ЦУМ - як пам'ятник двох епох. Конструктивізм, такий конструктивізм, - Юрій Макаров

Ну елегантно. Ну дорого. Але навіщо ж так?

ЦУМ. Фото: Finance

А я не можу згадати, яким був ЦУМ до ремонту всередині. Єдине, що запам'яталося, – мармурові сходи, білі з сірим. Ще, здається, були ескалатори. Ескалатори плюс мармур – естетика метро: порепана розкіш на стінах і бідність усього цього сірого потоку, що ворушиться всередині.

ЦУМ – пам'ятник двох епох. Конструктивізм, такий конструктивізм: навіть граніт, яким оздоблено фасад, обробили так, щоби він ніяк граніт не нагадував. Про це повідомляють Патріоти України з посиланням на uainfo.

Як відомо, після війни його східний фасад розширили вдвічі, й будівля втратила свій пафосний вертикальний ритм, крім того два останніх поверхи над першими п'ятьма з вікнами-вітринами, які були вирішені в тому ж лаконічному стилі, замінили апплікацією в дусі вже побудованих навколишніх біло-кабанчикових палаців («оскаженілий Київський торт»).

Будівельники, які нещодавно розбирали дах, ділилися враженнями: як воно взагалі трималося? На чому? Все на чесному слові (совітському), на-пропале. Це для тих, хто вважає, що «сталінка» як збірний образ будинку чогось варта.

В дитинстві я любив вітрини ЦУМа, тоді місцеві художники вибудовували в них цілі композиції, які нагадували ляльковий театр, тільки нерухомий. Всередині ж було набагато менш цікаво.

Єдина моя покупка там, яку я добре пам'ятаю, - кашкет - «шестиклинка». Тоді в СРСР усі чоловіки мали носити взимку хутряні шапки, це була стандартна уніформа. Хто заможніший - з цінного хутра, в кого менше грошей або зв'язків, – з кролика. «Справжня» шапка могла коштувати і 100, і 150 радянських карбованців. Ідучи в театр, концерт, ресторан, її в гардероб не здавали, а носили з собою. Не всі, але така поведінка була цілком типовою.

Дорогі шапки крали просто з голови (про це ми пам'ятаємо завдяки одному яскравому політику). Кролик витирався за один сезон, до того ж він намокав від снігу й тхнув собачатиною.

Одного дня, надивившись у кіно Бельмондо, я пішов у ЦУМ і купив собі кашкет-"шестиклинку" - такі на той час у нас носили вже тільки на селі, не виймаючи картонного кільця-вкладиша. За 3 крб. 50 коп. Хто не пам'ятає, як це виглядало, хай подивиться «Место встречи изменить нельзя», «Промокашка» там у такій самій. На мене дивилися, як на дивака, а мені подобалося.

Таким був для мене ЦУМ: пафосним, але не дуже ошатним, не дуже доглянутим, у кінцевому рахунку без жодних ознак стилю, з асортиментом, гідним сільмагу.

Чи варто його було залишити як пам'ятник епосі? Навіщо? Для кого?

А тепер шматок показового тексту з ресурсу, якому я не хочу робити рекламу:

«Так ли плох новый ЦУМ? Если и можно назвать его изуродованным, то, во всяком случае, изуродован он рационально и будет существовать, пока неутомимые черви-эскалаторы, досыта накармливаясь все дорожающим для горожан электричеством, будут безропотно возить на себе Состоятельного Человека, которому эта сверкающая премиальной белизной капсула послужит публичной площадкой для демонстрации статусности и преуспевания. Для остальных здесь просто сухо, чисто, тепло, светло и обезличенно. Эта аптекарская обезличенность новой жизни на дальних пыльных поворотах капиталистической Европы пугает.

МНОГИЕ ИЗ ЛЮДЕЙ, ВСХОДЯЩИХ НА ЭСКАЛАТОРЫ НОВОГО УНИВЕРМАГА, ЕЩЕ ПОМНЯТ ЭПОХУ, КОГДА МЫ ВСЕ ПРОИЗВОДИЛИ И ПРИДУМЫВАЛИ САМИ. ОРИГИНАЛЬНОЕ, ХОРОШЕЕ. ДОСТАТОЧНО ХОРОШЕЕ. И БЫЛО ЭТО НАШЕ (CapsLock мій). [...] День официального объявления о смерти ЦУМа, впервые после сноса Ахметовым сразу двух домов на Андреевском спуске, снова сплотил киевлян. Трубный глас соцсетей созвал их всех: пенсионеров, детей, взрослых, всю иерархию выживших социальных классов.

ТЕХ, КТО СКАКАЛ В РЕЛИГИОЗНОМ ЭКСТАЗЕ НА ЕВРОМАЙДАНЕ и верил, что темное одарит светлым. Тех, кто предвидел и посылал еретические проклятия свежевкопанным идолам на Печерских холмах. Весь люд собрался поглядеть на нового диковинного зверя, скрытно мутировавшего в оболочке старого доброго ЦУМа...»

Галереї бутіків дорогі, але вони скрізь дорогі, не лише на Хрещатику. На шостому поверсі непогані магазинчики фермерських харчів. Ну елегантно. Ну дорого. Але навіщо ж так убиватися?

Я розумію, бідосі ностальгують за «душевністю», якої ніколи не було, тим більше тут, у ЦУМі – храмі радянської торгівлі. Це ж треба так заблукати в часі!

Інформація, котра опублікована на цій сторінці не має стосунку до редакції порталу patrioty.org.ua, всі права та відповідальність стосуються фізичних та юридичних осіб, котрі її оприлюднили.

"Росіяни можуть встановити контроль над Донецькою областю": Т. в. о. командира взводу роти "Гонор" батальйону "Вовки Да Вінчі" поділився похмурим прогнозом

неділя, 24 листопад 2024, 21:36

"Далі, можливо, якісь перемовини. У соцмережах багато хто говорить, що буде заморозка. Я в це стараюсь не втручатися. У мене є мої завдання, моя робота, я маю усі свої сили та ресурси направляти туди. Щоб мене не демотивували погані новини в політиці ч...

Ситуація на фронті ускладнюється: Бригадний генерал назвав причину

неділя, 24 листопад 2024, 21:24

Загальна ситуація на фронті дуже складна. Противник сконцентрував зусилля і має досить багато ресурсів для реалізації своїх планів. Про це розповів командувач Десантно-штурмових військ, Герой України, бригадний генерал Ігор Скибюк, передають Патріоти У...