Подвиги головного командира УПА-Північ Дмитра Клячківського оспівує голос нації

​ 72 роки тому його ліквідувало НКВД

12 лютого 1945 року героїчно загинув Головний командир УПА-Північ Дмитро Клячківський – «Клим Савур», нагадують Патріоти України.

Родом зі Збаража на Тернопільщині, навчався на торговельних курсах у Львові, служив у польській армії, був членом, а згодом і одним із керівників військової справи та фізичного виховання місцевого осередку спортивного товариства «Сокіл».

Після того Клим Савур став обласним провідником «Юнацтва» ОУН Станіславівщини, працював у «Народній торгівлі», неодноразово заарештовувався поляками за проведення націоналістичної роботи.

У січні 1941 проходив у “Процесі 59-ти” – був засуджений до смертної кари, яка була замінена на 10 років тюремного ув’язнення, але строк не відбув, менше ніж за рік зумів втекти з Бердичівської тюрми і повернутись до підпілля.

У 1942 році рішенням ІІ-ї Конференції ОУН(б) прийнято рішення про створення власних «військових сил». Організатором і першим командиром УПА на Волині став Дмитро Клячківський.

Менше ніж за пів року, під його керівництвом, на Волині боївки нараховували до 600 озброєних учасників. Займався розробкою і впровадженням тактики боротьби як з гітлерівцями, так і з загонами Червоної армії, формуванням кінних підрозділів УПА, організацією самооборони. На його рахунку десятки успішних операцій, ліквідації ворожих підрозділів і командирів, успішних диверсійно-розвідувальних операцій.

Діяв у глибокій конспірації, був викритий лише внаслідок прикрого збігу обставин – полону і допитів одного з повстанських командирів “Рудого”.

Та не зважаючи на наявні відомості про “Клима Савура”, ліквідуючи його, НКВС до самого огляду загиблого не знало з ким мало справу під час безпосереднього бою.

Дмитро Клячківський загинув 12 лютого у 1945 році в бою з переважаючими силами НКВС біля Оржівських хуторів Клеванського району на Рівненщині. Як справжній воїн, він давав відсіч до останнього.

Посмертно отримав військове звання «полковник УПА», нагороджений Золотим хрестом бойової заслуги 1-го класу, а у 1952 році відзначений Золотим хрестом заслуги. Народна пам’ять вшановує Командира УПА-Північ піснями: «Гордою будь, земле Волині» «Гей, бували хмари та бували бурі», «На землях Волині й Полісся».

Мабуть це і є найбільша нагорода, бо найщиріше своїх Героїв оспівує голос нації.

Опублікував: Світлана Іваненко
Інформація, котра опублікована на цій сторінці не має стосунку до редакції порталу patrioty.org.ua, всі права та відповідальність стосуються фізичних та юридичних осіб, котрі її оприлюднили.

Народні прикмети на 20 квітня. Що українці спрадавна уникали цього дня, аби між чоловіком і дружиною не частішали сварки

субота, 19 квітень 2025, 7:05

20 квітня за новим стилем (3 травня за старим) вшановують пам'ять преподобного Феодора Тріхіна, преподобного Анастасія Синайського і Кіпрську ікону Богоматері. За юліанським календарем цього дня вшановують мученика Руфіна і мученицю Акіліну молодшу. ....

"Замість переказу чергової порції маячні від Дональда": Вираз обличчя Мелоні під час зустрічі з Трампом став вірусним у мережі (фото)

п’ятниця, 18 квітень 2025, 22:59

Прем'єр-міністерка Італії Джорджа Мелоні 17 квітня відвідала Овальний кабінет Білого дому у Вашингтоні (Колумбія, США), де в неї відбулася зустріч з американським президентом Дональдом Трампом. Офіційні фото із заходу розмістило агентство ЕРА. Водночас...