Справжній портрет Івана Грозного відновлений за допомогою космічних технологій

Вчені припускають, що єдиний справжній прижиттєвий портрет царя Івана IV був виконаний в техніці гравюри на міді і відтиснутий на верхній кришці «Апостола».

Фото видання "Популярна механіка"

Співробітники Історичного музею та Інституту космічних досліджень (ІКД) РАН за допомогою мультиспектральної зйомки, яка використовується для вивчення космосу, «побачили» єдиний прижиттєвий портрет царя Івана IV Грозного на палітурці «Апостола» - першої надрукованої в Росії книги, передають Патріоти України з посиланням на Нескучные новости.

"Він був виконаний на спеціальному підносному екземплярі - знаку подяки одного з перших російських друкарів Івана Федорова царю за підтримку друкарської справи. Згодом рельєф з портретом царя майже повністю зник з палітурки.

«Апостол» давно зберігається в зборах Історичного музею. Більш того, ще в XIX столітті вченими було зафіксовано, що там є якесь зображення, воно було нечітким, тільки контури. Завдяки методикам, які застосував співробітник Інституту космічних досліджень РАН, повністю зникле з плином часу зображення і риси обличчя стали проявлятися", - повідомила заступник директора Державного історичного музею по фондовій роботі Марина Чистякова.

«Прижиттєвий портрет царя Івана IV, витиснутий на палітурці першодруку «Апостола»1564 року був відкритий за допомогою методів мультиспектральної зйомки. Зображення вважається згаслим: витиснуте на шкіряній палітурці, воно з часом розгладилося, і в даний час вже не видно неозброєним оком. Щоб візуалізувати портрет, були використані спеціальні методи зйомки в різних діапазонах спектру і оригінальні алгоритми обробки зображень», - відзначили в ІКД РАН. Після обробки знімків на зображеннях проступили обриси особи.

Ученим ще належить встановити автора цього портрета. Старший науковий співробітник Державного історичного музею Олена Уханова передбачає, що їм міг бути син живописця Діонісія Феодосій, який освоїв в середині XVI століття західну техніку гравюри на міді.

Завдяки спільній роботі співробітників Державного історичного музею та Інституту космічних досліджень РАН було зроблено ще одне відкриття: стародавнього глаголичного палімпсесту Кирило-Мефодіївської епохи з музейної збірки. «Це рукописні пам'ятники на пергаменті. Він був дуже дорогим і цінувався, тому була практика стирання старих написів і нанесення нових. Завдяки дослідженням, під кириличним шрифтом виявилася глаголиця, таких збережених пам'яток вкрай мало і це насправді відкриття », - розповіла Чистякова.

Опублікував: Олекса Хвацький
Інформація, котра опублікована на цій сторінці не має стосунку до редакції порталу patrioty.org.ua, всі права та відповідальність стосуються фізичних та юридичних осіб, котрі її оприлюднили.

"Драпануть, как со Змеиного, не удастся: репарации Россия будет выплачивать Украине десятилетиями", - Ейдман

четвер, 30 червень 2022, 18:08

"Армия мародеров, поджав крысиный хвост, драпанула с острова Змеиный вслед за русским кораблем. Ее руководство заявило, что это не отступление, а "жест доброй воли". Так же они в будущем объяснят и свое неизбежное бегство с Украины", - пише у своєму бл...

"Про поточну ситуацію на фронті", - Машовець

четвер, 30 червень 2022, 14:12

- Передовые подразделения Попаснянской группировки противника пытаюся атаковать по направлению Николаевка - Спорное, а так же по направлению от района южнее Лисичанского НПЗ на Верхнекаменку. По линии Матроская - Белая Гора идут упорные позиционные бои...