Російський троль розповів про фабрику фейків

Росіянин Віталій Беспалов кілька місяців працював на так званій «фабриці тролів» - структурі, яка закачувала дезінформацію в мережу через Агентство інтернет-досліджень.

Про свій досвід роботи над фейковий новинами він розповів в матеріалі NBC News, переклад якого публікує офіційний сайт українського нардепа Володимира Ар'єва, передають Патріоти України.

"Протягом декількох місяців Віталій Беспалов був одним із сотень працівників, які закачували дезінформацію в Мережу через Агентство Інтернет-Досліджень, а точніше – тролеферму, відповідальну за вибуховий контект, який споживали 126 млн. американців під час президентських виборів, повідомляють Бен Попкен (Ben Popken) і Келлі Кобелла (Kelly Cobiella) з NBC News.

Russian troll describes work in the infamous misinformation factory

Багато в чому Агентство Інтернет-Досліджень (АІД) було схоже на звичайну ІТ-компанію, розповідає Беспалов в ексклюзивному інтерв’ю в ефірі NBC News. Були денні зміни, нічні зміни, своя їдальня, співпрацівники сиділи за комп’ютерами в одному великому приміщенні.

Але в приземкуватому чотириповерховому бетонному будинку на вулиці Савушкіна в Санкт-Петербурзі, забезпеченому замаскованою охороною і турнікетами, блогери й колишні журналісти цілодобово працювали над створенням тисяч фейків в соціальних мережах і стрічках новин.

Робота була така: «Брехня… Карусель брехні», – каже 26-річний Беспалов. “Коли ви сідаєте на карусель, ви не знаєте, хто за вами, ви не знаєте – хто перед вами, але все одно обертаєтесь по одному й тому ж колу”, – пояснює він.

Беспалов заявив NBC News: він «абсолютно» переконаний – агентство пов’язане з Кремлем. Це звинувачення підтримує й розвідувальне співтовариство США, стверджуючи, що «близький союзник Путіна зі зв’язками у російській розвідці» є «ймовірним фінансистом» агентства.

Спірний контент

У листопаді Facebook дав свідчення Конгресу, що поширив понад 80 000 матеріалів АІД, а Twitter надав сенатському Комітету з розвідки майже 3000 облікових записів, пов’язаних з цим агентством.

«Ці тролеферми можуть створювати такий обсяг контенту з хештагами і темами, які вони спотворюють, що все виглядатиме нормальним, органічним спілкуванням, – сказав NBC News Клінт Уоттс (Clint Watts), старший науковий співробітник Інституту досліджень зовнішньої політики (Foreign Policy Research Institute). – Це називається “прорахованою пропагандою”; її обсяг, який вони продукують, робить фейки більш правдоподібними, ніж зазвичай, при звичайному спілкуванні».

Беспалов розповів, що його власна робота зосереджувалася на дискредитації України. Але переважна більшість його колег у цій будівлі була націлена виключно на США.

Працівникам «американського відділу», які займалися провокування обурення в соціальних мережах, виплачували еквівалент від 1300 до 2000 доларів на місяць. Тролі початкового рівня отримували лише близько 1000 доларів на місяць разом з бонусами.

“Письменники” ділились на кілька рівнів: ті, що вели блоги, ті, що дискредитували Україну, ті, що просували Росію. Вони сиділи на першому поверсі – як правило, колишні професійні журналісти. Такі, як Беспалов, – писали новини з посиланням на блоги “письменників”. Робітники третього і четвертого поверху виклали коментарі до інших статей на різних сайтах під фальшивими аккаунтами, прикидаючись що вони буцімто з України. А команда маркетологів на другому поверсі вмонтовувала всю цю дезінформацію в соціальні мережі.

Незважаючи на те, що кожен поверх працював на матеріалі, створеному іншим, у них в межах офісу не було жодного контакту один з одним, каже Беспалов (за винятком кафе і курилки).

«Ви могли працювати там півроку на першому поверсі, продукувати фейкові новини, і у вас не було жодного випадку, коли ви могли б поспілкуватися з іншим хлопцем, який писав до них коментарі, – сказав Беспалов в інтерв’ю NBC News. – Те, що ми робили, було точно таким же: ми не знали людей, які були учасниками всього цього, але ми всі робили одну й ту ж роботу – брехню».

З України з любов’ю

Після анексії Росією Кримського півострова в 2014 році, відсторонення Росії від «великої вісімки» і введення міжнародних санкцій фабрика тролів найняла Беспалова для переписування статей про Україну на сайт, який був розроблений так, що виглядав, ніби заснований у цій країні, а не в російському Санкт-Петербурзі.

Факти в статтях мали залишатися незмінними. Але мінялися місцями ключові слова: «терорист» ставав «ополченцем», «Українська армія» – «Національною гвардією». Росію критикувати було заборонено. Завдання ж полягало в тому, щоб статті на 70% відповідали вихідному тексту і потрапляли в топ результатів пошукової системи.

Певний час Беспалов працював над створенням профілів у соціальних мережах для підвищення проросійських настроїв. Один з них, який існував «досить довгий час», використовував фотографії профілю московського журналіста, визнав Беспалов в інтерв’ю NBC News.

«Отже, можете собі уявити: ви входите в Facebook і бачите там обліковий запис з вашими фотографіями, але з ім’ям іншої людини, – ділиться він. – І ця людина з свого аккаунта пише: «Фашисти в Україні вбивають російських людей», а далі – посилання на джерело новин. І ваша фотографія підтверджує все це».

«Нам сказали, що облікові записи дівчаток проглядаються частіше, – продовжує Беспалов в інтерв’ю NBC News. – Ми ставимо ім’я, прізвище, місто… будь-яку фотографію привабливої дівчини, яку вдалося знайти в Інтернеті, а потім зв’язуємо… всілякі посилання… В кінцевому підсумку таких дівчат заблоковують, а ми починаємо заново».

Зрештою, деякі з тролів АІД, які спершу почали підтримувати дії Росії в Україні, пізніше, під час президентської кампанії в США, почали працювати на перемогу Трампа – це дані американської розвідки.

«Тепер я не вірю нічому, що зустрічаю в соціальних мережах», – каже Беспалов.

Кремль заявив, що нічого не знає про діяльність фабрик тролів. І припустив, що повідомлення про їх існування є фейком."

"Фабрика тролів". Санкт-Петербург, будинок на Савушкіна, 55

Опублікував: Олег Устименко
Інформація, котра опублікована на цій сторінці не має стосунку до редакції порталу patrioty.org.ua, всі права та відповідальність стосуються фізичних та юридичних осіб, котрі її оприлюднили.

"Здається вони якийсь годинник не перевели": Авіаційний експерт вказав на дивні моменти нічної ракетної атаки по Україні

неділя, 6 квітень 2025, 21:09

Масована ракетна атака Росії проти України в ніч на 6 квітня виглядала дещо неузгодженою і, мабуть, просто пішла не за планом. Таку думку висловив авіаційний експерт Костянтин Криволап, передають Патріоти України. Він зазначив, що початок ракетної атак...

Хто буде основним "рекламним обличчям" від нинішньої Зе-команди, - експерт із кібербезпеки

неділя, 6 квітень 2025, 20:34

"Поки країна продовжує захищатися та стікати кров’ю, на Банковій активно займаються підготовкою до виборів. "Підготовка до онлайн-виборів не ведеться і не планується": чесно дивлячись в очі сміливо заявляє Михайло Федоров. Але чомусь лише він та близьк...