Польські служби вже давно не помічали такої активності іноземної розвідки, як останнім часом. Однією з причин є майбутній саміт НАТО, який відбудеться у Варшаві в липні, повідомлення про це відомого публіциста і слідчого журналіста Цезари Ґмизи з’явилися в зарубіжних ЗМІ, інформують Патріоти України. Він відзначає, що хоч зросло зацікавлення Польщею серед розвідок інших країн, у тому числі – союзників, проте останніми місяцями вищою, ніж будь-коли, є активність російської розвідки.
– Укріплено резидентуру розвідки в російському дипломатичному представництві і видно, що росіяни дуже зацікавлені, що тут відбуватиметься під час саміту. Зрештою, активність пов’язана не лише з самітом, а взагалі з присутністю Польщі в НАТО. Від моменту приєднання до Альянсу, ми стали для Росії наче противником і саме тому Росія веде спостереження всіма можливими методами. Не лише використовує резидентуру, тобто функціонерів розвідки в російському посольстві та інших дипломатичних представництвах, але й веде розвідувальну діяльність з так званих нелегальних позицій, тобто це люди, яких не захищає дипломатичний імунітет, вони приховані в оточенні. Інші форми – це передусім електронна розвідка.
Два тижні тому Агентство внутрішньої безпеки Польщі затримало лідера партії Зміна Матеуша Піскорського, який ніколи не приховував своїх проросійських симпатій. У цьому випадку можна підозрювати, що йдеться про так звану агентуру впливу, в якій спеціалізуються російські служби – вважає Цезари Ґмиз.
– Передусім, Матеуш Піскорський вже отримав прокурорський закид за діяльність на користь іноземної розвідки. Не йшлося про передання інформації, а про класичну агентуру впливу. Як виявилося, Матеуш Піскорський і його партія отримували фінансування з закордону. У Польщі це заборонено, тим більше, що йдеться про фінансування іноземними спецслужбами. А саме так було: Піскорського затримали на кордоні зі значною сумою грошей (у перерахунку – 100 тисяч злотих, тобто 23 тисячі євро). Різними валютами, передусім – у євро і доларах.
Російська сторона підтримувала також окремі ЗМІ в Польщі. Цезари Ґмиз згодний, що це – своєрідна агентура впливу.
– Саме так, у випадку Матеуша Піскорського виявлено, що ЗМІ – такі як «Спутнік», «Голос Росії» чи портал X Polska – отримували гроші з Російської Федерації. Їх передавали посередники, по суті, на замовлення Служби закордонної розвідки (що виникла після поділу КДБ). У Польщі присутня також ФСБ (хоч формально це внутрішня служба, також виникла після поділу КДБ). Широку діяльність розгорнула в Польщі і військова розвідка, тобто ҐРУ (для цієї організації працювали полковник Польського війська, нещодавно виявлений в Міністерстві національної оборони і польський громадянин російського походження Станіслав С.).
Останнім часом на території Польщі помітне посилення діяльності ФСБ – наголошує публіцист.
– Це своєрідна новинка, тому що взагалі Федеральна служба безпеки покликана діяти на території Російської Федерації і СНД, що виникла після розвалу Совєтського Союзу. Проте, доведено, що агенти ФСБ активні й за кордоном, зокрема вони інфільтрували Естонію. Наша контррозвідка встановила, що ця служба займається не лише внутрішньою безпекою Росії, але й закордонним шпигунством.
Як додає Цезари Ґмиз, російські шпигуни виводяться з різних середовищ.
– Слід пам’ятати, що росіяни мали в Польщі дуже сильну агентуру, мало не офіційну: Польську об’єднану робітничу партію, тобто комуністів. Також, у 50-ті роки дуже багато росіян отримало громадянство. Часто це були офіцери організації СМЄРШ (відділ контррозвідки народного комісаріату оборони), КДБ та ҐРУ. Частина після 1956 року повернулася до Росії, а частина – залишилася і сьогодні в польському суспільстві вже друге, іноді третє покоління, фактично, етнічних росіян. Чи вони є лояльними до польської держави – питання відкрите. Росіяни відомі з дуже витончених форм так званої нелегальної розвідувальної діяльності, бувало, що вони утримували неактивну агентуру років 20 і в момент, коли вона була потрібною – починала діяти. Це люди досконало приховані в польському суспільстві, ніхто їх не підозрює у зв’язках з Росією, їх вважають громадянами інших держав або навіть поляками.
За словами публіциста Цезари Ґмиза, польська контррозвідка, після попередньої влади, в нікчемному стані.
– У певний момент у відділенні контррозвідки, яке займалося Росією, працювали майже самі лише діти функціонерів Служби безпеки. Частина проходила вишколи в академії імені Дзєржинського (в Москві), тобто у виші, що підготовляв кадри КДБ. У них були досить слабкі знання про найбільш витончені методи російської розвідки. На щастя, Польща належить до Північноатлантичного альянсу і результати дає обмін інформацією між окремими державами. Польща непогано вивчила російську агентуру при посольстві – фактично, ці люди під постійним наглядом. Офіцери другого ряду – не дипломати, вони працюють, наприклад, у російських авіалініях і їхній зв’язок з російською державою очевидний. Зате, офіцерів третього ряду, тобто так званих нелегалів, встановити найважче. Кілька років тому мережу нелегалів виявлено в США і в Німеччині. Шпигунів засуджено, але досі невідомо, хто вони насправді.
У Польщі планується загострення покарань за діяльність на шкоду держави. Досі 25 років позбавлення волі загрожує людині, яка стоїть на чолі розвідувальної мережі, а в інших випадках найбільше – це лише 15 років. На думку Цезари Ґмиза, зміни йдуть у правильному напрямку.
– Треба пам’ятати, що такого типу діяльність, спрямовану проти цілої держави, можна порівняти з найстрашнішими злочинами. Якщо сьогодні польських шпигунів засуджують до шести років, це може заохочувати інших. Це ж люди, які виставляють безпеку Польщі на смертельну небезпеку.
Польський міністр закордонних справ Радослав Сікорський впевнений, що навіть за відсутності допомоги від США Україна спроможна тримати оборону до кінця цього року. До того ж європейська підтримка буде продовжуватись. Про це він заявив в інтерв'ю CNN, п...
Служба безпеки України знайшла ефективну протидію розвідувальним російським дронам - Zala, Supercam, Orlan та Lancet. Тож тепер російські безпілотники вартістю по 100 тис. дол. США можуть знищувати українські FPV-дрони, які коштують 700 дол. США. Пр...