Хвиля обурення, яку викликав процес заповнення політиками електронних декларацій, спонукала журналістів на власні очі побачити, де і як живуть українські можновладці. Ми попросили їх пустити нас додому – і вони погодилися (звісно, не всі – і про тих, хто і чому відмовився, ми писатимемо окремо).
Ми роздивлялися «високопосадові» інтер’єри та на «високопосадових» кухнях говорили з ними про країну, владу, зміни, суспільство – словом, про все те, про що говорять зазвичай на кухнях.
Сьогодні в дебютному матеріалі VIP-помешкання – відверті «розмови на кухні» у заступника голови Верховної Ради Оксани Сироїд.
Житло віце-спікера – на 17 поверсі, але скоро краєвидами з вікон вже не помилуєшся: поруч йде будівництво нової висотки, якраз навпроти величезних, у підлогу, вікон політика.
– Поки Юрій Віталійович Луценко був міністром внутрішніх справ, ділянка, яка належала МВС, відійшла під приватне будівництво. Прекрасний краєвид зруйнований, - каже вона. - І стали потрібні штори.
Квартира віце-спікера вражає мінімалізмом і витриманим дизайном без натяків на «пшонка-стайл». Свіжий ремонт (на його закінчення, власне, редакція чекала кілька тижнів, щоб отримати запрошення). Зі стелі ще звисають голі лампочки на дроті без абажурів. З найдорожчих змін – нові меблі та двері вітчизняного виробництва. Також довелося замінити стару електропроводку та труби, які проривало щоразу на початку опалюваного сезону.
Ремонт став приблизно у $20 тисяч. Вони – з заощаджених $34 тисяч, вказаних у е-декларації, уточнює віце-спікер.
Торік вона задекларувала 80 тис. грн річної зарплатні, ще стільки ж – коштів на виконання депутатських повноважень, 7,5 тис. грн гонорарів та купу погашених і непогашених кредитних зобов’язань банку – загалом більше 200 тис. грн.
Жодної політичної чи партійної символіки у квартирі немає. Я питаю, чи є портрет, приміром лідера Самопомочі – Андрія Садового. Сироїд відповідає, що як особа, уповноважена на виконання функцій державного посадовця, у кабінеті має єдиний символ України – Герб.
«Люди на портретах мають значення, – каже вона. – Можливо, хтось, хто має фото конкретного політика, політичного лідера, і може мати до нього особливі сентименти… А якщо – це просто кон’юнктура?» – питає вона. А стіни її квартири – інші фото: чорно-білі родинні. Ще віце-спікер береже записки від батьків, які ті писали їй – студентці та докладали до передач. Також є мамині сукні. Цей світ – дуже особисте, дороге і шановане, зізнається віце-спікер. На стіні її квартири – інші фото: чорно-білі родинні. Ще віце-спікер береже записки від батьків, які ті писали їй – студентці та докладали до передач. Також є мамині сукні. Цей світ – дуже особисте, дороге і шановане, зізнається віце-спікер.
На дивані – вишита подушка. Її політик вишивала школяркою, класі у п’ятому. На поличках – порцелянові фігурки.
– Це подарунок друзів, іронічне зображення моїх вподобань. Це – наче я у кравчині, – показує вона одну.
Про кравчинь друзі жартують над віце-спікером не дарма. Сироїд майже увесь одяг шиє у майстринь із Харкова та Києва. Часом купує наряди у вітчизняних дизайнерів. Питаю, чи має у гардеробі щось від Chanel – бренду, який особливо полюбляли українські парламентарки в усі часи.
– Звісно, дизайнери роблять прекрасні речі, звісно, є люди, які можуть собі це дозволити. Я – ні. Це перше. І друге – я думаю, що бути завішаним брендовими речами – поганий смак. Треба одягати те, що пасує, а не тому, що – бренд. Щоб виглядати стильно і сучасно, не обов’язково йти у найдорожчий бутік.
У декларації Сироїд немає коштовних сумочок. Та ЗМІ часом пишуть, що ті є у неї, і недешеві. Тож просимо показати найдорожчу.
– Ось це знаменита «кожа крокоділа», – з іронією демонструє Сироїд одну. – Про цю писали, що коштує 30 тисяч гривень. Вона з колекції 2011 року. І вартувала, як не помиляюся, 350 євро.
Я підраховую: у вересні 2011 року обмінний курс був трохи меншим як 11 грн за євро, тож у гривнях сумочка коштувала близько 4 тисяч.
У помешканні віце-спікера є окрема шафа для взуття. Сироїд розповідає, що завжди мріяла про таку. Взуття допомагають купувати друзі за кордоном, – стверджує вона.
– В Україні воно неймовірно дороге. Я – наміряю, пишу коліжанці, і вона мені присилає. Та є там одна пара, за яку віддала колись шалені гроші. То було років десять тому. Тоді розійшлися з хлопцем. Я їх купила десь за 700 доларів. Шкодувала потім. Але ношу і зараз, – каже вона.
Порядок у трикімнатній квартирі Сироїд підтримує не сама.
– Вже багато років мені допомагає одна пані. Та шафи – то я сама. Люблю у них складати.
Я питаю, чи є у квартирі зброя. Немає. Сироїд зізнається, що непогано стріляє, і загалом – підтримує легалізацію зброї.
– Не бачу проблеми, - каже вона. - Що потрібно, то це закон, який регулює право на захист для усіх. Обіг зброї – суцільна проблема. Страшна корупція! Приміром, нагородження зброєю є формою її легалізації.
Віце-спікер розповідає, як просила МВС надати перелік усіх, кого нагородив зброєю діючий міністр Арсен Аваков. Каже: «Країна має знати своїх героїв».
Натомість Міністерство – обурюється вона – попросило нагороджених звернутися до нього з проханням визнати інформацію про надання зброї конфіденційною.
Хтось телефонує Сироїд на мобільний. Із її відповідей я розумію, що предмет розмови – тренування. Йога, теніс, фітнес? – питаю. Вона відповідає – бокс.
– Невже мерські амбіції? – шуткую я, натякаючи на столичного керманича Віталія Кличко.
– Увесь час треба рости і прагнути більшого, – відказує політик.
Тим часом я питаю про славнозвісну «готівку під матрацом», мільйони якої декларували посадовці восени. Прошу показати «сховище». Вона – жартома чи ні – пропонує шукати.
Грошей ми не знаходимо. Проте у кутку у кімнаті бачимо справжню бандуру, виготовлену у Чернігові півстоліття тому. Виявляється, віце-спікер закінчила музичну школу. Зараз не грає, а інструмент, який давала у користування у дитячу музичну школу, потрібно реставрувати.
– Зараз майже не читаю. Законопроекти і звіти – це моє читання на ніч, - зізнається Сироїд. - Та кожна книжка тут – якась історія. Ось Миротворці про поділ світу після Першої світової війни, про первородний гріх, проблеми які ми зараз переживаємо. Там нас було не визнано, проігноровано.
Свого часу я з задоволенням прочитала щоденники Олеся Гончара. Він їх вів від 1943-го, свого полону, до останнього дня. Це як виклад нової історії. Почала читати книгу про справедливі і несправедливі війни – Про право війни і миру. Проблема для України. Ось що нам робити? Якою має бути армія? Пояснити поки ніхто не може. Потрібно вивчати, шукати рішення.
На стінах квартири віце-спікера – картини.
– Цю я купила у Сергія Савченка у 2013 році. Вона коштує менше, ніж потрібно декларувати. Але вона дуже цінна, оскільки затишна. Є ще полотна у мене в робочому кабінеті в Раді, – каже спікер.
З нерухомого майна у декларації Сироїд – автомобіль Suzuki Grand Vitara 2006 року випуску. Вона придбала його у 2008-му за 180 тисяч гривень. Водить сама, наїздила вже 200 тисяч км.
Є у Сироїд і службовий автомобіль – Toyota Camry. Автопарк в ВР старенький, машини постійно ламаються, але оновлювати – не на часі, зауважує віце-спікер. Автопарк держапарату має відображати рівень добробуту держави: якщо держава незаможна, то й автівки мають бути дуже скромні.
Ми закінчуємо «ревізію». Віце-спікер поспішає на роботу, і ми жартома напрошуємось проінспектувати ще й її кабінет – зокрема, картини, що зберігаються там.
– Зарікалася, що ноги моєї в політиці не буде. Та у перші дні після Майдану можна було прийняти будь-які рішення, виправити усі помилки… А натомість – вакуум. І мені хтось тоді сказав, що, може, перестану дискутувати з телевізором, а спробую реалізувати бачення, - згадує Сироїд.
А потім була зустріч з політиками Європарламенту, де Яцек Саріуш-Вольський, польський дипломат, сказав: перестаньте врешті «заклинати», це ваша країна – робіть щось. І Сироїд вирішила «робити».
– Я зрозуміла, чому не хотіла йти в політику. Це – така гординя: всі там брудні, а я стою вище – такий гарний, чистий, білий і пухнастий, - каже вона. - Вирішила, що так – 20 років я поклала на ім’я і репутацію, але, може, вже час цим пожертвувати? Зустріла людей від Самопомочі. Ризикнула.
Вже передвиборча парламентська кампанія засвідчила, хто є хто, каже віце-спікер, натякаючи на результати партії на виборах 2014 року. Об'єднання Самопоміч отримало 10,97% – 1,7 млн голосів виборців, третє місце у перегонах і 32 мандати в Раді.
– Я досі не пожалкувала, – каже Сироїд.
В парламенті Самопоміч доєдналася до коаліції більшості, проте довго у ній не затрималася. Жорстка позиція її нардепів у питанні «особливого статусу Донбасу» і Конституційних змін, а також, постійна критика на адресу влади закінчилися переходом фракції у опозицію. Через постійне опонування владі на адресу партії почали лунати звинувачення у популізмі. Після демаршу із лав коаліції Самопомочі дорікнули бажаннями вийти «білою і пухнастою» з процесу непопулярних реформ. А згодом вибухнув «сміттєвий скандал» у Львові, який відбився і на репутації її лідера Андрія Садового, і на рейтингах Самопомочі.
За даними останніх опитувань, проведених фондом Демініціативи спільно з Центром Разумкова у грудні 2016‑го, якби вибори відбулися зараз, Самопоміч набрала б 7,6%. Втім, рейтинги чотирьох інших найбільших партій, що випереджають її – Блоку Тимошенко, БПП та Опоблоку – також були б скромними – від 7,8 до 11%.
Доки службова «тойота» їде до будівлі під куполом, ми говоримо про зміни, які відбулися в українській політиці за останні два роки.
– В нас була ідеологія «червоних директорів», на зміну якій прийшла ідеологія олігархату. Ідеології розвитку України не було, – мовить Сироїд. – Самопоміч – єдина політична сила, що турбується про те, якою країна буде через 15-20 років.
Про ідеологію решти партій можна судити по бюджетному процесу, іронізує вона.
– У нас Держбюджет – це ресурс для збагачення людей, які приходять у ВР. Ось тому все і робиться лише на рік: цього року дерибанимо це, а наступного – інше.
Я цікавлюсь, чи правду пліткують у кулуарах Ради, що саме віце-спікер особисто керує фракцією, а не її офіційний голова – Олег Березюк.
– Чуток багато, – відповідає вона. – Самопоміч має горизонтальний процес прийняття рішень. Є голова фракції, який представляє її, але керівником фракції є фракція. Цей колективний розум є надзвичайно сильним.
Невдовзі ми вже на Грушевського. Минаємо металошукач. Піднімаємось на третій поверх. У її кабінеті дійсно висять полотна Влади Ралко. На них – сокири. В будівлі парламенту сокири Сироїд виглядають, наче виклик. На підлозі її кабінету – простенькі сірі килимки. Сироїд придбала їх щойно переїхала в новий «офіс», замість пафосних дорогих килимів, що були тут, бо ненавидить «радянські рудименти».
Роздивившись деталі робочого простору віце-спікера, я питаю: чи йдуть фінансові потоки ВР через цей парламентський кабінет?
– Новина для мене, – дивується вона. - Най би люди розповіли та показали, що ж то за потік. Може, я щось не знаю.
Вона показує на стіну з картиною: певно, потоки йдуть попри стіну, а я їх пропускаю.
– Якби Самопоміч була на розподілі фінансових потоків, то не було б багатьох проблем у нас – львівського сміття, кримінальних проваджень стосовно депутатів Самопомочі, кампаній з дискредитації, - каже віце-спікер і додає: Якби були фінансові потоки, до яких причетна Сироїд, то Сироїд би не мала жорсткої позиції по Конституції.
Ми прощаємося.
Вже на порозі Сироїд навздогін обіцяє: наступна її декларація міститиме більше майна – вона невдовзі стане «латифундисткою». Пояснює, що саме вступає у спадок на родинний будинок площею 180 кв. м на Львівщині, а з ним – городи, ділянки під ріллю та сінокоси.
– Плануєте продати?
– Та ви що?! Ми разом будували, фундамент заливали, цеглу складали, - вигукує вона. - Та потрібні будуть вкладення, зокрема в будинок, щодо енергоефективності. Певно, візьму кредит.
Автор: Юлія Артамощенко
До Росії через кордон з Фінляндії прийшов 13-річний підліток. Він нібито виявився сином українських біженців, якому не сподобалося життя за кордоном. Про це пише російське видання "Фонтанка", передають Патріоти України. "Підліток, який перетнув без доз...
"Це якось поза межами розуміння: президент країни, яка три роки палає у війні, звинувачує власний народ у обвалі економіки. Мовляв, у перший рік війни українці вивезли за кордон 35 млрд доларів. І не готувався він до війни, і не попереджав людей про за...