Іноземний кореспондент Люк Хардінг пояснив, як політтехнолог Пол Манафорт допоміг колишньому президенту України Віктору Януковичу прийти до влади. Про це він розповів в статті для The Guardian, передають Патріоти України.
Хардінг відзначив, що, не зважаючи на те, що Манафорт і його фірма Davis, Manafort & Freedman залишалися в тіні, його зусилля не залишилися непоміченими. У телеграмі Державному департаменту у Вашингтоні в 2006 році американські дипломати повідомили, що Партія регіонів піддалася таємничому перетворенню. "Давній притулок донецької мафії і олігархів зараз знаходиться в розпалі "екстремального перевтілення", — зазначили вони.
Фірма Манафорта практично робила хірургічну операцію. Мета полягала в тому, щоб позбавити партію від всього бандитського іміджу і зробити її "законною політичною силою".
Журналіст зазначив, що зустрів Манафорта у вересні 2007 року, напередодні мітингу в Острозі. "Це було як раз перед парламентськими виборами, і Янукович гарячково переміщався між регіонами на вертольоті. Поблизу Манафорт виглядав як класичний лобіст з Вашингтона. Він носив дорогий костюм і краватку і випромінював серйозність. У нього навіть була деяка фізична подібність з його клієнтом — навіть їх зачіски були схожі (пізніше мені сказали, що Манафорт доручив Януковичу укладати волосся феном, але в таборі Манафорта це заперечують). Американець розповідав цікаву історію, — яка може здатися знайомою спостерігачам за кампанією Дональда Трампа — про те, як його кандидат був майже навмисне неправильно витлумачений Заходом, і особливо західними ЗМІ. Новий Янукович був абсолютно не схожий на старого, вселяв Манафорт. Він виніс уроки своїх попередніх поразок, вивчає англійську мову — і навіть грає в теніс з послом США. "Люди як і раніше дивляться на політичну систему в цій країні через призму 2004 року, — сказав мені Манафорт. — Але ця ситуація абсолютно інша". Янукович — не маріонетка Путіна, сказав Манафорт; він прагне до прагматичної зовнішньої політики — хорошим відносинам з Росією і ЄС. "Як людина, він [Янукович] зростає, — запевнив Манафорт. — Я думаю, що час вдалині від влади допоміг йому", — розповів він.
"Манафорт задіяв професійні прийоми, він зібрав дані опитувань, працював над поширенням тез для обговорення. Його зусилля були, принаймні, частково успішними — Партія регіонів перемогла на парламентських виборах 2007 року, а в 2010 році Янукович обійшов свого суперника Юлію Тимошенко в президентській гонці. Протягом декількох місяців стало ясно, що він готовий на все, щоб дати зворотний хід скромним демократичним завоюванням Помаранчевої революції. Янукович швидко перейшов до консолідації всіх інструментів влади: судів, парламенту, прокуратури, ЗМІ та телебачення. Тимошенко була звинувачена в корупції і посаджена у в’язницю; Янукович неодноразово відмахувався від західних закликів до її звільнення. в кінці 2013 року Янукович повинен був підписати Угоду про асоціацію з Європейським Союзом, але в останню хвилину він передумав і натомість прийняв кредит Кремля на $15 млрд", — йдеться в статті.
"Ті, хто працював з Манафортом, кажуть, що його не можна звинувачувати в українській катастрофі. Олег Волошин, колишній помічник Костянтина Грищенка, міністра закордонних справ 2010-2012 при правлінні Януковича, який в даний час працює політичним консультантом, каже, що Манафорт закликав Януковича просуватися в бік інтеграції в ЄС. Волошин досі пов’язаний з колишньою Партією регіонів, якій Манафорт в 2014 році створив новий образ, як "Опозиційного блоку" (консультації Манафорта в Україні тривали, по крайней мере, до парламентських виборів у 2014 році) . Він передбачає, що Янукович "прислухався до того, що говорив Пол" в період з 2007 по 2010, але потім, коли став президентом, перестав його слухати, що призвело до катастрофічних результатів. Поради Манафорта завжди були неідеологічними, згадує Волошин. Він спокійно пояснював: "Ці люди не будуть голосувати за вас, не звертайте на них уваги", а потім пропонував "просувати одну ідею, просувати іншу ідею". "Це був дуже американський підхід. Робіть це, зробіть те", і, найголовніше: "Він був людиною, яка тягнула Януковича на Захід", — зазначив Люк Хардінг.
Також журналіст навів слова Волошина про те, що Манафорт був захисником інтересів США і сприяв американським нафтовим компаніям, таким як Chevron, настільки, що всередині Партії регіонів ходив жарт про те, що Манафорт був, насправді, з ЦРУ. "Ви можете звинувачувати його в чому завгодно, але єдине, в чому ви не можете його звинуватити, це у відсутності волі у відстоюванні американських інтересів в Україні в комерційній сфері". Волошин наполягає, що саме Манафорт переконав Януковича просуватися вперед з порядком євроінтеграції, стверджуючи, що це допоможе підняти провисаючі рейтинги Януковича. Манафорт також рішуче заперечував проти тюремного ув’язнення Тимошенко, прямо заявивши Януковичу: "У вас попереду дуже важкі часи з Заходом". "Пол не винен в тому, що Янукович його не послухав. Якби не Пол, Україна пішла б під контроль Росії набагато раніше", — стверджує Волошин.
Росія за допомогою комплектуючих, переданих Іраном, планує зібрати близько 900 одиниць дронів-камікадзе на місяць. Це втричі більше, ніж минулорічні показники. Про це йдеться в матеріалі РБК-Україна "До терору готові. Скільки Росія накопичила ракет та ...
2025 рік може стати роком, коли бойові дії в Україні закінчаться, оскільки як Росія, так і Україна «близькі до виснаження», і прихильники кожної з них хотіли б, щоб війна завершилася, йдеться у матеріалі The Economist, передають Патріоти України. Автор...