СРСР теж захоплювався подібними експериментами: У Криму анонсували поворот річок

У пошуках дешевшої альтернативи Північно-Кримському каналу гідрологи півострова пропонують осушити русла річок, пустивши їх воду по трубах в степ - щоб не стікала в море. Що при цьому стане з родючими долинами Бельбека, Качи і Салгира, не уточнюється.

Росіяни хочуть осушити русла рік та пустити їх по трубах. Ілюстрація: соцмережі.

Проект щодо водозабезпечення півострова розробляють вчені Кримського федерального університету ім. В.І. Вернадського спільно з фахівцями севастопольської компанії "Енергостальпроект", передають Патріоти України із посиланням на РІА Новини Крим.

Одна з пропозицій науковців - відбирати воду поверхневого стоку великих річок північного макросхилу: Чорної, Бельбека, Качи, Альми, Західного Булганака і Салгира. Ці річки скидають протягом року близько 290 мільйонів кубометрів прісної води в Чорне море. При цьому дефіцит води з водогосподарського балансу на півострові - 200 мільйонів кубометрів.
"Ми пропонуємо воду цих річок перед скиданням в море перехопити і направити в Міжгорне водоймище, яке раніше наповнювалося за рахунок дніпровської води. Потім, за існуючим Сакським каналом, передати її в основну гілку Північно-Кримського каналу і підживити Західний і Східний Крим, забезпечити водою міста Армянськ, Джанкой, Феодосію і Керч", - пропонує директор севастопольської компанії інженер Віталій Кульченко.
Однак, як кажуть вчені, при використанні СКК під час його роботи відбувалися великі втрати води - до 700 мільйонів кубометрів на рік. Але в той час обсягів, які доводяться до споживачів ресурсу, було більше, ніж достатньо. "А коли мова йде про транспортування всього 200 мільйонів кубометрів, то втрати - неприпустимі. Тому по Північно-Кримському каналу - а це готова магістральна гілка - потрібно прокласти водоводи і використовувати існуючі - провести їх ревізію", - вважають експерти. Всього, судячи з проекту, для реалізації цієї мети знадобиться укласти близько 200 кілометрів труб.
Однак, як зазначив один з авторів проекту, проректор КФУ, депутат Держради РК Сергій Додонов, для подальшого опрацювання запропонованих технологій необхідно актуалізувати дані за обсягом стоку і розвіданими запасами води - сьогодні фахівці оперують відомостями, отриманими ще в 1980-х роках.
"Реверс поверхневого стоку річок Чорної і Бельбек - це досить масштабний проект, і його необхідно вивчати. Складність полягає в тому, що ми повинні забрати воду після водосховищ, які вже живлять місто Севастополь, і потім направити її в водовід, - розповів Додонов. - при цьому в маловодні роки весь стік по всьому Криму, який не вловлюється - близько 200 мільйонів кубометрів. "Спіймати" їх всі ми не зможемо - ну, нехай ми 100 мільйонів "зберемо" - якою буде ціна цього кубометра? Так що необхідно прораховувати капіталовкладення і працевіддачу, і їх ефективність".

З архіву ПУ. Ющенко дійсно був отруєний, а Чорновіл забитий до смерті, - екс-прокурор

понеділок, 25 березень 2019, 11:00

Колишній заступник генпрокурора ділиться незручною правдою про гучні злочини в Україні, які не квапиться розслідувати й теперішня влада. Рівно шість років тому, нагадують Патріоти України, 7 вересня 2009 року, тодішній президент України Віктор Ющенко з...

Хіти тижня. Ці коти здатні "вбити" вас своїм поглядом (фото)

неділя, 24 березень 2019, 21:30

Міміка котів не відрізняється різноманітністю. Однак у деяких пухнастиків вираз мордочки буває доволі красномовним: злість, роздратування, а часом й очевидне презирство, прочитати можна без зайвих зусиль. Фотопідбірку з котами, які одним своїм поглядом...