З першого березня почнуть діяти нові тарифи на електроенергію. Можливо, підвищення в результаті торкнеться цін та інших комунальних послуг, інформують Патріоти України з посиланням на uainfo.
По-перше, зараз йде мова про перехід на квартальну систему перерахунку тарифів на газ і відповідно, якщо ціна на газ в гривнях - тут два фактори впливають: світова ціна на газ і курс - ростуть ці цифри, ростуть і внутрішні тарифи.
По-друге, якщо зміняться тарифи на газ, то це потягне за собою і зміну вартості тепло-водопостачання, оскільки воно знову-таки пов'язано з ціною газу на теплокомуненерго. Тут все буде залежати від динаміки вартості газу і того, чи дійсно внутрішні квартальні ціни стануть повторювати світову динаміку, тому що поки це ще не однозначно.
Від політиків залежить, перейдемо ми на такий перерахунок чи ні, і чи буде він дійсно застосовуватися. В Україні часто буває, що формально на такий розрахунок перейшли, але він не застосовується. Якщо ж ми на нього не перейдемо, то це призведе до того, що знову розійдуться ціна на газ для населення і ціну на газ для інших споживачів, що працюють в Україні, і залежать від світової вартості газу.
Якщо ж говорити про заклики політиків зупинити зростання цін на комунальні послуги, то тут потрібно розуміти, що безкоштовного сніданку не буває. Якщо ми зупиняємо зростання цін при зростанні витрат, і витрати не покриваються існуючими зборами при поточних цінах, це означає, що кошти візьмуть з інших джерел, наприклад, бюджету. А ці гроші в бюджеті могли бути спрямовані на щось інше, ті ж оборону, освіту або медицину.
Ще одна причина проблем з тарифами - відсутність нормально працюючого ринку по газу і електроенергії ні для юридичних, ні тим більше для фізичних осіб. Встановлені у нас ціни складно перевірити, за якою саме вони формулою прораховані. Оскільки, повторюся, ринку немає.
Нормальний ринок - наприклад, той, що працює у Великобританії, передбачає те, що кожен споживач може вибрати собі виробника і укласти з ним договір. А система надає в першу чергу можливість підключення як споживача, так і виробника до мережі. Завдяки цьому ті ж ТЕЦ, які крім теплової енергії виробляють і електроенергію, можуть продавати надлишки своєї генерації на зовнішній ринок. І якщо ми купувати її не можемо, то можливі прямі контакти між учасниками ринку. Це в ідеалі.
На жаль, поки говорити про те, що ми перейдемо до цього ринку в найближчі роки, не доводиться. Зараз не видно достатньої зацікавленості потенційних учасників ринку.