Зате депутатам, суддям, та іншим чиновникам пістолети роздають без жодних вагань. За даними Української асоціації власників зброї, за роки незалежності керівники силових відомств роздарували щонайменше 40 тисяч стволів.
Таку високу відзнаку, як вогнепальна зброя, офіційно вручають за особливі заслуги перед державою. Але попри те, що закон вимагає звітувати про використання державного майна, влада чомусь старанно приховує так званий «список народних героїв».
«Вчиніть подвиг і вас теж нагородять зброєю. Тому що базікати ж легко. Одних нагороджують, інших не нагороджують. Адже ніхто не питає, скільки і чого, скільки крові, поту, скільки часу, скільки нервів коштує ось цей нагородний пістолет», - каже радник міністра внутрішніх справ України Ілля Ківа.
«У нашого суспільства виникло б дуже багато питань: що такого зробили ці особи, що їх нагороджено ось саме такою відзнакою», - говорить адвокат Микола Ореховський.
Натомість у Міністерстві оборони запевняють, що зброю видають переважно військовим, які відзначилися в зоні АТО. Але, судячи з документів, які потрапили в пресу, поза межами проведення АТО є чимало «героїв». Приміром, голови вищих судів: Адміністративного, Господарського та Спеціалізованого отримали по автоматичному пістолету Стєчкіна. Керівників районних судів нагороджують скромнішою зброєю. Наприклад, голову Печерського суду, Руслана Козлова та його заступника міністр оборони Степан Полторак нагородив пістолетами Макарова.
По пістолету ТТ отримали заступники головного військового прокурора Дмитро Борзих та Віктор Король, ті самі, які мають розслідувати зловживання у Збройних Силах.
Також Полторак озброїв себе та інших міністрів. Зокрема, головному юристу країни Павлу Петренку дістався Кольт, такий самий подарунок отримав Арсен Аваков.
«Зараз це стало просто якимось вже бізнесом. І атрибутом будь-якої багатої людини, особливо, пов'язаної з політикою», - каже інструктор зі стрільби Микола Мікуліч.
Із тих депутатів, яким також вручили зброю, можна сформувати цілий батальйон. Ляшко, Береза, Корчинська, Богомолець, Княжицький, Пацкан, Тимошенко - це лише деякі прізвища із списку озброєних нардепів. Однак рекордсменом є Ігор Котвіцький, бо його, за даними журналістів «Української правди», нагородили аж шістьма пістолетами.
Найвищі особи держави теж не залишились без зброї: колишнього прем'єр-міністра України Арсенія Яценюка, окрім пістолетів, нагородили екзотичним кулеметом "Максим", а нинішнього прем’єр-міністра Володимира Гройсмана - штурмовою гвинтівкою Форт (221), що є на озброєнні спецпідрозділів. Незрозумілою залишається лише одна деталь: яким чином така зброя взагалі опинилася у списках нагородних пістолетів.
«Не здивуюся, що скоро там з'являться міномети і танки під виглядом пістолетів, тому що все це підписано як пістолет», - каже інструктор зі стрільби Микола Кулініч.
Посадовці Нацбанку, глави адміністрацій, колишні і нинішні міністри та навіть їхні дружини теж мають зброю. Коло осіб, яким може бути вручена відзнака "Вогнепальна зброя", не обмежене. От тільки показати свої пістолети журналістам вони чомусь відмовляються. Лише нинішній радник очільника МВС Ілля Ківа - єдиний, хто погодився на секунду засвітити перед камерою «Надзвичайних новин» зброю.
Практика показує: якщо на поясі пістолет, рано чи пізно він вистрелить. Яскравим прикладом цього є випадок із народним депутатом Сергієм Пашинським, який напередодні нового року поранив людину. Депутат зізнався - стріляв саме з подарованого пістолета «Glock». А юристи вважають застосування ним нагородної зброї - незаконним.
«Якшо його нагородили зброєю - може її зберігати вдома, може нею володіти, то жодним законом не передбачено право її застосовувати», - пояснює адвокат Микола Ореховський.
Якщо юристи у спірній ситуації переважно стали на захист пораненого депутатом Пашинським В'ячеслава Хімікуса, то колеги нардепа здебільшого захищають свого колегу, бо у них же є зброя. Можливо, саме тому вже понад 10 років парламентарі не можуть ухвалити закон, який би дозволяв право на збройний захист усім, а не лише обраним.
Третя окрема штурмова бригада ЗСУ зачистила населений пункт Копанки в Борівській громаді на Харківщині, в який прорвалися окупанти. Про це Третя штурмова повідомила в телеграм-каналі, передають Патріоти України. "Окрім успішної операції із зачистки від...
Командир штурмової групи російських бійців із позивним "Ларкін" за кілька годин до власної загибелі в Курській області записав відеоролик. Кадри та попередження зі словами "ніколи сюди не потикатися, не шукати щастя" опублікувала пресслужба Десантно-шт...