Плеханівська — вулиця в Слобідському районі міста. Вона простяглася від проспекту Гагаріна до Московського проспекту. Довжина Плеханівської становить близько 4 км, а її історія нараховує більше півтора століття, зазначають Патріоти України з посиланням на Depo.Харків.
Харківська дорога до Таганрога
Плеханівська вулиця на початку ХІХ століття звалася Таганрозькою - саме вона вела на південь, у бік кубанського міста. У 1850-х роках вулиця отримала назву Петінської - тоді на вулиці оселився колезький радник Яків Петін, його великий будинок вирізнявся серед інших, тож і вулицю стали йменувати відповідно. На цій вулиці селилися здебільшого чиновники, купці та міщани, які вели торгівлю у власних крамницях.
Наприкінці ХІХ століття тут починають зводити заводи та будують залізничний вокзал. А вже на початку ХХ століття вулицею прокладають трамвайні колії. В 1919 році її перейменовують на честь російського філософа Георгія Плеханова. Ця назва зберігається й нині.
Як радянські чиновники знищили історичне кладовище
На території сучасного стадіону "Металіст" на Плеханівській було одне з найбільших у Харкові кладовищ. Цвинтар Святого Духа відкрили ще у 1772 році. Некрополь функціонував до 1854 року, після його закриття поховання ще деякий час продовжувалися, і у 1874 році чиновники вирішили відкрити кладовище знову. Але вже у 1885 році цвинтар закрили вдруге.
На початку ХХ століття радянська влада вирішила знести цвинтар. Посадовці заявили, що у місті надто багато церков та кладовищ, і вже у 1923 році на місці цього некрополю почали зводити стадіон.
Щоправда, будівництво проводили без врахування необхідності перепоховання, тому під час кожної реконструкції стадіону на будівельників чекали "сюрпризи" у вигляді знайдених останків. Поховання знаходили навіть під час реконструкції стадіону у 2007 році.
Замах на Махна
На цій вулиці розташований будинок культури "Металіст". Це будівля під номером 77, її звели ще до початку будівництва однойменного стадіону. Будували на гроші харківських робітників, відкриття відбулося 1909 року. Тоді цей будинок називали чи не найбільшим клубом у світі. У ньому проводили лекції, влаштовували виставки, показували вистави та кінофільми.
Подейкують, що саме в цьому будинок було скоєно замах на керівника селянського повстанського руху Нестора Махна. Начебто, під час Перших визвольних змагань, які російські історики називають Громадянською війною, тут був його штаб. Революціонера намагалися застрелити, але куля пролетіла повз. Кажуть, що в стіні однієї з кімнат і нині можна побачити слід від цієї кулі.
Як у Харкові кінотеатр розібрали на дрова
На перехресті Плеханівської та Молочної стоїть будинок із баштою. Містяни називають його "будинок зі шпилем". На цьому місці в 1930-х роках розташовувався кінотеатр "Рот фронт". Під час Другої світової війни в нього влучив снаряд, однак уламки пролежали недовго: через відсутність опалення містяни розтягнули їх на дрова, повіддирали навіть паркет. Після війни радянська влада знову влаштувала тут кінотетр, який назвали "Родіна". Він розташовувався на першому поверсі. Сьогодні ці приміщення орендують під офіси.Демонстративний запуск росіянами балістичного носія ядерної зброї по Україні, відповідні попередження посольства США напередодні, повернення ядерної риторики у марення кремлівських безумців, – викликають в памʼяті суспільствознавчі студії. "Текст трохи...
"Схоже, своєю заявою щодо Криму президент України послав західним лідерам сигнал, що готовий сідати і домовлятися. Путін - стоїть на своїх, давно озвучених позиціях. Чи вдасться дуету американських президентів Байдена і Трампа за допомогою певних дій і...