні, оскільки вони і зараз зберігають дані всіх контрактних абонентів", - вважає Іван Коржов . Для того щоб Mobile ID заробив, потрібно прийняти закон про довірчі послуги, хоча сервіси ідентифікації і зараз формально не заборонені. Поки закон вже пройшов перше читання. З технічного боку потрібно буде підготувати сайти державних установ, які збираються надавати онлайн-послуги.



Джерело



Опублікував: Карпатський Слон
Інформація, котра опублікована на цій сторінці не має стосунку до редакції порталу patrioty.org.ua, всі права та відповідальність стосуються фізичних та юридичних осіб, котрі її оприлюднили.

І так було не солодко, а тепер геть зле: У окупантів під Кришками настали дуже важкі часи

середа, 8 травень 2024, 8:24

Перші поставки довгоочікуваної американської допомоги вже відчувається на фронті. І це лише "квіточки" для росіян. Якщо ворог наважиться на літній масований наступ, щоденні втрати поб'ють усі його м'ясні рекорди. На лівобережному плацдармі Дніпра наша ...

Народні прикмети на 8 травня. Чоловікам цього дня варто бути обережними з жінками. І не плануйте весілля

середа, 8 травень 2024, 7:05

Православна церква України 8 травня за новим стилем вшановує пам'ять апостола і євангеліста Іоанна Богослова і преподобного Арсенія Великого. За старим стилем у свято сьогодні вшановують апостола і євангеліста Марка. У ґ свято 8 травня наші предки сіял...