США ввели чергові санкції проти Росії. Під них потрапили 17 російських чиновників, 7 бізнесменів і 12 компаній. Американські санкції викликали обвал на фондовому ринку РФ, а також падіння рубля. Загальні втрати російських олігархів тільки за понеділок, 9 квітня, склали близько $16 млрд. Відомий російський економіст Владислав Іноземцев розповів, як американські санкції вже відбилися на економіці РФ, яким буде їх подальший вплив і чи варто очікувати, що Кремль скоректує свою зовнішню політику, в тому числі в питаннях Криму і Донбасу. Про це він повідомив Апострофу, інформують Патріоти України
- Як можна на сьогодні оцінити збиток для економіки Росії від введених США санкцій?
- Я думаю, що втрати Росії поки складно оцінити, тому що, якщо ми говоримо про падіння фондових ринків або про девальвацію, яка відбувається зараз досить активно, то поки це - не стільки втрати Росії, скільки втрати окремих фізичних осіб, які володіють цими компаніями, власне кажучи, саме вони знаходяться зараз під ударом.
Що стосується того, якими втрати будуть для громадян, це залежить від того, якою буде політика держави. Якщо уряд підтримає відповідні підприємства і не дасть вирости безробіттю (що він, напевно, зробить), якщо Центральний банк все-таки зуміє стримати зростання курсу [валют] і якщо не збільшиться інфляція, то ці втрати будуть поки помірними. Від того, що якась кількість мільярдерів втратила гроші - причому поки не свої доходи, а те, що було в якійсь віртуальній реальності, вартість їх компаній - за великим рахунком нікому в Росії через це ні холодно, ні жарко не стало.
- Чи можна говорити, що нинішні санкції - найбільш серйозні з тих, що вводилися стосовно Росії з 2014 року в зв'язку з анексією Криму і початком агресії на Донбасі?
- Це не зовсім так. Проти Росії вводилося безліч санкцій, і я б сказав, що найбільш серйозні - обмеження кредитування. Ще в 2014 році була заборона на поставку певної технологічної продукції, була заборона на поставку обладнання для нафто- і газовидобутку в складних умовах, була заборона на роботу з російськими компаніями в підготовці нових проектів в області енергетики на шельфі і в Арктиці.
Заборон було дуже багато. Зараз принципова різниця полягає скоріше не в масштабі санкцій, а в тому, що Захід випробовує на кількох окремих великих російських бізнесменах, дуже тісно пов'язаних своїм бізнесом з Кремлем, наскільки серйозними можуть бути тотальні санкції проти окремих компаній. Ніколи раніше не було санкцій, які б приводили до того, що у компанії заморожуються активи.
І не було таких санкцій, при яких компанії фактично не можуть працювати в доларовій зоні - тобто, по суті, заборона на експорт. Всі багато разів говорили про те, як було б круто, якби Захід не став купувати російську нафту. Можна вважати, що сьогодні він перестав купувати російський алюміній, тому що Дерипаска є 100% -м монополістом (Олег Дерипаска, власник компанії Rusal, яка внесена до списку санкцій США, - ред). Але ще раз - це санкції проти окремих компаній. Наскільки вони поширяться далі, на більш широке коло, ми поки не знаємо.
- Санкції, а точніше, ефект від них, якось вплинуть на зовнішню політику Росії, перш за все в таких питаннях, як Донбас, Крим, Сирія?
- Думаю що ні. Справа в тому, що дуже дивна (я не буду застосовувати більш серйозні формулювання) свідомість російської політичної еліти виходить з того, що ми від своїх рішень не відступаємо, що там, де нас не було, нас немає, ми звідти вийти не можемо (типу з Донбасу), ми не можемо вибачитися за отруєння Скрипаля (колишній співробітник ГРУ Росії Сергій Скрипаль і його дочка Юлія були отруєні в британському Солсбері на початку березня, влада Великобританії переконані, що за отруєнням стоїть Росія, -ред) і все таке інше. Тому я думаю, що повинні статися набагато більш катастрофічні проблеми в російській економіці для того, щоб в Кремлі почали хоч про щось думати. Я б не чекав змін по жодній позиції.
- Чи можуть санкції внести розкол в ряди російської еліти?
- Можуть. Насправді, ці санкції дуже цікаві. Зараз вибудовується якесь чітке розходження між олігархами, або, скажімо так, багатими росіянами, які не просто підтримують Путіна, а реально включені в цю систему корумпованого життя економіки, і тими, хто безпосередньо у всякого роду кремлівські афери не залучений. І між ними Захід зараз намагається провести певну різницю: або ви разом з Путіним, зовсім близько - і тоді у вас купа проблем. Або - так, ви багата людина і, можливо, колись раніше ви були дуже близькі до Кремля, але зараз вже відсунулися трошки - і тут ви можете бути більш спокійні. В цьому відношенні розкол може бути. Я розумію, що ваше запитання полягає в тому, чи не скинуть Путіна?
- Зрештою - так.
- На це я б точно не розраховував, бо натяк зовсім іншого плану. Мовляв, хлопці, ми розуміємо, що ви більш-менш чисті, ми розуміємо, що ви потрапили у важку ситуацію, тому ми вас не караємо, ми ваші активи не заарештовуємо. І наслідком буде ще більший відтік активів з Росії.
"Альфа-груп" вже в більшій частині свого бізнесу не російська. Активи [російського мільярдера Михайла] Прохорова, я думаю, відсотків на 80 вже не в Росії. Основні активи [мільярдера Романа] Абрамовича зараз теж будуть активно виводитися. Тобто даний сигнал: якщо ви не хочете мати купу проблем - біжіть. І цей сигнал буде спійманий і буде врахований.
Я абсолютно в цьому переконаний. І відтік капіталу з Росії буде рости, відхід бізнесу з Росії буде збільшуватися - західних інвесторів і російських. Але це не створить опозиції Путіну. Ці люди просто зберуть все, що можна зібрати, і поїдуть. Просто тому, що вони розуміють, що міжнародний бізнес в цій країні більше робити не можна. Але ніякого внутрішнього повстання від цього не буде.
- Чим відповість Кремль? Чи буде Росія вводити контрсанкціі?
- Гарне питання. Напевно буде. І я так розумію, що сьогодні на найвищому рівні йде активне обговорення того, що буде відбуватися у відповідь. Напевно якась чергова дурість буде зроблена. І мені здається, що саме від того, як Росія відповість, буде залежати, наскільки сильним буде удар по економіці.
Взагалі незрозуміло, як можна відповісти. Закрити свій ринок від західних товарів? Напевно, можна, але це мало хто відчує, бо на сьогодні експорт в Росію з Заходу зменшується. Конфіскувати якісь інвестиції західних компаній в Росії? Це буде взагалі повним божевіллям, тому що реально, я думаю, ніякі серйозні активи російських компаній на Заході заарештовані не будуть - вони в основному це вже передбачали і більшість засобів і активів вивели.
Я не розумію, чесно кажучи, чим Росія може відповісти. Але напевно якісь демарші, які повинні внутрішній аудиторії Росії дати відчуття того, що Москва не стоїть на місці і не чекає, коли її знову битимуть, повинні бути. Але що буде зроблено? Не знаю. Я ще раз повторю: я не бачу в економічній сфері нічого такого, що можна було б зробити, не погіршивши ситуацію для самих себе. Але якщо вони хочуть руйнувати свою економіку, щоб якось формально відповісти Заходу? Ну, нехай. Що тут можна сказати?
Гарною новиною є той факт, що російські агенти отримують підозри. Проте важливо не зупинятися на досягнутому та звернути увагу на Верховну Раду, адже там подібних колаборантів дуже багато. Таку думку висловив підполковник ЗСУ, заступник командира 3 ОШБ...
У Запоріжжі внаслідок ракетного обстрілу, який РФ здійснила у суботу, 18 січня, вибуховою хвилею пошкоджений Свято-Андріївський кафедральний собор УПЦ МП. Військовий прокоментував, як "відреагували" представники собору. Про це військовослужбовець ЗСУ С...