На Москві знайшли собі ще "фашистів": Огидну провокацією в Естонії використали російські телеканали

Плакати в Таллінні, що образили почуття і естонців і росіян (скріншот з Державного телебачення Естонії)

Вранці 7 січня пасажири трамвайної зупинки у центрі Таллінна побачили плакати, які викликали здивування і гнів. Три плакати з написом «Тут тільки естонці», охопили половину трамвайної зупинки, з другого боку зупинки були плакати з написом «Тут тільки росіяни». Хто стояв за провокативною акцією і якою була її мета, досліджували кореспонденти Радіо Свобода, зазначають Патріоти України.

Спочатку було незрозуміло, хто відповідає за провокаційні гасла, які негайно викликали негативну реакцію в країні, де до чверті населення вважає себе етнічними росіянами, і де напруженість між двома етнічними групами продовжує існувати під поверхнею.

В окремому повідомленні в нижній частині кожного плаката перераховані два телефонних номери, один для російської та один для естонських носіїв, а слова – в обох мовах – «зателефонуйте, якщо у вас є питання». Багато людей так і зробили.

Коли журналіст з незалежної щоденного видання Postimees подзвонив за цим номером, то почув автоматичне голосове повідомлення естонською мовою, в якому згадувалося про майбутні парламентські вибори 3 березня. Було сказано: «Ми, естонці, повинні об’єднатися. Переконайтеся, що ви стоїте на правій стороні!».

Виклик на інший наданий номер приніс таке ж повідомлення російською мовою, але з «естонців» замінили на «росіян», повідомляє Postimees.

До вечора 7 січня знаки були заклеєні рекламою театрів, що готують спільні постановки естонською та російською мовами у Таллінні.

На новому зображенні були два язики, які торкалися одне одного, один – в кольорах естонського, інший – в кольорах російського прапора, повідомляє сайт новин Delfi. Коли журналіст Радіо Свобода набрав номер з оригінальних плакатів, автоматичне повідомлення сказало, що лінія тимчасово неактивна.

Восьмого січня з’ясувалося, що за акцією з плакатами стоїть нова, невелика партія Eesti 200, яка напередодні виборів прагнула привернути увагу до себе і до питання інтеграції російськомовних до естонського суспільства.

Лідер Eesti 200 Крістіна Каллас сказала естонським ЗМІ, що гамір, викликаний плакатами, довів, що це питання залишається дуже актуальним для Естонії.

Реакція громадськості

І етнічні росіяни, і етнічні естонці відчули відразу до такого способу говорити про проблему. Деяким користувачам соціальних мереж вона нагадала часи расової сегрегації у США.

«Можливо, вони повинні розділити суспільство, як Америка колись між чорношкірими і білими», – написав один користувач Facebook російською мовою.

«Вони розділили наше суспільство вже в 1990-х роках, називаючи росіян другосортними громадянами», – написала інша користувач Facebook Анна Єрофеєва.

«Кожен відчуває огиду. Якщо б мені довелося стояти там і чекати трамваю, то де б я мала стати?, – написала Естер Вайтмаа на Facebook. – Такого розвішування ярликів не існує в школах і на роботі, і ця рекламна кампанія не робилася з добрими намірами».

Під час теледебатів, організованих щоденником Eesti Paevaleht 9 січня, члени Eesti 200 опинилися перед критикою з обох сторін політичного спектра.

«Ми побачили, що ця провокація, яку ви принесли на вулиці, дійшла до телеканалів Російської Федерації, де її використовували провокаційно і без пояснення», – сказав прем’єр-міністр Юрій Ратас з левоцентристської партії «Центр».

Російські державні засоби масової інформації дійсно зацікавилися плакатами. «Сучасний світ, світ взагалі, не бачив нічого подібного протягом багатьох років. Ймовірно, з часів апартеїду в Південній Африці», – заявила 9 січня ведуча провідного новинного каналу «Росія 24».

Інцидент, що повідомлення про який були в російських новинах протягом дня, завершується обговоренням популярного ток-шоу «60 хвилин» на російському телебаченні.

Російська меншина Естонії є спадщиною радянської окупації Естонії, переважно живе в мирі з естонцями, хоча російські державні ЗМІ періодично розпалюють напругу.

Пам’ятник радянському солдату на військовому цвинтарі у Таллінні 8 травня 2007
Пам’ятник радянському солдату на військовому цвинтарі у Таллінні 8 травня 2007

У 2007 році рішення про перенесення монументу радянського солдата з центру Таллінна спровокувало заворушення по всій Естонії, в результаті яких одна людина загинула, а понад 100 були поранені.

Питання інтеграції росіян в естонське суспільство залишається важливою політичною проблемою, особливо під час виборів. Десятки тисяч етнічних росіян в Естонії залишаються «негромадянами» після того, як вони не змогли отримати громадянство після розпаду Радянського Союзу, і більша частина системи освіти розділена між естонськомовними та російськомовними школами.

Під час телевізійних дебатів, що відбулися 9 січня, Каллас, лідер Eesti 200, визнала, що фрази на плакатах можуть бути невдалими.

«У російській громаді було багато ображених, погоджуюсь. Ми цього не передбачали, – сказала вона. – Але я думаю, що це показало, що ці рани – як громади ставляться одне до одного – дуже сильні і не повністю зцілені».

Хіти тижня. Україна поставила в Туреччину високотехнологічні військові комплекси

п’ятниця, 3 квітень 2020, 4:00

Поставка відбулась наприкінці грудня 2019 року в інтересах турецької компанії SSTEK Savunma Sanayi Teknolojileri AŞ (Defense Industry Technologies Inc). Спецекспортер Державна компанія «Укрспецекспорт» поставила до Туреччини радіолокаційні станції MARS...

Хіти тижня. Начувайтесь, окупанти! КБ "Луч" достроково передало до ЗСУ першу партію ракет “Вільха”

п’ятниця, 3 квітень 2020, 0:35

Державне підприємство “Державне Київське КБ “ЛУЧ”, зі складу ДК “Укроборонпром”, достроково передало партію ракет “Вільха” для Збройних Сил України, повідомляють Патріоти України з посиланням на пресслужбу ДК “Укроборонпром”. . Партія складалась з 28...