Брав Прагу не 1945-го, а 1968-го: Посольство Росії у Чехії істерить через нові таблички маршалу Сталіна-Брежнєва

У 1945 році повсталу Прагу від гітлерівців виручили "власівці", а не радянські війська 1-го Українського фронту під командуванням Конєва.

Пам'ятник маршалу СРСР Івану Конєву в Празі. Фото: соцмережі.

Посольство Росії в Празі виступило проти встановлення на пам'ятнику маршалу СРСР Івану Конєву нових роз'яснювальних табличок. Відповідну заяву диппредставництво оприлюднило на сторінці у Facebook, передають Патріоти України.

"Архівні дані не підтверджують яку-небудь причетність Конєва до розробки військової операції "Дунай" і до подій 1968 р. у Чехословаччині. За даними Центрального архіву Міністерства оборони РФ, Конєв у квітні 1963 року з урахуванням віку від керівної діяльності в Збройних силах СРСР відійшов і був зарахований до Групи генеральних інспекторів Міністерства оборони СРСР. Єдине, що пов'язує Конєва з Чехословаччиною – це командування Празькою визвольною операцією в травні 1945 року, про що йдеться на початковій табличці на пам'ятнику в Празі-6", – йдеться у заяві.

Раніше муніципалітет шостого району Праги оголосив, що до кінця червня розмістить на пам'ятник маршалу Конєву пояснювальні таблички чеською, англійською та російською мовами, у яких буде викладена біографія маршала "з усіма її достоїнствами та недоліками".

Глава адміністрації Праги-6 Ондржей Коларж у відповідь на заяву посольства повідомив, що наполягає на встановленні табличок, причому історична точність і достовірність інформації була підтверджена Військово-історичним інститутом. Якщо ж РФ на це не погодиться, то може забрати пам’ятник на територію свого посольства.

У радянській історіографії маршал Конєв вважається керівником звільнення Праги в 1945 році. Сучасні історики вважають, що війська 1-го Українського фронту під командуванням Конєва увійшли в уже звільнену Прагу.

Чеські історики зазначають, що маршал Конєв зі своїми підрозділами приїхав з Дрездена до Праги 9 травня 1945 року, коли в місті майже не залишилося загонів СС, а підрозділи вермахту покинули Прагу. Це було пов'язано з тим, що місто взяли під контроль учасники Празького повстання і війська Російської визвольної армії генерала Андрія Власова, повернувши зброю проти німців. За день до цього, 8 травня, була підписана капітуляція з командуванням Празького повстання.

Після присутності на декількох фронтах у роки Другої світової війни Конєв був залучений до придушення угорського повстання в 1956 році, а також був присутній у Берліні на час будівництва Берлінської стіни в 1961 році. 1968 рік - це дата радянського вторгнення в Чехословаччину.

"Весь попередній досвід свідчить...": Військовий ЗСУ "розніс" ідею 30-денного перемир’я з Росією

неділя, 11 травень 2025, 17:55

Якщо Кремль погодиться на 30-денне припинення вогню, то існуватиме два сценарії розвитку подій. Таку думку висловив офіцер батальйону «Свобода» бригади НГУ «Рубіж» Андрій Іллєнко, передає «Еспресо», передають Патріоти України. Військовий такий варіант ...

Трощить російські та французькі аналоги: Китайський винищувач J-10 у складі ВПС Пакистану успішно пройшов бойове хрещення в боях з Індією. Акції виробника злітають

неділя, 11 травень 2025, 17:41

Акції китайської авіабудівної компанії Chengdu Aircraft Company почали стрімко зростати. Майже через три десятиліття після першого польоту їхній перший винищувач, J-10 "Потужний дракон", нарешті пройшов бойове хрещення і залишився неушкодженим. До 4 ра...