З Днем міста! П'ять цікавих фактів про Одесу

"Південну Пальміру" знають і люблять не тільки в Україні.

Патріоти України пропонують згадити цікавинки з історії цього самобутнього міста.

1.На території Одеси існувало поселення Кочубіїв чи Хаджибей. З турецької назва перекладалася. як "той що побував у Мецці". Перша згадка про порт Кочубіїв датується 1415 роком. Назва Одеса з'явилася 21 січня 1795 року. Існує декілька теорій походження назви міста. Воно може походити він давньогрецької колонії Одессос. Раніше припускали, що вона була на території сучасної Одеси, але насправді колонія розміщувалася в околицях болгарського міста Варна. Існує теорія, що слово походить від назви місцевості Едисан. Так у 17-18 сторіччях називали землі між гирлами Дністра і Південного Бугу. Існує легенда, що придворні цариці Катерини ІІ сумнівалися, чи буде в місті достатньо прісної води. Тоді вона наказала назвати місто прочитаним навпаки французьким висловом "assez d'eau". Це означає "води буде вдосталь".

Одеський порт, початок 20 стотріччя

2.Потьомкінські сходи не мають ніякого стосунку до графа Григорія Потьомкіна. Їхнім будівництвом займався князь Михайло Воронцов. Довгий час сходи не мали ніякої назви. Одесити почали називати їх Потьомкінськими у 50-х роках після виходу фільму Сергія Ейзенштейна "Броненосець "Потьомкін"".

Кадр із фільму "Броненосець "Потьомкін"
3.У колишні часи одесити називали питні джерела фонтанами. Згодом райони міста отримали відповідні назви. З'явилися Великий, Малий і Середній фонтани. У 19 столітті жінки, приходячи на ринок, куштували воду, і якщо її якість розчаровувало покупців, вони казали "не фонтан!". У результаті слово міцно прижилося в російській мові.
Фонтан у міському саду Одеси

4.13 грудня 1917 року війська УНР змогли придушити більшовицьке повстання в Одесі. У січні 1918 більшовицькі війська знов увійшли у місто. Вони оголосили Одеську радянську республіку. Проіснувала до 13 березня 1918 року. У цей день в місто увійшли австро-німецькі війська. Згодом вони покинули місто через революцію в Німеччині. Тоді Одесу зайняли війська Антанти. Комуністи почали проводити агітацію серед іноземців і на початку 1919 місто зайняли червоні. Радянську владу в місті остаточно встановили 7 лютого 1920 року.

Вступ Червоної армії до Одеси, квітень 1920 року
5.В Одесі в 1891 з'явився перший на території Російської імперії автомобіль із двигуном внутрішнього згорання. Кажуть, і перший штраф за перевищення швидкості стався в Одесі.
Пам'ятник Дюку Рішелье. Поч. 20 ст.

День міста в Одесі відзначається 2 вересня. Цього дня в 1794 році розпочалося будівництво портових споруд та головного собору міста під керівництвом французького військового інженера Францу де Воллана.Опублікував: Олекса Хвацький
Інформація, котра опублікована на цій сторінці не має стосунку до редакції порталу patrioty.org.ua, всі права та відповідальність стосуються фізичних та юридичних осіб, котрі її оприлюднили.

Реванш корупції: ВРП відмовляється відновлювати трансляції засідань і повертає на роботу скандальних суддів, - Фундація DEJURE

середа, 8 квітень 2020, 21:24

Вища рада правосуддя (ВРП) повернула подання про відсторонення судді Міжгірського районного суду Закарпатської області Антона Гайдура. Як повідомляє у Facebook громадська організація "Фундація DEJURE", у лютому 2020-го НАБУ спіймало Антона Гайдура на х...

Українець нажахав розповіддю про "лікування" коронавірусу на Дніпропетровщині

середа, 8 квітень 2020, 21:12

Лікар розповів, що коли мешканка Каменського зі своєю донькою прийшла здати тест, лікарі почали від них розбігатися. У Кам'янському Дніпропетровської області склалася вкрай серйозна ситуація з тестами на коронавірус. Як пишуть в мережі, тестів тут прос...