У Росії продовжує збільшуватися розрив між офіційною інфляцією, яку фіксує Росстат, і темпом зростання цін, який спостерігають громадяни країни. У жовтні, згідно Росстату, інфляція встановила новий пострадянський мінімум в 2,7%. За рік зростання споживчих цін сповільнилося в 2,2 рази, а з середини літа - на 0,6 процентного пункту. Про це йдеться на сайті Finanz.ru, передають Патріоти України.
І хоча рекордно низькі значення держстатистика фіксувала 6 місяців поспіль, самі споживачі цього не помітили.
Опитування, проведене ЦБ, показало: якщо в першій половині року люди бачили невеликі ознаки уповільнення інфляції (її спостережуваний рівень впав з 14% до 11,9%), то в другому півріччі цей процес майже зупинився.
За літо показник знизився всього на 0,6 процентного пункту, а в серпні, вересні та жовтні росіяни оцінили інфляцію практично на одному рівні - 11,2-11,3%.
В результаті розрив між цифрою від Росстата і показником, який отриманий з опитувань населення, досяг рекорду: спостерігається інфляція вище офіційної в 4,5 рази.
"Таку динаміку можна назвати випадковою", - відзначають в огляді аналітики Райффайзенбанку: погіршилися майже всі ключові компоненти опитування ЦБ.
Інфляційні очікування населення зросли другий місяць поспіль - до 9,6% на горизонті за рік. Індекс споживчих настроїв впав вперше за півроку як по оцінці поточної ситуації, так і за очікуваннями на майбутнє.
Частка тих, хто заявив, що сімейні витрати продовжують рости, збільшилася з 14% до 17%; частка тих, кому не вдалося відкласти нічого за останній місяць, зросла з 66% в серпні до 73% у вересні і 72% в жовтні. Значення вище ЦБ фіксував останній раз лише в січні 2016- го, коли курс долара перевищував 80 рублів на тлі обвалу цін на нафту.
Населення відмовляється бачити перемогу над інфляцією просто тому, що люди "поки ще не можуть" в це "повірити", стверджує ЦБ.
"Звичайній людині складно зрозуміти, як змінюється інфляція в цілому", -пояснює позицію центробанку керівник експертної групи Департаменту грошово-кредитної політики Банку Росії Зоя Кузьміна: так, ціни на цукор, згідно зі статистикою впали за рік на 20%, а люди в ході опитування заявили, що бачать їх зростання.
"Цей результат підтверджує, що всім нам знадобиться трохи більше часу, щоб звикнути до низької інфляції", - робить висновок Кузьміна.
Насправді це звикання може не відбутися ніколи; інфляція від Росстата - це відірваний від життя показник, говорить старший аналітик «Альпарі» Анна Бодрова: служба держстатистики традиційно моніторить вузьку групу товарів, яка практично не враховується споживачем на полицях магазинів - це велика розфасовка продуктів без бренду, а не ті упаковані товари, які з'являються на полицях магазинів.
"Офіційний індекс інфляції, що надається Росстатом, є не стільки статистичними, скільки економіко-політичним показником", - пояснюють експерти «Ромира».
Від того, який рівень інфляції розрахує Росстат, залежить, наприклад, обсяг індексації пенсій і соціальних допомог. Кожен процентний пункт офіційно визнаного зростання цін вимагає збільшення витрат бюджету на 70 млрд рублів на рік, говорив раніше глава Мінфіну Антон Силуанов.
Падіння цін на нафту і період надлишкової пропозиції, що насувається, можуть створити ідеальну можливість для посилення санкцій щодо російських поставок до такого ступеня, що вони фактично почнуть бити по кишені Кремля, передають Патріоти України з по...
В Україні протягом дії воєнного стану пенсіонери-чорнобильці щомісячно будуть отримувати доплату до пенсії у розмірі 2361 грн. Про це йдеться у проєкті закону № 12000, передають Патріоти України. Зазначається, що відповідно до нового законопроєкту про ...