Невдовзі деяким українцям прийдуть платіжки на оплату податку на нерухомість. У чому особливість оплати податку в цьому році, коли будуть діяти нові правила, які «підводні камені» нової версії закону і як можна уникнути сплати податку дізнавався ІАП «Столична нерухомість», пишуть Патріоти України з посиланням на Нескучные новости.
Цьогорічний податок
Починаючи з поточного місяця і до 1 липня 2016 року, багатьом громадянам України прийдуть податкові повідомлення-рішення про нарахування їм податку на нерухомість. В результаті чого українці повинні будуть впродовж 60 днів сплатити цей податок.
«У 2016-му році власники нерухомості заплатять за попередній рік за ставками та пільгами, які діяли в 2015-му. Тобто, ставка становить до 2% від мінімальної заробітної плати, а пільги (площа нерухомості, яка не обкладається податком) на квартири – 120 м. кв., на будинки – 250 м. кв., змішані володіння – 370 м. кв.
А вже у 2017-му році нерухомість оподатковуватиметься за новими правилами: ставка – до 3% мінімальної заробітної плати, а пільги будуть зменшені приблизно вдвічі», – говорить Геннадій Дорошенко, помічник юриста ЮК «Александров і партнери».
За словами Юрія Тимощука, начальника відділу адміністрування майнових податків Державної фіскальної служби України, якщо податок не буде сплачений протягом 60 днів, то нараховується штрафна санкція – 10% від суми, а якщо термін перевищує 30 днів – 20%. Тому українцям рекомендують, якщо в період з травня по липень не прийшла платіжка, звернутися за нею до Податкової самостійно.
Хто платить податок: продавець чи покупець?
Якщо нерухомість впродовж року була продана, то в цьому випадку доведеться платити податок, як продавцеві, так і новому власнику.
Як роз'яснює Геннадій Дорошенко, в такому випадку податок для колишнього власника буде розрахований з 1 січня до початку того місяця, в якому втрачено право власності, а для нового власника – з місяця, в якому до нього перейшло право власності.
Щодо майна, яке перебуває у спільній частковій або спільній сумісній власності (поділено в натурі), то платником податку є кожен з власників. На практиці це виглядає так, що при володінні в рівних частинах двох громадян квартирою загальною площею, наприклад, 150 кв. м, пільга діє на кожного платника окремо, оскільки об'єктом податку на нерухоме майно є частина квартири.
Якщо ж частина одного або всіх співвласників перевищує пільгу, то буде нарахований податок на це перевищення.
Щодо спільної сумісної власності громадян, яка не виділена в натурі, то платником буде один з власників за згодою сторін. Якщо ж співвласники не можуть дійти згоди, хто з них буде платником, то це вирішить суд.
Так само, органи місцевого самоврядування можуть самостійно встановлювати пільги, які базуються з огляду на матеріальне становище і дохід громадян. Що зміниться в оподаткуванні наступного року У 2017-му році почнуть діяти нові правила нарахування та сплати податку.
Так, згідно з пунктом 266.5 Податкового кодексу України, ставка встановлюється відповідним органом місцевої влади, але розмір ставки не може перевищувати 3% мінімальної зарплати, встановленої на 1 січня відповідного звітного року.
Так, наприклад, у Вінниці, Запоріжжі, Івано-Франківську та Харкові вирішили встановити ставку в 2% від мінімальної зарплати. У Хмельницькому, Черкасах, Чернівцях, Чернігові, Дніпропетровську, Києві – 1%. А, наприклад, власники нерухомості в Житомирі, Ужгороді, Кіровограді заплатять податок за свої квадратні метри за ставкою меншою за 1%. Базою оподаткування є загальна площа об'єкта житлової та нежитлової нерухомості, в тому числі його частин.
За словами Олени Дегрик, керуючого партнера юридичної фірми LeoPartners, податок на нерухомість не стосується як фізичних, так і юридичних осіб, які володіють нерухомістю житлового та нежитлового фондів, площа якої не перевищує: 60 кв. м – для власників квартир; 120 кв. м – для власників будинків; 180 кв. м – для різних типів об'єктів житлової нерухомості, в тому числі їх частин (у разі одночасного перебування у власності платника податків квартири/квартир та житлового будинку/будинків, в тому числі їх частин).
Іншими словами, податок стосується лише тієї частини загальної площі нерухомості, яка перевищує зазначену норму. Наприклад: людина, є власником квартири загальною площею 66 кв. м, платитиме податок тільки за 6 кв. м. А якщо у людини є квартира площею 50 кв. м і будинок площею 110 кв. м, то платити податок не доведеться.
«Підводні камені» нової версії закону
Існує кілька нюансів, про які варто згадати. По-перше, якщо людина володіє кількома частками, нерухомості (наприклад, дві частини по 40 кв. м кожна), податок на нерухомість сплачується з частини загальної площі нерухомості, власником якої є суб'єкт оподаткування. Наприклад, 40 кв. м. + 40 кв. м. - 60 кв. м = 20 кв. м, – саме ця площа підлягає оподаткуванню.
За словами Олени Дегрик, по-друге, новою редакцією Закону встановлено додаткову ставку податку в розмірі 25 тис. грн. в рік для: квартир площею понад 300 кв. м будинків площею понад 500 кв. м. Фактично, такі об'єкти нерухомості обкладатимуться за двома ставками: процентною і фіксованою. Наприклад: якщо у власника є квартира площею 305 кв. м, він повинен заплатити податок, розрахований таким чином: (305 кв. м «мінус» 60 кв. м) «помножити» на ставку податку за 1 кв. м (% від мінімальної зарплати) «плюс» 25 тис. грн.
Як полегшити податкове навантаження
За словами юристів, єдиним способом уникнути сплати податку або зменшити його, є «дроблення» права власності на об'єкт нерухомості великої площі між кількома родичами або третіми особами з метою зменшення площі на кожного власника окремо.
Ворог вже має низку "серій" своїх ірансько-російський далекобійних ударних дронів "Шахед", а під час чергової терористичної ракетно-дронової атаки силами нашої протиповітряної оборони було збито дрон із новим маркуванням, фото уламка цього дрона Defen...
Після серії скандалів навколо МСЕК та інших корумпованих інстанцій стало відомо, що багато хто з прокурорів та інших чиновників настільки знахабніли, що почали «виходити на пенсію», ледь почавши працювати. При цьому вони назначали собі непомірно високі...