"Росія будує "колонію", а до миротворців ще далеко": Експерт дав прогноз, що очікує Донбас у 2018-му

Ситуація з Донбасом – це зовнішньополітичний інструмент Росії для пригнічення української державності, з одного боку, а з іншого – людський ресурс, який РФ вимиває на власні території.
Війна закінчиться ще нескоро? Фото: соцмережі.

Про ситуацію навколо Донбасу у 2018 році розповів в інтерв’ю Фактам ICTV політичний експерт Олег Саакян. Патріоти України пропонують вам ознайомитися із його міркуваннями.

– Миротворці на Донбасі у 2018-му – це утопія?

– Ми маємо, скоріше, ілюзію. Практика ООН показує, що лише на технічні завдання йде щонайменше один рік. Але я не впевнений, що Україні варто робити ставку суто на миротворчу місію. Як на мене, для нашої ситуації це недостатньо ефективний інструмент і за умов необачного використання може бути навіть загрозливим.

Миротворці ООН – це інструмент для вирішення внутрішніх конфліктів. З моменту введення військового контингенту передбачається згода на це від усіх сторін. Оскільки Росія не визнає себе стороною конфлікту, то у такому випадку введення миротворців можливо лише за таких умов.

Важливо розуміти: миротворча місія ООН не є стороною у конфлікті, яка бореться за щось. Військовий контингент вводиться тільки для демілітаризації.

– Ситуація на Донбасі станом на сьогодні дозволяє нам порушувати тему щодо демілітаризації цього регіону?

– Виходячи з риторики Росії, на найближчий час, на жаль, демілітаризація неможлива.

– З іншого боку, є багато прогнозів про консервацію Донбасу. Яка ваша думка щодо цього?

– Я би не мислив в категорії консервація чи ні. Як на мене, саме слово консервація у випадку з Донбасом неправильне.

Ми маємо справу з процесом фактичної колонізації ОРДЛО з максимальною інтеграцією економіки цих територій до Росії, зменшення їхньої дієздатності і залежності від українського простору.

Ми також маємо освітню колонізацію – через підміну історії, зміну програм викладання у навчальних закладах, створення власних міфів про ОРДЛО. Крім того, є демографічне вимивання – люди переселяються через російські програми на Далекий схід Росії. Це класика колонізації.

Ситуація з Донбасом – це зовнішньополітичний інструмент Росії для пригнічення української державності, з одного боку, а з іншого – ресурс, який РФ вимиває на власні території. У 2018-му ці процеси не те, щоб посиляться, але точно не зменшаться. А наслідки стануть більш виявленими.

– Чи є сенс вірити прогнозам про завершення конфлікту на Донбасі у 2018 році? Минулого року такої інформації було вдосталь, але результат був інакшим.

– Шанс завжди залишається, але він достатньо примарний.

В реальності завершення цієї війни без зрушень і змін у політиці Росії стосовно України відбудеться не може. Йдеться про різні речі – наприклад, зміна влади у РФ, внутрішні заворушення або Путін збагне про провал своєї авантюри.

Але давайте будемо чесними: Путін вже достатньо літня людина, досяг майже всього, що хотів. З останнього він має авантюру в Україні. У президента Росії вже не буде другого шансу увійти в історію, якщо він візьме паузу і відіграє все назад.

Виходячи з амбіцій Путіна, для нього шляху назад немає.

А для Росії в цілому ситуація на Донбасі є не настільки токсичною для того, щоб політичні еліти зараз говорили про згортання цього проекту.

Поки Європа залежна від російських вуглеводнів, а у Москви є кошти на лоббі на Заході, неможливо зовнішньо натиснути на Росію так, щоб повернути Донбас.

– Силовий варіант повернення територій взагалі реальний? У Генштабі восени 2017 року казали, що ЗСУ має такі можливості, але втрати у такому разі складатимуть 3 тис. загиблих військових.

– Конвенційне військове повернення територій без змін у Росії дуже примарне.

Наприклад, ситуація зі зміною Ігоря Плотницького в “ЛНР”. Якщо б українські війська умовно зайняли під шумок певні населенні пункти – це могло би, навпаки, стратегічно нас позбавити можливості звільнення усіх територій.

– Йдеться про порушення таким чином Мінська?

– Це стосується і Мінських домовленостей, і можливості військового втручання Росією. Реалістичних варіантів при такому сценарії можна десяток намалювати.

Тим паче у такому випадку дійти до українсько-російського кордону нам би ніхто не дав. Згадаймо: коли українські військові починали отримувати перемоги – з боку Росії почали бити Гради, Смерчі та інша зброя.

Тому лінія в 100-150 км вздовж кордону з Росією недоступна для українських військових без прямої війни з огляду на можливості з території РФ атакувати.

Але. Згадайте розбірки між бойовиками, коли з’являлися тисяча і одна козацька республіка.

З огляду на це, ніщо б не заважало, наприклад, під час чергових внутрішніх розбірок у Луганську у деяких непідконтрольних містах з’явитися силам, які б захопили місцеву владу та попросили б захисту та приєднання до України. Такого роду спецоперації ніхто не скасовував.

– У 2017-му США більш активно включилися до конфлікту. Яка доля чекає на Мінський процес цьогоріч? Очікуються якісь трансформації?

– Так, може з’явитися новий майданчик. Проте, що саме це буде – спрогнозувати не можу. У будь-якому разі саме пожвавлення США щодо Донбасу зараз спонукає європейців бути активними.

– Який максимум ми можемо отримати від допомоги США протягом 2018 року?

– Це залежатиме від того, наскільки ми готові досягати ті цілі щодо Донбасу, які декларуємо.

У США є більш-менш тверда позиція щодо надання летальної зброї та підтримки України, в цілому.

Всі готові бути частиною історії перемоги. Більше того, усі наввипередки намагатимуться зайняти місце у цій історії.

Але ніхто не хоче бути частиною поразки. Поки, на жаль, Україна не дає достатньо аргументів на міжнародному рівні, щоб українська історія була на 100% вигідна політикам.

Багато чого ще попереду. Щонайменше, Україна поки в своєму правовому полі не визнала війну війною, а Росію – окупантом.

Інформація, котра опублікована на цій сторінці не має стосунку до редакції порталу patrioty.org.ua, всі права та відповідальність стосуються фізичних та юридичних осіб, котрі її оприлюднили.

Хіти тижня. "Коли за скасування санкцій проти Росії виступали невеликі країни, ще можна було рухатися далі, але ситуація зайшла в глухий кут", - Портников

вівторок, 18 грудень 2018, 23:30

ЄС, як то кажуть, досяг балансу інтересів між тими своїми членами, які виступають за посилення режиму санкції, і тими країнами, які з радістю скасували б санкції проти Москви – була б можливість. "На тлі рішення однієї з європейських країн – Литви – ро...

Сльози "запоребрикової бензоколонки": "Цена на нефть установила антирекорд 2018, обновив минимум с 2017", - Злий Одесит

вівторок, 18 грудень 2018, 21:05

Ціна на нафту не тільки проявила стриманість, вельми прохолодно відреагувавши на потуги ОПЕК зі скорочення видобутку, але кинулася підкоряти нове «дно». Патріоти України пропонують ознайомитись з публікацією Військового, політичного та економічного ана...